پارسیان کریپتو
خانه
رپد توکن یا توکن رپد شده چیست؟  برقراری ارتباط میان بلاکچین ها با Wrapped Token عکس

رپد توکن یا توکن رپد شده چیست؟ برقراری ارتباط میان بلاکچین ها با Wrapped Token

January 31, 2023
106
0

در این مقاله به رپد توکن چیست خواهیم پرداخت. توکن رپد (wrapped) به ارزهای دیجیتال گفته می‌شود که قابلیت برقراری ارتباط بین بلاک چین‌ها را به عهده دارند. بیت کوین و اتریوم از رایج‌ترین نوع بلاک چین‌ها می‌باشند که توکن رپد برای آنها فعالیت می‌کند. اگر بخواهیم به زبان ساده‌تر بیان کنیم رپد یک نوع رمزارزی است که به خودی خود ارزش ندارد.

اعتبار آن برای بلاک چین دیگری قابل ارزیابی است. خب حال با این توضیحات، احتمالا برای شما سوال پیش آید که چه لزومی دارد از توکن رپد(Wrapped) استفاده کنیم؟ دلیل استفاده از آن به خاطر عدم ارتباط بلاک چین‌ها با یکدیگر است.به بیان ساده‌تر، اگر فعالیت خاصی در بیت کوین صورت گیرد، ارز اتریوم هیچ دسترسی و آگاهی به آن ندارد.

برای اینکه پل ارتباطی بین ارزهای دیجیتالی مختلف برقرار شود نیاز به استفاده از توکن رپد داریم که WBTC و WETH نمونه‌هایی از آن هستند. این توکن‌ها امکانات ارتباطی مطلوبی بین ارزهای دیجیتال مختلف برقرار می‌کنند. فناوری میان زنجیره‌ای یا Cross Chain در توکن رپدها، هستند که باعث می‌شوند پل ارتباطی بین بلاکچین‌های مختلف برقرار شوند.

رپد توکن چیست ؟

اگر دستی در حوزه ارزهای دیجیتال دارید و علاقه مند و مشتاق به حضور در آن هستید، حتما به موضوع توکن های رپد شده (Wrapped) دانش و آگاهی کافی دارید. پس برای مرورِ دانسته‌هایتان با ما همراه باشید. اگر هم در دنیای پُر سود با منفعت فضایی ارز های دیجیتال تازه وارد هستید پیشنهاد می‌شود حتما بمانید و ادامه مطلب را دنبال کنید .

چرا که نیاز است تا به صورت تخصصی مطالب مربوط به ارز دیجیتال چیست را آموزش ببینید. همانطور که قبل‌تر گفته شد از ارزهایی مانند بیت کوین نمی‌توان به ارزهای دیگر دسترسی پیدا کرد. به بیان ساده‌تر، کوین اختصاصی برای یک ارز را نمی‌توان به بلاک چین‌های دیگر انتقال داد. پس راه چاره برای انجام این کار استفاده از توکن رپد شده است.

این توکن یک ورژن رمزگذاری شده از ارزهای دیجیتال است که ارزش و اعتبار آن بنا بر همان بلک چین و ارزی که به خاطر آن به وجود آمده تعیین می‌شود. این نوع توکن‌ها را می‌توانید بازخرید نمایید. حال بازخرید توکن به چه معناست؟ معامله گران می‌توانند توکن رپد شده را به مجموعه‌‌هایی که از آن خریداری کرده‌اند باز گردانده و اقدام به دریافت توکن اورجینال نمایند.

اهمیت و چگونگی ساخت رپد توکن (wrapped token)

قرارداد هوشمند

برای ایجاد توکن رپد (wrapped) باید ارز دیجیتال را در یک قرارداد هوشمند قفل کرده و اقدام به ایجاد توکنی معادل با ارزش رمزارز اصلی نمایید. حال اگر بخواهید ارز دیجیتالی را بازگردانید درخواست دهید تا آن را بسوزانند. اگر به تازگی وارد حوزه ارزهای دیجیتال شده‌اید، بهتر است دغدغه‌ای از بابت ساخت توکن رپد نداشته باشید.

پیشنهاد مطالعه : قرارداد هوشمند چیست؟

خرید و فروش این ارزهای رمزنگاری شده از طریق صرافی‌های معتبر مانند بایننس امکان پذیر است.با استفاده از توکن رپد خواهید توانست خرید توکن‌های اتریوم را به صورت مستقیم انجام داده و در برنامه‌های دیفای شرکت کنید. حتما می‌دانید با استفاده از شبکه‌ های مالی غیر متمرکز دیفای ، معاملات خوب و مطلوبی انجام خواهید داد و با وام دادن سرمایه خود، سودهای قابل توجهی به دست آورید. تمام این فعالیت‌ها به واسطه وجود توکن رپد شده قابل انجام است. توکن رپدها با حمایت و پوشش دهی سرمایه‌های اصلی و خالص  بدون اینکه به دیگران اجازه دسترسی بدهند ارتباطات موثری بین ارزهای مختلف ایجاد می‌کنند.

شباهت رپد توکن  به ارز فیات

آیا آگاهی از ارز فیات یا استیبل کوین دارید؟ اگر نه، ما در اینجا یک توضیح مختصر درباره این ارزها می‌دهیم همچنین می توانید مقاله استیبل کوین چیست؟ پارسیان کریپتو را مطالعه کنید. ارز فیات و یا استیبل کوین به عبارتی واحدهای پولی کشورهای مختلف در جهان هستند که اگر حمایت سیاسی از آنها صورت نگیرد، هیچ ارزش و اعتباری ندارند. دقیقا مانند ریال ایران. در حقیقت، رپد توکن  نیز، شباهت زیادی به این نوع ارزها دارد که به خودی خود هیچ ارزش و اعتباری ندارد مگر اینکه از طریق بلک چین و ارزی که به آن وابسته است، پشتیبانی و حمایت شود.

وظیفه رپد توکن در بلاک چین‌ های مختلف

وظیفه رپد توکن در بلاک چین‌ های مختلف

رمز ارز رپد توکن (wrapped) یک رمز ارز   WBTC (Wrapped Bit coin) می‌باشد که برای بلک چین اتریوم با شماره استاندارد ERC20  عرضه شده است. WBTC در حقیقت ارز دیجیتال بیت کوین نیست بلکه به عنوان نماینده آن است که توکنیزه شده و اعتبار آن وابسته به قیمت Bit coin است. با این کد امکان برقراری ارتباط بین کوین و اتریوم به آسانی امکان پذیر است.

پیش‌تر در این مقاله خواندید که رپد توکن ها توسط مجموعه‌هایی عرضه می‌شوند.مجموعه‌های عرضه کننده توکن رپد شده (wrapped) می‌توانند افراد، سازمان‌های خودگردان و مستقل، کیف‌های پول چند امضایی و یا حتی تعاملات هوشمند باشند. ارزش این توکن‌ها بر حسب میزان دارایی موجود در ارزهای مختلف سنجیده می‌شوند.

عرضه کنندگان رمز ارزهای توکن رپد باید در قبال یک واحد از توکن‌ها، اقدام به ذخیره یک Bit coin نمایند. رمز ارز دیگری با عنوان WETH وجود دارد. رمز ارز ETH هم در ارز اتریوم می‌باشد که با استاندارد معرفی شده در پاراگراف قبلی اقدام به تبدیل‌های مهم را انجام می‌دهند.

نحوه عرضه واحدهای رپد توکن به چه صورت است؟

در اولین مرحله، افراد میزان مشخصی Bit coin به ارائه دهنده توکن رپد (wrapped) ارسال می‌کنند. عرضه کننده توکن نیز، با توجه به بیت کوین دریافتی، رمز ارز WBTC را روی ارز اتریوم انتقال می‌دهد. حال اگر افراد تمایل به دریافت بیت کوین داشته باشند، این عملیات به صورت وارونه انجام می‌شود.

به عبارتی، دریافت رپد توکن  در ازای ارسال بیت کوین! در این صورت عرضه کنند در نقش ایجاد کننده و حذف کننده توکن خواهد بود. ایجاد و حذف  WBTC از طریق DAO انجام می‌شود. با شنیدن نام DAO مضطرب نشوید! واژه جدیدی نیست. این اصطلاح به عبارتی همان قرارداد هوشمند به منظور ارائه خدمات غیر متمرکز است که به بیان ساده‌تر، ارتباط نزدیکی با رپد توکن دارد.

آیا تتر همان رپد توکن است؟

عده‌ای بر این باورند که تتر هم یک توکن رپد شده (wrapped) است. در حالی که اینطور نیست. USDT یا همان رمز ارز تتر وابسته به ارز دیجیتال تتر است که ارزش دلاری دارد. البته شرکت ارائه دهنده تتر، دلار را در حالت فیزیکی نگهداری نمی‌کند بلکه حمایت توکنی خود را از طریق سرمایه‌های نقدی انجام می‌دهد.

استفاده از رپد توکن در اسمارت چین بایننس

استفاده از رپد توکن در اسمارت چین بایننس

در ابتدا بهتر است بدانید که اسمارت چین بایننس، ارز دیجیتال یا همان بلاکچین ارائه شده توسط صرافی بایننس است. این بلاک چین نیز بر پایه اتریوم می‌باشد. قراردادهای هوشمند و حمایت از پروتکل‌های دیفای نیز بر عهده اسمارت چین بایننس است. پل بایننس یا Binance Bridge یک ابزار خوب به منظور منتقل نمودن سرمایه‌های دیجیتالی در میان ارزهای مختلف و یا بلاکچین‌ها است.

این پل بایننس اجازه می‌دهد تا سرمایه‌های رمزگذاری خود مانند USDT، ETH، BCH، BTC و … را به منظور استفاده در پل اسمارت چین منتقل کنید.استاندارد موجود در این باره BEP20 است. حتما می‌دانید که حروف اختصاری اعلام شده در خط بالا همان ارزهای دیجیتالی مختلف مانند بیت کوین هستند.

پس از انتقال سرمایه‌های خود به پل اسمارت چین، خواهید توانست معامله خود را شروع کنید. اگر بخواهید توکن رپد را ایجاد و یا حذف نمایید مستلزم پرداخت کارمزد خواهید شد. بهتر است بدانید کارمزد موجود در این نوع شبکه کمتر از بلاک چین‌ می‌باشد.

مزایا و معایب استفاده از رپد توکن

همانطور که در موضوع توکن رپد (wrapped) مطالعه کردید برخی بلاک چین‌ها استاندارهای مشخصی به خود اختصاص می‌دهند و از طریق آنها اقدام به فعالیت می‌کنند. به عنوان مثال، استاندارد BEP20 برای اسمارت چین و استاندارد ERC20 برای اتریوم  تعلق دارد. بهتر است بدانید این استانداردها نمی‌توانند در بلاک چین‌های دیگر و به صورت چند گانه مورد استفاده قرار گیرند.

علاوه بر اینها، با استفاده از توکن نمودن ارزها، نقدینگی بیشتر شده و سرمایه حالت مطلوبی در صرافی‌ها به خود می‌گیرد. از طریق رپد توکن قابلیت استفاده از سرمایه‌های بلااستفاده نیز، مطرح می‌شود.از مزایای دیگر توکن رپد (wrapped)، کاهش زمان در تراکنش‌ها و کارمزدها می‌باشد. همانطور که می‌دانید کارمزد تراکنش در بیت کوین  بالا است که با وجود توکن کردن می‌توان آن را کاهش داد.

دسترسی به دیفای نیز یکی دیگر از مزایای رپد توکن است. در این حالت بدون خرج حتی 1 ساتوشی بیت کوین می‌توانید به دیفای دست پیدا کنید.از معایب توکن رپد (wrapped) نیز، اعتماد سخت به ارائه دهندگان توکن است چرا که ما قرار است سرمایه خود را در اختیار آنها قرار دهیم. با این حساب، باید یک متصدی مطمئن و درست انتخاب کرد.

مشکل دیگری که برای توکن رپدها قابل توجه است پروسه ضرب و بازخرید است که ممکن است با توجه به گس فی بالا که هزینه زیادی دارد متوجه افت قیمت باشد. گس فی به عنوان یک واحد برای سنجش مقدار توان محاسباتی برای عملیات تراکنش می‌باشد. ماینرها برای انجام عملیات و بالا بردن امنیت آن را به دست می‌آورند.

رپ در ارز دیجیتال چیست؟

رپ در ارز دیجیتال چیست؟

 

کلمه Wrap که به معنای پیچیده شده یا قرار دادن در چیزی است. از این رو، وقتی Wrapped Token گفته می‌شود، در واقع منظور توکن‌هایی است که درون لفافه یا پوشش پیچانده شدند. شبکه‌های بلاکچین توکن‌های بومی خود را دارند که نمی‌توانند با سایر شبکه‌ها ارتباط برقرار کنند.

اینجاست که پای رپ در ارز دیجیتال به میان می‌آید، در واقع برای دور زدن این محدودیت از توکن رپ شده استفاده می‌شود و به راحتی با رپ در ارز دیجیتال می‌توان توکن‌های بومی یک بلاکچین را به بلاکچین دیگر انتقال داد.مفهوم رپ در ارز دیجیتال در واقع همچون یک پل ارتباطی بین بلاکچین‌های مختلف عمل می‌کند.

در حقیقت، توکن رپ شده توکن‌های سفارشی رمزگذاری شده بومی است. این توکن‌ها این امکان را دارند که روی بلاکچین‌های خارجی نقل و انتقال داده شوند. برای مثال، یک توکن بومی برای بلاکچین سولانا، زمانی که رپ شود، می‌تواند روی یک بلاکچین دیگر نیز انتقال داده شود. دلیل وجود رپ در ارز دیجیتال همین انجام تراکنش‌های بین زنجیره‌ای و افزودن قابلیت همکاری با سایر بلاکچین‌ها است.

رپد بیت کوین

ارز دیجیتال رپد بیت کوین، رپد بیت کوین یا Wrapped Bitcoin (WBTC) نسخه‌ای رمزگذاری شده از بیت‌ کوین به حساب می‌آید که روی بلاکچین اتریوم اجرا می‌شود. به زبان ساده‌تر، رپد بیت کوین، توکن بیت کوین را به بلاکچین اتریوم وصل می‌کند و به کاربران روش دیگری برای تعامل و استفاده از بیت‌کوین می‌دهد. با این حال، رپد بیت کوین مزیت‌های دیگری نیز دارد.

سرمایه‌گذاران رپد بیت کوین را به این دلیل خریداری می‌کنند تا نه تنها از سود بیت کوین بهره ببرند، بلکه بتوانند از مزیت‌های شبکه‌ی اتریوم همچون وام‌ دادن، وام گرفتن و معامله نیز استفاده کنند. در حقیقت، رپد بیت کوین به این منظور به وجود آمده تا صاحبان بیت‌ کوین امکان این را داشته باشند تا در برنامه‌های مالی غیرمتمرکز یا دیفای (DeFi) شرکت داشته باشند. ارز دیجیتال رپد بیت کوین با نسبت ۱:۱ به بیتکوین اتصال دارد، یعنی ارزش آن همیشه معادل یک واحد بیتکوین است.

رپد اتریوم 

در پاسخ به سوال رپد اتریوم (Wrapped Ethereum)  چیست، باید بگوییم اتریوم رپد شده یا رپد اتریوم توکنی است که ارزش آن به رمز ارز اتریوم اتصال دارد. رپد اتریوم در بسیاری از پلتفرم‌ها و برنامه‌های کاربردی که از توکن‌های استاندارد ERC-20 پشتیبانی می‌کنن بهره می‌برد. اما با این حال که از اتریوم برای پرداخت هزینه‌های تراکنش‌ شبکه بهره برده می‌شود، ولی کارکردی دقیقا مشابه با توکن‌های استاندارد ERC-20 ندارد.

در واقع، می‌توانید اتریوم را با فرایند رپینیگ به رپد اتریوم بدل کنید. و البته می‌توانید که توکن‌های رپد اتریوم را به دفعات و هر زمانی که خواستید به اتریوم بدیل کنید. هر دو فرایند رپد و آن‌رپد شدن به نسبت ۱:۱ انجام می‌گیرند، یعنی پرداخت هیچ هزینه‌ای به عنوان کارمزد شبکه لزوم ندارد.

کلام آخر

در این مقاله به بحث رپد توکن چیست پرداختیم و در مورد بحث‌ها و موضوعات مرتبط آن نیز توضیحاتی دادیم. اساسا با استفاده از توکن رپد (wrapped) می‌توان محدودیت‌ها را به طور اصولی دور زد. به عبارت دیگر اگر بخواهیم ارز بیت کوین را به شبکه اتریوم انتقال دهیم باید از قابلیت رپد توکن کردن استفاده نماییم.

در مرحله اول باید توکن رپد آن ارز را تولید کنیم. برای بازگرداندن توکن رپد به ارز دیجیتال کافی است پروسه Unwrapped را انجام دهید.امکانات همکاری میان رمزارزها و سیستم دیفای بر عهده رپد توکن‌ها است. به بیان ساده‌تر، آسایش و راحتی در تعاملات و افزایش سودآوری و بهره وری از ویژگی‌های مهم این رمزارزها است.

سوالات متداول

  •  رپد توکن چیست؟

رپد توکن‌ ارز دیجیتالی است که به ارز دیجیتال اصلی یا دارایی سنتی مانند طلا، سهام و املاک و موارد دیگر متصل است. رپد توکن روی پلتفرم‌های دیفای کار می‌کند. رپد توکن‌ها در حقیقت نسخه‌ای توکن‌شده از توکن اصلی هستند که می‌توانید از آنها بین شبکه‌ها پل برقرار کرده و قابلیت همکاری بلاکچین‌ها را بیشتر می‌کنند.

  • توکن رپد شده چیست؟

همانطور که در جواب رپد توکن چیست گفته شد، رپد توکن یا توکن رپد شده در واقع نماینده‌ای از ارز دیجیتالی از یک بلاکچین‌ دیگر به حساب می‌آید. ارزش توکن رپد شده به ارزش ارز دیجیتال اصلی که نمایندگی می‌کنند بستگی دارد.

  •  رپ در ارز دیجیتال چیست؟

رپ در ارز دیجیتال در واقع روشی برای دور زدن محدودیت انتقال و استفاده از بلاکچین‌ها است. با توکن‌های رپ شده به راحتی می‌توان توکن‌های بومی یک بلاکچین را به بلاکچین دیگر انتقال داد. رپ در ارز دیجیتال در واقع همچون یک پل ارتباطی بین بلاکچین‌های مختلف عمل می‌کند.

درباره نویسنده

الهام زارع

ثبت نظر جدید

0/200

[object Object] عکس

بروکر چیست؟ مفهوم Broker در بازار فارکس و ارزهای دیجیتال

بروکر Broker یا در اصطلاح فارسی، کارگزار، به شرکت‌های مالی گفته میشود که فرایند و پروسه معاملات را کنترل میکنند. در بازارارهای مالی مختلف مانند بورس، فارکس و ارزهای دیجیتال نام این اصطلاح را به فراوانی شنیده‌اید. اما آیا دقیقا میدانید که بروکر...

March 9, 2024
1
0
[object Object] عکس

لوریج چیست ؟ اصطلاح Leverage در ارز دیجیتال به زبان ساده

لوریج چیست ؟

افراد، زمانی که ترید و معامله انجام میدهند در این صدد هستند که سود بیشتری به دست آورند و از این طریق لذت یک مبادله شیرین و پر سود رو بچشند. حتما میدونید که برای رسیدن به سود بیشتر نیازمند سرمایه بیشتری هم هستیم.

به...

February 18, 2024
0
0
[object Object] عکس

حمله خون آشام چیست؟ همه چیز درباره حمله خون آشام در ارز دیجیتال

حمله خون آشام چیست؟ در اصل اصطلاح «حمله خون‌آشام» به شبکه‌های حسگر بی‌سیم مربوط می‌شد، در این نوع حمله، مهاجم، انرژی یک نود از شبکه را تخلیه کرده و آن را بلااستفاده و یا ناکارآمد می‌کند. با گذشت زمان،...

January 22, 2024
0
0