پارسیان کریپتو
خانهمقالاتارز دیجیتالفیوچرز چیست؟ همه چیز در مورد معاملات Futures ارز دیجیتال
فیوچرز چیست؟ همه چیز در مورد معاملات Futures ارز دیجیتال عکس

فیوچرز چیست؟ همه چیز در مورد معاملات Futures ارز دیجیتال

March 29, 2023
552
0

فیوچرز (Futures) به قرارداد هایی گفته می‌شود که برای خرید و فروش کالا یا ارز در آینده، با قیمت و شرایط مشخص در تاریخ مشخصی منعقد می‌شوند. این قرارداد ها بیشتر در بازار های مالی همچون بورس عرضه می‌شوند و برای معامله‌ گران به عنوان یک روش معامله و سرمایه‌گذاری استفاده می‌شوند.

تفاوت قرارداد های آتی با دیگر شکل معاملات چیست؟

قرارداد های آتی (Futures Contracts) از قرارداد های دیگری مانند قرارداد های آپشن (Option Contracts) یا اختیار معامله تفاوت دارند. در قرارداد های آپشن، حق خرید یا فروش یک کالا یا ارز در آینده با یک شرط قیمتی داده می‌شود، در حالی که در قرارداد های آتی، خرید یا فروش کالا یا ارز در آینده با یک قیمت ثابت و مشخص در تاریخ مشخصی قرارداد می‌شود. به عبارت دیگر، در اختیار معامله، شخصی حق خرید یا فروش را دارد اما اجباری نیست که آن را اجرا کند، در حالی که در قرار دادهای آتی، شرکت کننده باید خرید یا فروش را اجرا کند.

بیشتر بخوانیدبرای بدست آوردن اطلاعات بیشتر در مورد رمز ارزها ، مقاله جامع ارز دیجیتال چیست ، را در پارسیان کریپتو مطالعه کنید.

فیوچرز چیست و چگونه کار می‌کند؟

فیوچرز چیست و چگونه کار می‌کند؟

برای توضیح  نحوه کار یک معامله فیوچرز (Futures) از یک مثال برای شما استفاده می‌کنیم. فرض کنید شما برای خرید یک تن گندم به قیمت 500 دلار در آینده ، یک معامله آتی گندم برای یک ماه بعد خریداری کرده‌اید. اگر قیمت گندم تا آن تاریخ بیشتر از 500 دلار شود، شما به سود خواهید رسید .

چرا که شما با 500 دلار یک تن گندم خریداری کرده بودید، در حالی که قیمت آن از قیمت فعلی بالاتر است. در این صورت، شما می‌توانید معامله را با قیمت بالاتری از قیمت خریداری شده به فروش برسانید و برای این تفاوت در قیمت سود کسب کنید.در معاملات فیوچرز، هیچ گونه انتقال کالا یا سرمایه نیاز نیست و تنها انتقال سود و زیان به عنوان نتیجه‌ی معامله انجام می‌شود.

در واقع، فیوچرز ها معاملاتی هستند که در آن مشتری (خریدار) و فروشنده تعهد می‌کنند که در تاریخ تعیین شده، یک مقدار خاص از یک کالا را با یک قیمت مشخص معامله خواهند کرد. برای مثال، فرض کنید شما در معاملات فیوچرز برای خرید یک قرارداد آتی در مورد نفت خام برای تاریخ یک ماه آینده با قیمت 60 دلار برای هر بشکه‌ نفت ثبت نام کرده‌اید.

در صورتی که در تاریخ تعیین شده قیمت نفت 70 دلار برای بشکه باشد، شما به سود خواهید رسید، زیرا قیمت بشکه نفت در بازار بالاتر از قیمت قرارداد شما است. در این حالت، فروشنده قرارداد نیز باید به شما هر بشکه‌ نفت را با قیمت قراردادی 60 دلار بشکه به فروش برساند.

از طرفی، اگر در تاریخ تعیین شده، قیمت نفت کاهش پیدا کند و به 50 دلار برسد، شما ضرر خواهید کرد، زیرا قیمت در بازار پایین‌تر از قیمت قرارداد شماست. در این حالت، فروشنده قرارداد باید به شما هر بشکه‌ نفت را با قیمت قرارداد  یعنی 60 دلار بفروشد، حتی اگر قیمت بازار 50 دلار باشد و شما ملزم به انجام معامله هستید.

در اینجا، نکته مهمی که باید توجه کرد، این است که قراردادهای آتی در بازار توسط افرادی که تمایل به معامله دارند، مورد تعهد قرار می‌گیرند و این افراد بر اساس تحلیل‌های خود و شرایط بازار، تصمیم می‌گیرند که آیا با قیمت قراردادی ایجاد شده، به این معاملات ورود کنند یا خیر.

به عبارت دیگر، فیوچرز به عنوان یک ابزار مالی، فرصتی برای حفظ یا کسب سود در پیش‌بینی تغییرات قیمتی در بازار به شما می‌دهند. با این حال، همانند هر نوع سرمایه‌گذاری دیگر، معاملات فیوچرز مزایا و خطراتی هم دارد که در ادامه به آن‌ها خواهیم پرداخت.

بیشتر بخوانیدبرای بدست آوردن اطلاعات بیشتر در مورد رمز ارز Bitcoin میتونید مقاله بیت کوین چیست ، را در پارسیان کریپتو مطالعه کنید.

مزایای معاملات آتی

مزایای معاملات آتی

استفاده از قراردادهای آتی دارای مزایای مختلفی است که در ادامه به بررسی آن‌ها خواهیم پرداخت :

 • حفاظت از قیمت

یکی از مزایای مهم معاملات آتی، حفاظت از قیمت است. این به این معناست که با استفاده از قراردادهای آتی، فرد می‌تواند خریداری یا فروش ارز، کالا، سهام و… را با قیمت تعیین شده و قبل از آینده‌ای که محصول مورد نظر را می‌خرید، انجام دهد. به عبارت دیگر، با استفاده از قراردادهای آتی، فرد می‌تواند قیمت را برای محصولات خود تعیین کند و از تغییرات ناگهانی قیمت در بازار در آینده جلوگیری کند.

 • تنوع در سبد سرمایه‌ گذاری

استفاده از قراردادهای آتی به سرمایه‌گذاران این امکان را می‌دهد که در مقایسه با سایر شکل‌های سرمایه‌گذاری، در سبد سرمایه‌گذاری خود تنوع بیشتری داشته باشند. با داشتن این تنوع، سرمایه‌گذاران می‌توانند به ریسک پذیری خود بیشتر توجه کنند و با کاهش ریسک‌ها در بخش‌های مختلف سرمایه‌گذاری، موفقیت بیشتری کسب کنند.

 • قیمت شفاف

در معاملات آتی، قیمت‌ ها به صورت علنی اعلام می‌شوند و همه‌ی مشتریان به آن‌ها دسترسی دارند. بنابراین، سرمایه‌گذاران در مورد تغییرات قیمت در بازار اطلاعات کاملی دارند و می‌توانند تصمیم‌ گیری بهتری در مورد سرمایه‌ گذاری خود اتخاذ کنند.

استراتژی‌ های معاملات فیوچرز

استراتژی‌ های معاملات فیوچرز انواع مختلفی دارد که معامله‌گران با توجه به سلیقه شخصی و شرایط بازار می‌توانند از ان بهره ببرند. در ادامه به مهم‌ترین ان‌ها خواهیم پرداخت:

 • خرید و فروش به صورت همزمان (Simultaneous Buy and Sell Strategy)

این استراتژی در واقع به صورت خرید و فروش همزمان یک قرارداد آتی صورت می‌گیرد. در این صورت، برخلاف سایر استراتژی‌هایی که فقط از یک معامله استفاده می‌کنند، این استراتژی از دو معامله همزمان استفاده می‌کند.

 • استراتژی خرید لانگ  (Long Buy Strategy)

در این استراتژی، با خریداری قرارداد آتی، انتظار می‌رود که قیمت آن در آینده افزایش یابد. به عبارت دیگر، در این استراتژی، سودآوری با رشد قیمت‌ها صورت می‌گیرد.

 • استراتژی فروش شورت (Short Sell Strategy)

در این استراتژی، با فروش قرارداد آتی، انتظار می‌رود که قیمت آن در آینده کاهش یابد. به عبارت دیگر، در این استراتژی، سودآوری با کاهش قیمت‌ها صورت می‌گیرد.

 • استراتژی پوششی (Hedge Strategy)

در این استراتژی، هدف از خرید یا فروش قرار داد آتی، محافظت از دارایی‌ های فعلی است. به عبارت دیگر، در این استراتژی، تلاش می‌شود تا از تاثیر نوسانات قیمت‌ ها بر دارایی‌ های فعلی جلوگیری شود.

بیشتر بخوانید: اگر میخواهید در مورد ارز دیجیتال BNB مقاله ارز بایننس کوین چیست، را در وب سایت مطالعه کنید .

معایب و خطرات معاملات آتی چیست؟

معایب و خطرات معاملات آتی چیست؟

علیرغم مزایایی که فیوچرز دارد، اما در عین حال دارای معایب و خطراتی نیز می‌باشد که قبل از ورود به این بازار باید آگاهی کاملی از آن‌ها داشت. در ادامه به بررسی مهم‌ ترین معایب و خطرات معاملات آتی می‌پردازیم:

 • ریسک بازار: یکی از بزرگ‌ترین خطرات معاملات آتی، ریسک بازار است. در این نوع معاملات، شما با شرایطی روبرو می‌شوید که عملاً نمی‌توانید آن‌ها را کنترل کنید. در واقع، با اینکه می‌توانید از تحلیل‌های فنی و اصولی برای پیش‌بینی رفتار بازار استفاده کنید، اما نهایت، شما نمی‌توانید کنترلی بر آن داشته باشید و ممکن است در لحظات آخر و طییک اتفاق صرر کنید.

 

 • ریسک نوسانات قیمتی : ریسک نوسانات قیمتی نیز یکی دیگر از خطرات معاملات آتی است. قیمت‌ها در بازارهای آتی بسیار حساس به تحولات جهانی و داخلی است و به راحتی در برابر متغیرهای اقتصادی و اجتماعی واکنش نشان می‌دهند. در این میان، انتظارات و نیازهای کاربران می‌تواند باعث افزایش یا کاهش قیمت‌ها شود.

 

 • ریسک خطای انسانی : خطای انسانی نیز یکی از معایب اصلی معاملات آتی است. به طور مثال، اگر یک شخص به‌طور ناگهانی تصمیم به انجام یک معامله فیوچرز بگیرد، احتمال خطا در انتخاب مقدار و تاریخ تحویل وجود دارد. همچنین اشتباهات انسانی در پیش‌بینی نیز یکی از شایع‌ترین خطراتی است که معامله‌گران با آن مواجه هستند و موجب ضرر آنها می‌شود.

 

بیشتر بخوانید: اگر میخواهید در مورد بلاکچین اتریوم و رمز ارز ETH بیشتر بدانید مقاله اتریوم چیست ، را در وب سایت مطالعه کنید .

بازار فیوچرز چیست؟

بازار فیوچرز چیست؟

با توجه به شرایط و وضعیت بازار و همچنین تحلیل های متخصصان مالی، می‌توان برخی از بازارهای پر رونق را برای معاملات فیوچرز مشخص کرد. این بازارها عبارتند از:

 • بازار فیوچرز نفت برنت: نفت برنت یکی از محصولات مهم و قابل توجه در بازارهای جهانی است. این بازار با حجم بالای معاملات و روند نوسانات بازار، از بازارهایی است که توجه بسیاری از سرمایه گذاران را به خود جلب کرده است.

 

 • بازار فیوچرز طلا: طلا همیشه به عنوان یکی از ابزارهای سرمایه گذاری پایدار شناخته می‌شود و دارای جایگاه ویژه‌ای در بازار سرمایه دارد. بنابراین، بازار فیوچرز طلا یکی از محبوب‌ترین بازارهایی است که سرمایه گذاران برای کسب سود بیشتر از آن استفاده می‌کنند. این مورد البته برای معامله‌گران بازار جهانی طلاست، و نه بازار طلای ایران!

 

 • بازار فیوچرز فارکس : با توجه به اینکه تجارت بین‌المللی و تبادلات تجاری ارزی بین کشورها همواره در حال افزایش است، بازار فیوچرز ارزهای خارجی از جمله بازارهای مهمی است که معامله‌گران به آن نگاه ویژه‌ای دارند.

 

 • معاملات فیوچرز در ارزهای دیجیتال : ارزهای دیجیتال به عنوان یکی از بازارهای مالی جدید و محبوب، جایگاه خود را در معاملات فیوچرز پیدا کرده‌اند. مثلاً بیت‌کوین، اتریوم و لایت‌کوین از جمله ارزهای دیجیتالی هستند که در بورس‌های مختلفی در سراسر جهان معامله می‌شوند. اکثر صرافی‌های محبوب ارزهای رمزنگاری شده همچون بایننس و کوکوین نیز به کاربران خود امکان انجام معاملات آتی را می‌دهند.

بیشتر بخوانید: اگر نیاز به اطلاعات جامع در مورد امکانات جدید جهان مجازی دارید مقاله  متاورس چیست ، در وب سایت را مطالعه کنید .

معاملات فیوچرز ارز دیجیتال چیست؟

معاملات فیوچرز ارز دیجیتال با استفاده از قراردادهای مبتنی بر فیوچر انجام می‌شوند. این نوع معاملات، برای کسب سود از تغییرات قیمت ارزهای دیجیتال در آینده استفاده می‌شوند. چندین نکته درباره معاملات آتی در ارزهای دیجیتال وجود دارد که باید به آن‌ها توجه شود  که در ادامه به آن خواهیم پرداخت.

بسیاری از صرافی‌های ارز دیجیتال، معاملات آتی را پشتیبانی می‌کنند و این امکان را به کاربران خود می‌دهند. اما باید توجه داشت که نه تمامی صرافی‌ها این خدمات را ارائه می‌دهند و نه همه آن‌ها به یک اندازه ایمن هستند. بنابراین، قبل از انجام هرگونه معامله‌ای، باید از امنیت و قابلیت اعتماد صرافی اطمینان حاصل کرد.

قراردادهای فیوچرز در بازار ارزهای دیجیتال در صرافی‌های متمرکز و غیرمتمرکز انجام می‌شوند. صرافی‌های متمرکز معمولاً به عنوان بازارهای مرجع در معاملات آتی استفاده می‌شوند و صرافی‌های غیرمتمرکز، از پروتکل‌های جدیدی مانند AMM برای پشتیبانی از معاملات استفاده می‌کنند.

در مورد صرافی‌ های متمرکز و غیر متمرکز، صرافی‌ های متمرکز به دلیل دسترسی به اطلاعات حساب کاربری و دارایی کاربران، به راحتی می‌توانند مورد حملات سایبری و هک بگیرند. از طرف دیگر، صرافی‌ های غیر متمرکز از  بلاکچین برای انجام معاملات استفاده می‌کنند و هیچگونه اطلاعاتی در اختیار صرافی قرار نمی‌گیرد. اما باید توجه داشت که برخی از صرافی‌ های غیر متمرکز نیز ممکن است دچار نقص امنیتی باشند، بنابراین انتخاب صرافی مناسب با امنیت بالا امری حیاتی است.

بهترین ارزها برای فیوچرز

بهترین ارزها برای معاملات فیوچرز به شرح زیر می‌باشند :

 • بیت کوین (BTC)
 • اتریوم (ETH)
 • لایت کوین (LTC)
 • ریپل (XRP)
 • بایننس کوین (BNB)

سوالات متداول

1 – فیوچرز چیست؟

فیوچرز یک نوع قرارداد است که توسط بین دو نفر انجام می‌شود و در آن طرف‌ها به فروش یا خرید یک دارایی در قیمتی مشخص در زمانی مشخص در آینده متعهد می‌شوند.

2 – چه کسانی از فیوچرز در ارز دیجیتال استفاده می‌کنند؟

معاملات آتی در بازار ارزهای رمزنگاری شده عمدتاً توسط سرمایه‌گذاران حرفه‌ای، شرکت‌ها و صندوق‌های سرمایه‌گذاری استفاده می‌شود.

3- در معاملات فیوچرز از صرافی‌ های متمرکز استفاده کنیم یا غیر متمرکز؟

بهترین صرافی برای معاملات فیوچرز ارزهای رمزنگاری شده بستگی به نیازها و الزامات شما دارد. از جمله صرافی‌های معتبر برای معاملات فیوچرز می‌توان به Binance، BitMEX، Bitfinex و Huobi اشاره کرد. با این حال گزینه‌های غیرمتمرکز نیز مانند Dydx وجود دارد که می‌تواند نیازهای شما را پاسخگو باشد.

4 – بهترین صرافی برای معاملات فیوچرز ارز های رمزنگاری شده کدام است؟

جواب این سوال به نیازها و اولویت‌های شما بستگی دارد. شما هر دو گزینه صرافی متمرکز و غیر متمرکز را پیش روی خود دارید. پس از انتخاب نوع صرافی حال باید یک گزینه معتبر انتخاب کنید که بتواند امکانات موردنیاز شما را ارائه دهد. برای این کار بایستی صرافی‌ها را بررسی و نظرات کاربران آن را مطالعه کنید تا بتوانید یک گزینه کاربردی و مطمئن بیابید و با خیال راحت به معامله بپردازید.