پارسیان کریپتو
خانهمقالاتان اف تیکریپتوپانک چیست ؟ معرفی مجموعه NFT کریپتوپانکس (crypto punks)
کریپتوپانک چیست ؟ معرفی مجموعه NFT کریپتوپانکس (crypto punks) عکس

کریپتوپانک چیست ؟ معرفی مجموعه NFT کریپتوپانکس (crypto punks)

February 16, 2023
201
0

CryptoPunks  یا کریپتوپانکس، توکن ‌های غیرقابل تعویضی هستند که با تاریخچه NFT و حتی بلاک‌چین اتریوم درهم تنیده شده‌اند. عبارت CryptoPunks به مجموعه‌ای 10000 عضوی از گرافیک‌های دیجیتال اشاره دارد که در قالب برنامه‌های کامپیوتری با خروجی تصویر 24*24 پیکسل ایجاد شده‌اند.

مجموعه NFT کریپتوپانکس، تصاویر دیجیتال از پسران و دختران، همراه با تصاویر زامبی‌ها، میمون‌ها و اشکال عجیب‌غریب از موجودات فضای‌اند. هر پانک (تصویر دیجیتال) یک صفحه پروفایل منحصربه‌فرد دارد که وقف ویژگی‌ها، وضعیت مالکیت آن و سایر خصوصیات آن شده‌ است.

تعداد کم آن‌ها، استقرارشان و ارتباطشان با بلاک‌چین اتریوم، غیرقابل تعویض بودن آن‌ها و دلایل غیرمنطقی دیگر، باعث‌شده که کریپتوپانکس با قیمت‌های کلان در بازارهای آزاد دیجیتال خرید و فروش شوند. جالب اینکه در سال 2021، تنها در فاصله 6 ماه، حجم معاملات متناظر با این NFTهای عجیب‌غریب نزدیک به 2.5 میلیارد دلار بود.

کریپتوپانک چیست؟

 

کریپتوپانک چیست؟

کریپتوپانک که در سال 2017 و در لابراتور دیجیتال Larva طراحی شد، جزء اولین مجموعه‌های NFT در بستر بلاک‌چین محبوب یعنی اتریوم بود. این 10000 تصویر منحصربه‌فرد با فریم مربعی 24 در 24 پیکسلی، نماینده سبکی دیجیتال از هنر ترسیم و تجسم اشخاص واقعی و غیرواقعی هستند.

بخصوص، هر Punk می‌تواند تا 87 ویژگی و نشان خاص را در خود داشته باشد؛ این ویژگی‌ها شبیه اثر انگشت طراح بر اثر هنری یا NFT مخلوق او است. در برخی موارد، پانک‌ها نشانه‌‌های خاص یا trait ندارند؛ به‌ویژه، حداکثر نشان‌های اختصاصی برای هر کریپتوپانکس 7 عدد است (این قوانین جنبه برنامه‌نویسی خاصی ندارند).

در لحظه واگذاری، تمام کریپتوپانک‌ها به صورت رایگان در اختیار خواهان آن‌ها قرار گرفت! عرضه‌ای که در کمتر از چند ثانیه تخصیص یافت و صاحبان خوش شانس آن‌ها به قطعات دیجیتالی‌ای دست یافتند که بعدها به مبالغ هنگفت و هزار دلاری خرید و فروش می‌شدند.

دلیل محبوبیت مجموعه NFT کریپتوپانکس چیست؟

 

دلیل محبوبیت مجموعه NFT کریپتوپانکس چیست؟

شبیه یک مجموعه از تمبرهایی که در ابتدا ارزش چندانی نداشته‌اند و مجموعه‌دار آن‌ها را با قیمت‌های ناچیز خریده‌ است، مجموعه NFT کریپتوپانکس نیز تمبرهایی منحصربه‌فرد و غیرقابل تعویض بودند که یکبار ارزان خریدار شدند و اکنون یکتایی آن‌ها جذابیت چند هزار دلاری دارد.

Cryptopunks نماینده نسل‌های اول از دارایی‌های دیجیتال و بخصوص مجموعه اثرهای دیجیتال بودند. آن‌ها تعریفی ساده اما متصل به بلاک‌چین دارند و بر مبنای اصول رمزگذاری و برنامه‌نویسی بلوکی به وجود آمده‌اند.

در حال حاضر، میانگین قیمت یک کریپتوپانک در حدود 35 تا 50 هزار دلار است (فراتر از قیمت یک بیت‌کوین). به‌ویژه، 3679 آدرس مشخص وجود دارند که این 10 هزار پانک را نگهداری می‌کنند که به آن‌ها لقب مجموعه‌داران دنیای کریپتو الحاق شده است.

وضعیت کنونی بازار کریپتوپانکس

در حال حاضر، کمترین قیمتی که بتوانید با آن یک پانک بخرید عدد جالب 63.68 اتریوم است. در 12 ماه گذشته در حدود 3000 کریپتوپانکس خرید و فروش شده‌اند و ارزش خرید و فروش‌ها در بازه یک ماهه در حدود 21 میلیون دلار بوده است.

اگر عدد تمام خرید و فروش‌های تاریخ بازار CryptoPunks را با هم جمع کنید، به عدد فوق‌العاده 2.5 میلیارد دلار می‌رسید. درنهایت، میانگین ارزش معامله روزانه پانک‌های دیجیتال در حدود 550 هزار دلار است.

چگونه می‌توان این آثار هنری دیجیتال را خریداری کرد؟

برای خرید کریپتوپانک‌ها یا هر NFT دیگر در بازارهای مبادله ارزهای دیجیتال، باید ابتدا یک والت ارز دیجیتال داشته باشید که خود یک آدرس اینترنتی و متصل به یک حساب واقعی است که توسط یک صرافی رمزارز برای شما تعریف شده است.

آدرس منحصربه‌فرد شما که بر روی بلاک‌چین ایجاد شده است، دروازه ورود و امکان دسترسی شما به خرید کریپتوپانکس است. علاوه‌براین، خرید و فروش CryptoPunks با اتر انجام می‌شود و شما باید والت خود را با این رمزارز شارژ کرده باشید.

حال که همه چیز برای خرید پانک مهیا شده است، باید به دنبال آن‌هایی باشید که برای فروش عرضه شده‌اند. به محض انتخاب تابلوی دیجیتال موردنظر خود، باید قیمتی را پیشنهاد بدهید که در صورت پذیریش، تراکنش از طریق سیستم بلاک‌چین انجام گردد، و تخصیص و تغییر آدرس CryptoPunks انجام می‌شود.

CryptoPunksها توسط چه کسی به وجود آمدند؟

 

CryptoPunksها توسط چه کسی به وجود آمدند؟

با ایده‌ای تجربی و برای آزمایش یک فکر در بستر بلاک‌چین، Matt Hall و John Watkinson دو مهندس نرم‌افزار بودند که در سال 2017 این پروژه NFT را پیاده‌سازی کردند. آن‌ها موسسه Larva را تأسیس کردند تا مبدأ خلق هزاران تصویر دیجیتالی باشد که قرار بود تنها آواتارهایی برای استفاده در اپلیکیشن‌های موبایل و بازی‌های کامپیوتری باشند.

در ابتدا، خالقان‌ کریپتوپانکس قدرت NFTهای خود را آنقدر دست کم گرفتند که آن‌ها را در معرض دارندگان والت‌های اتریم قرار دادند تا آزادانه مالکیت آن‌ها را به خود تخصیص دهند. هال و واتکینسون 9000 کریپتوپانک را واگذار و 1000 عدد از آن‌ها را برای خود نگه داشتند.

گران‌قیمت‌ترین Cryptopunksهای موجود

بیت‌کوین با ظرفیت محدود چند ده میلیونی به یک ارز گران‌قیمت با ارزش‌هایی بالاتر از 20 هزار دلار تبدیل شده است که رقم‌های 60 هزار دلاری را نیز به خود اختصاص داده است. حال مقایسه کنید NFTهای نسل اولی چون پانک‌ها را که تنها 10000 عدد از آن‌ها وجود دارد و ارتباط بصری و هنری بیشتری را با دنیای بیرون از ارز دیجیتال برقرار می‌کنند.

کریپتوپانکس‌ها آنقدر منحصر به فرد هستند که هر کدام شخصیت و تاریخچه خاص خود را دارد. به دلایل عجیب و غریب‌تری که پایه منطقی چندانی هم ندارند، برخی از این NFTها بسیار گران‌تر از باقی اعضای مجموعه‌ هستند.

در زیر به چند نمونه فوق‌العاده گران‌قیمت از Cryptopunkها می‌پردازیم، با این توضیح که اعداد زیر نیز شاخصه‌هایی از شناسنامه Cryptopunks هستند که به یکتایی آن‌ها قدرت می‌بخشند:

  • پانک شماره 7523 (#7523): با قیمت 11.75 میلیون در Sotheby (یک شرکت آمریکایی فعال در فروش آثار هنری) فروخته شد. این کریپتو تصویر یک پانک فضایی است که تنها 9 ویرایش دیگر (پانک‌ها با خصوصیات مشابه) از آن در مجموعه وجود دارند.
  • پانک شماره 4156: این پانک در آخرین معامله خود به قیمت 10.26 میلیون دلار فروخته شد. همچنین، این پانک یک ape یا میمون را نماینده است و در مجموعه 10 هزارتایی، تنها 24 نوع از آن‌ها وجود دارند.
  • پانک شماره 7804: این کریپتوپانکس در آخرین مناقصه با قیمت 7.56 میلیون دلار معامله شده است. این پانک تصویر یک فضایی است که کلاهی به سر دارد و در حال دود کردن یک پیپ است. جالب اینکه در رتبه 4ام نیز یک تصویر مشابه اما بدون کلاه و پیپ وجود دارد که با رقمی مشابه، در حدود 7.5 میلیون دلار، به فروش رسیده است.

اثبات مالکیت CryptoPunks در بلاک‌چین اتریوم

شاید موثرترین و قدرتمندترین اهرم در ارزش‌دهی به کریپتوپانکس، بستر بلاک‌چین اتریوم و تضمین کارایی سیستم نقل‌وانتقال مالکیت در آن است. اتریوم را همه به عنوان قابل‌اطمینان‌ترین پایه برای اقتصاد دیجیتال و غیرمتمرکز می‌شناسند؛ جایی که مالکیت با رمز‌گذاری و غیرقابل تعویض بدون شناسه‌ها تضمین می‌شود.

مکانیزم مورد استفاده در تثبیت شناسنامه مجموعه NFT کریپتوپانکس، مینتینگ یا Minting (ضرب‌ کردن) نام دارد که چیزی شبیه ماینینگ برای رمزارزهایی مثل بیت‌کوین است. وقتی یک NFT به یک اثر هنری دیجیتال مینت یا ضرب می‌شود، توکن برای همیشه به اثر هنری و تمام ویژگی‌هایی که در آن است، الحاق می‌شود.

به ویژه، وقتی قرار است مالکیت کریپتوپانک‌ها تغییر و به نام خریدار زده شود، از قراردادهای هوشمند برای تعریف شیوه انتقال و هزینه انتقال استفاده می‌گردد. قراردادهای هوشمند کد‌های برنامه‌نویسی هستند که شبیه قلاب‌هایی که به بلوک‌های بلاک‌چین وصل می‌شوند، امکان تغییر مالکیت، بدون تغییر در ماهیت کد اصلی و معرف پانک، را فراهم می‎سازند.

انگیزه اجتماعی در پس مجموعه NFT های کریپتوپانکس

از دید هال و واتکینسون، بلاک‌چین و ارز‌های دیجیتال یک انقلاب و تحول در جریان‌های جاری بودند که هدفشان تمرکز زدایی و شورش بر علیه کانونی شدن قدرت مالی و دیجیتال بود. CryptoPunks درواقع یک شبیه‌سازی دیجیتال از حرکت جوانان انگلیسی بود که بر علیه سیستم آن زمان برخواسته بودند و خود را Punk یا ولگرد می‌خواندند.

تصاویری که در این NFTها مشاهده می‌کنید نیز کم و بیش از نوع لباس پوشیدن و آرایش اعضای جنبش پانک برداشت شده‌اند. در واقع، هدف نمایش یک کوبیسم دیجیتال به نفع انقلاب بلاک‌چین و بروز سیستم‌های غیرمتمرکز و شفاف بود.

کجا می‌توان همه پانک‌ها را دید؟

کجا می‌توان همه پانک‌ها را دید؟

یک نمایشگاه دائمی دیجیتال به آدرس وبسایت لابراتوار Larva وجود دارد که تمام تصاویر این NFTها را به نمایش گذاشته است. شما می‌توانید با مراجعه به این نمایشگاه دیجیتال، تصاویر را مشاهده و از آن‌ها کپی برداری کنید. علاوه‌براین، هر پانک یک صفحه تخصصی برای خود دارد که تمام ویژگی‌های آن را در اختیار شما می‌گذارد.

چرا بعضی از کریپتوپانک‌ها جذاب‌تر و گران‌قیمت‌تر از بقیه هستند؟

اصلی‌ترین دلیل بر این واقعیت ویژگی‌های منحصربه‌فرد و تعداد کم از این انواع خاص است. برای مثال، ممکن است یک پانک با دود پیپ و کلاه سیاه‌ش بسیار منحصر به فرد باشد، چون تعداد کمی از آن تصویر، رنگ مشابه آن و مفهومی که انتقال می‌دهد وجود دارد.

مورد دیگر به شانس برمی‌گردد، برخی از کریپتوپانکس‌ها تاریخچه عجیب‌تری دارند و گاها در مناقصه‌ها به‌طور شانسی ارزش‌های بالایی را تجربه کرده‌اند. همین امر باعث خبرساز شدن و شهرت بیشتر آن‌ها شده است.

وضعیت نقدینگی در بازار CryptoPunks

جالب اینکه بازار این آثار هنری دیجیتال بسیار فعال است و روزانه نقدینگی بسیاری در آن ثبت می‌شود. برعکس آثار هنری واقعی که بسیار به ندرت خرید و فروش می‌شوند، پانک‌ها بازار فعالی دارند و مالکیت‌ها در اکثر موارد به صورت هفتگی و حتی روزانه تغییر می‌کنند.

آینده کریپتوپانک‌ها

با رشد سریعی که دنیای NFT تجربه می‌کند، این ذهنیت ایجاد شده است که در آینده‌ای نه‌چندان دور پانک‌ها با NFTهای محبوب‌تری جایگزین می‌شوند. باید گفت که چنین اتفاقی بسیار دور از انتظار و غیرمحتمل است، چراکه CryptoPunks آغازگر این جریان بوده‌اند و برعکس اموال واقعی، کهنه نمی‌شوند، بلکه بر اعتبار و پویایی شبکه آن‌ها افزوده می‌شود.

جمع‌بندی:

ویژگی شاخص درباره کریپتوپانک‌ها رمز و رازی است که در پس آن چهره‌های ولگردانه و عجیب نهفته است. درواقع، کارشناسان دنیای کریپتو هنوز به واقعیت اقتصادی و کاربردی Cryptopunks پی نبرده‌اند و از آن‌ها تحت عناوینی چون هنرهای بلاک‌چینی و دیجیتال یاد می‌شود.

کریپتوپانکس بخصوص، شبیه جزیره‌های دور افتاده در عمق اقیانوس‌ها هستند که اتفاقا امکانات رفاهی چندانی ندارند و بعضا قابل ملاقات هم نیستند، اما یکتایی و ویژگی‌های منحصربه‌فرد آن‌ها، این جزایر را به موقعیت‌های جذاب و مطلوب سرمایه‌گذاران بدل کرده است. شاید دنیای دیجیتالی‌تری که قرار است در 10 سال آینده اتفاق بیافتد، بستر مناسب‌تری برای درک کریپتوپانکس باشد و همین امر باعث صعود عمودی آن‌ها گردد. تا آن زمان، اگر امکان دسترسی به یک پانک را دارید، فرصت را از دست ندهید.

سوالات متداول

کریپتوپانک چیست؟

کریپتوپانکس (جمع کریپتوپانک) در سال 2017 و در لابراتور دیجیتال Larva طراحی شد، جزء اولین مجموعه‌های NFT در بستر بلاک‌چین محبوب یعنی اتریوم بود. این 10000 تصویر منحصربه‌فرد با فریم مربعی 24 در 24 پیکسلی، نماینده سبکی دیجیتال از هنر ترسیم و تجسم اشخاص واقعی و غیرواقعی هستند.

دلیل اصلی قیمت نجومی برخی از کریپتوپانک‌ها چیست؟

اصلی‌ترین دلیل، ویژگی‌های منحصربه‌فرد و تعداد کم از این انواع خاص است. مثلا ممکن است یک پانک با دود پیپ و کلاه سیاه‌ش بسیار منحصر به فرد باشد، چون تعداد کمی از آن تصویر، رنگ مشابه آن و مفهومی که انتقال می‌دهد وجود دارد.