پارسیان کریپتو
خانه
پروژه های برتر متاورس در سال ۲۰۲۳ عکس

پروژه های برتر متاورس در سال ۲۰۲۳

January 25, 2023
256
0

 

بسیاری از کاربران صنعت کریپتو، متاورس را آینده اینترنت می دانند. از این رو، تلاش زیادی هم دارند تا در مراحل اولیه این فناوری نوظهور و نویدبخش حضور پرشوری داشته باشند. با وجود اینکه سال ۲۰۲۲ سال چندان پرثمری برای بازار کریپتو نبود، اما این باعث نشده تا بسیاری از کاربران برخی از پروژه های برتر متاورس در سال ۲۰۲۳ را از نزدیک دنبال نکنند.

تردیدی نیست که هم اکنون پروژه ‌های متاورس با کیفیتی وجود دارند که در تحت تأثیر قرار دادن کاربران و سرمایه گذارن مشتاق حوزه کریپتو بسیار خوب عمل کرده اند. قطعا این پروژه ها می توانند در سال جدید میلادی دستاوردهای بی نظیری به ارمغان بیاورند. حالا اگر این واهمه را دارید که از قافله متاورس جا مانده اید، اصلا نگران نباشید، چون هنوز فرصت دارید. اگر امیدوارید در سال ۲۰۲۳ وارد دنیای متاورس بشوید، اینجا ۱۰ پروژه برتر متاورس ۲۰۲۳ را معرفی کرده ایم. بنابراین با پارسیان NFT همراه باشید.

پروژه های برتر متاورس دسنترالند (Decentraland)

decentraland پروژه های برتر متاورس

دسنترالند (Decentraland) یک پلتفرم واقعیت مجازی سه بعدی است که قطعا یکی از پروژه های برتر متاورس به شمار می آید . توکن بومی سنترالند یعنی مانا (MANA) در حال حاضر بزرگترین ارز دیجیتال متاورس با ارزش بازاری بالغ بر ۵٫۶ میلیارد دلار به حساب می آید. دسنترالند که از آن به عنوان یک دنیای مجازی یاد می شود، کل متاورس را در بر می گیرد. ارز دیجیتال مانا با وجود کاهش شدید قیمت از ماه دسامبر (۲۰۲۲)، همچنان در سه ماه اخیر شاهد رشد چهار برابری قیمت خود بوده است.

دسنترالند به دلیل اینکه اولین محیط واقعیت مجازی کاملا غیرمتمرکز است و بزرگترین ارز دیجیتال متاورس به شمار می رود، در صنعت کریپتو از اهمیت زیادی برخوردار است. علاوه بر این، سازمان مستقل غیرمتمرکز دسنترالند دارای قراردادهای هوشمندی به خصوص قرارداد لند (LAND) است که به کاربران امکان خرید و فروش زمین مجازی را می دهد.

کاربران دسنترالند می‌توانند به راحتی با فعال کردن تبلیغات، بازی ‌های تعاملی و سایر قابلیت ها از زمین های مجازی خود درآمد کسب کنند. همانطور که قبلا گفته شد، توکن بومی مانا، پول متاورس است و می توان از آن برای خرید زمین و همچنین پوشیدنی ها،‌ آواتار، نام و انواع دیگر محصولات و آیتم های موجود در بازار دسنترالند استفاده کرد.

پروژه های برتر متاورس سندباکس (Sandbox)

سندباکس

سندباکس (Sandbox) دومین پروژه از لیست پروژه های برتر متاورس  است. با این حال،‌ سند باکس در طی ماه های اخیر نسبت به دسنترالند جهش چشمگیرتری در بازار داشته و توکن بومی آن، سند (SAND) با رشد قیمت ۱۶۷۰ درصدی، جهش خیره کننده ای را تجربه کرده است.

سندباکس مانند دسنترالند یک پلتفرم واقعیت مجازی با معماری مستقل غیرمتمرکز است. در همین حال، سندباکس به مانند دسنترالند بر روی بلاکچین اتریوم اجرا می شود. خریداری زمین مجازی و سایر دارایی ها و قراردادهای هوشمند در این بلاکچین انجام می گیرند.

واحد پول اصلی سندباکس، توکن سند است که هم اکنون از راهکارهای لایه دوم پالیگان استفاده می کند که به دلیل هزینه تراکنش ارزان تر و زمان پردازش بهتر بیشتر مورد توجه قرار گرفته است. به این ترتیب اگر بخواهیم ساده تر بیان کنیم، سندباکس محیط واقعیت مجازی است که به کاربرانی از سراسر جهان امکان ساخت، اشتراک گذاری و کسب درآمد از طریق دارایی ها و بازی سازی را می دهد. تمام این ویژگی ها با استفاده از توکن سند که مبتنی بر بلاکچین اتریوم است انجام پذیر هستند. در همین حال، کاربران و گیمرها می توانند آیتم ها و دارایی های مجازی خود را به صورت ان اف تی (NFT) یا همان توکن های غیرقابل تعویض بسازند و آنها را را در فروشگاه بازی ها بارگذاری کرده یا از آنها درون بازی ها استفاده کنند.

پروژه های برتر متاورس آکسی اینفینیتی (Axie Infinity)

axis infinity

اگر بخواهیم فهرستی کامل از پروژه های برتر متاورس را تهیه کنیم، قطعا نام آکسی اینفینیتی (Axie Infinity) در میان آن ها خواهد بود. این بازی مبتنی بر بلاک چین با شخصیت ‌های جذاب و بامزه است که به گیمرها این فرصت را می دهد تا در حین بازی درآمد کسب کنند. محبوبیت بازی آکسی اینفینیتی به قدری بالا رفته و درآمدهای گیمرهای آن هم سر به فلک کشیده که بسیاری از کاربران در کشورهای پیشرفته آن را به شغل تمام وقت خود تبدیل کرده اند.

توکن های بومی آکسی AXS و SLP هستند که قلب این پلتفرم متاورس مبتنی بر بلاکچین اتریوم به حساب می آیند. این توکن ها در داخل بازی هرکدام نقش مخصوص به خود را دارند. توکن AXS یا اکسی اینفینیتی شارد، در داخل بازی یک توکن حاکمیتی به حساب می آید. بنابراین دارندگان توکن AXS می توانند در مورد برنامه های توسعه بازی در آینده، مانند به روز رسانی ها و خرج کردن خزانه جامعه حق رأی داشته باشند. توکن AXS همواره در میان برترین ارزهای دیجیتال متاورس حضور داشته و تنها ارزش این توکن در سال ۲۰۲۱ حدود ۲۰۰ درصد نسبت به سال گذشته رشد داشت. توکن‌ های SLP را نیز می ‌توان به عنوان پاداش از طریق حالت نبرد یا ماجراجویی به دست آورد.

و مهمتر اینکه می توان از توکن های SLP برای پرورش و خلق موجودات داخل بازی (که اکسی نام دارند) استفاده کرد. با افزایش محبوبیت بازی، موجودات بازی نیز روز به روز ارزش بیشتری پیدا می کنند. و چنانچه می دانید گیمرها می توانند به راحتی ارزهای به دست آمده درون بازی را نقد کنند. از این رو، قطعا این روند به این زودی ها از محبوبیتش کاسته نخواهد شد. روی هم رفته اکسی اینفینیتی یکی از مهمترین پروژه های متاورس در سال ۲۰۲۲ بوده و قابل پیش بینی است که سال جاری هم شاهد ادامه همین روند باشیم.

پروژه های برتر متاورس گالا (Gala)

gala

گالا (Gala) پلتفرم بازی مبتنی بر بلاکچین است که مزیت های ان اف تی را با هیجان بازی با هم ادغام کرده و پلتفرمی ساخته که کاربران می توانند در آن آزادانه آیتم های درون بازی ها را با یکدیگر مبادله کنند. علاوه بر این، گالا دارای تعداد بازی اجتماعی مبتنی بر بلاکچین است که تمرکز خود را روی برقراری رابطه بین کاربران گذاشته است که این ویژگی ها سبب می شوند نام آن را در میان پروژه های برتر متاورس ببینیم.

تاون استار (Town Star)، میراندوس (Mirandus)، اسپایدر تنک (Spider Tank)، ایفورتفاید (Fortified) و پژواک امپراطوری (Echoes of Empire) عناوین بازی هایی هستند که تا به حال کمپانی گالا منتشر کرده است. درجه کنترل و مالکیت اعطا شده به بازیکنان یکی از ویژگی های قوی این پروژه بلاکچین است. این امر با توکن بومی گالا میسر شده که در سرتاسر پلتفرم برای کنترل شبکه، مشوق ‌های اپراتورهای گره و جوایز درون بازی و موارد دیگر مورد استفاده قرار می‌گیرد.

گالا همچنین برای خرید اقلام دیجیتال مانند ان اف تی ها از طریق فروشگاه بازی و بازار گیمرها استفاده می شود. کاربران گالا ممکن است دقیقا به مانند سایر بازی های مبتنی بر بلاکچین آواتارهای خود را طراحی کرده یا اصلاح کنند.

انجین

انجین (Enjin) یک توکن با استانداردERC-20  مبتنی بر بلاکچین اتریوم است که به عنوان پول درون بازی برای خرید آیتم های بازی و همچنین افزودن به ارزش دارایی های درون بازی استفاده می شود. علاوه بر این، توکن بومی پلتفرم انجین، ممکن است به عنوان وسیله ای برای مبادله محصولات درون بازی نیز استفاده شود.

جدای از آن، پلتفرم انجین ویژگی دیگری نیز دارد که فروشگاه است. این ویژگی به بازیکنان و توسعه دهندگان بازی اجازه می دهد آیتم هایی که ساخته اند را درون فروشگاه مبادله کنند آن هم بدون اینکه هیچ هزینه واسطه ای پرداخت کنند. به طور دقیق، انجین یک پلتفرم یا سرویس است که به سازندگان بازی اجازه می ‌دهد تا دارایی‌ های قابل تعویض و غیرقابل تعویض را به عنوان توکن ‌های اتریوم درون بازی به راحتی منتشر کنند.

پروژه های برتر متاورس متاهیرو (Metahero)

metahero

متاهیرو (Metahero) یکی دیگر از پروژه های برتر متاورس است که حول ایجاد آواتارهای سه بعدی از افراد و اشیاء دنیای واقعی با استفاده از اسکن سه بعدی می گردد. این استارت آپ ادعا می کند که یک محفظه اسکن عمومی را در شهر دوحه قطر نصب کرده است که به صورت خودکار کار اسکن را انجام می دهد و یک نسخه مجازی و سه بعدی برای جهان متاهیرو می سازد.

اگر حس می کنید که این پروژه به هر دلیلی چندان جالب نیست، بهتر است بدانید که این آواتارها با طیف وسیعی از سبک ها و توانایی ها سازگاری دارند. جدا از این، بازیکنان می ‌توانند آیتم هایی که ساخته اند را ارتقا داده یا اینکه با دیگران مبادله کنند. در نهایت، اگر کنجکاوید بدانید تمام اینها دقیقا به چه دردی می خورند، باید بدانید که این اسکنرهای بی همتا نه فقط برای اسکن بلکه برای چاپ و تولید آواتارهای جدید درون بازی نیز استفاده می شوند.

متاهیرو اخیرا با استودیوی ولف همکاری خود را آغاز کرده است. ارزش بازار توکن بومی هیرو هم اکنون بالغ بر ۴۹۴ میلیون دلار برآورد می شود. هر چند این رقم چندان بالا به نظر نمی رسد، اما به توجه به این واقعیت که متاهیرو همچنان نوپا است، منطقی است.

پروژه های برتر متاورس استار اتلس (Star Atlas)

star atlas

استار اتلس (Star Atlas) یکی دیگر از پروژه های برتر متاورس است که محور اصلی آن یک بازی آینده نگرانه است. اتفاقات این بازی در آینده، در سال ۲۶۲۰ رخ می دهد. در این بازی بازیکنان می توانند زمین ها و منابع را به تملک خود در آوردند. دو توکن استار اتلس ATLAS  و POLIS هستند که هر دو بر روی بلاکچین سولانا اجرا می شوند.

توکن  ATLAS کاملا کارکردی مشابه ارزهای دیجیتال عادی درون بازی دارد و به بازیکنان این اجازه را می دهد که کارهایی مانند جنگیدن در نبردها و کاوش در قلمروهای جدید و دسترسی به فروشگاه را داشته باشند. این امر به خصوص به این دلیل که به جز چند مورد تمام دارایی های بازی ان اف تی هستند اهمیت زیادی دارد. از سوی دیگر، توکن POLIS به کاربران اجازه می دهد به چیزی که خود توسعه دهندگان آن را «دسیسه سیاسی» توصیف می کنند دسترسی داشته باشند. با این ویژگی بازیکنان قادر به تصمیم گیری در مورد بازی ها و همینطور نحوه توسعه آن هستند.

می توان این توکن را یک توکن پاداش محور دانست که کاربران با بازی کردن و تکمیل برخی وظایف آن را به دست می آورند. علاوه بر این، بازی بر روی بلاکچین سولانا اجرا می شود که به لحاظ کارمزد برتری زیادی نسبت به سایر پروژه های مبتنی بر بلاکچین اتریوم دارد. هم اکنون ارزش بازار استار اتلس بیش از ۱۳۴ میلیون دلار تخمین زده می شود.

پروژه های برتر متاورس بلاکتوپیا (Bloktopia)

blocktopia

بلاکتوپیا (Bloktopia) یکی دیگر از پروژه های جذاب دنیای متاورس است. این پروژه که در لیست پروژه های برتر متاورس قرار دارد، در حقیقت یک آسمان خراش مجازی ۲۱ طبقه ای است. در این پلتفرم منحصر به فرد کاربران امکان مطالعه، برقراری رابطه و آشنایی با یکدیگر، تجارت و فعالیت های گروهی دیگر را دارند. از آنجایی که بلاکتوپیا در ابتدای راه خود نقص های زیادی داشت، بیشتر به نبوغ و ابتکارهای کاربرانش متکی بود. با این حال، حالا می توان با اطمینان گفت که بلاکتوپیا به مسیری پا گذاشته که می توان آن را نویدبخش و امیدوارکننده دانست. بلاکتوپیا همچنین قصد دارد برای کسانی که مایل به زندگی در دنیای متاورس هستند روش های جدیدی برای تولید محتوا و کسب درآمد به وجود بیاورد.

پروژه های برتر متاورس های استریت (HighStreet)

high street

های استریت (HighStreet)  یک ایده جذاب با وعده های زیادش توانسته است در میان پروژه های برتر متاورس قرار بگیرد . کاربران می توانند به راحتی آیتم ها و محصولاتی را در دنیای مجازی به وسیله توکن بومی های استریت، HIGH خریداری کنند. جالب است بدانید که همین حالا هم برخی از فروشگاه های شاپیفای محور به این پلتفرم بازی متصل شده اند.

رویکرد ترکیبی تجربه واقعیت مجازی این بازی دقیقا دلیل تمایز آن از رقبای دیگر است. های استریتی مدلی نیمه فیزیکی و نیمه مجازی را دنبال می کند که به جذابیت های آن افزوده است. بسیاری از شرکت ها می توانند به سادگی وارد های استریت شوند تا کالاها و محصولاتشان به صورت ان اف تی مورد استفاده قرار گیرد.

گزارش شده که شرکت تولیدکننده لوازم الکتریکی HTC بودجه این پروژه متاورس را تأمین می کند. در همین حال، پروژه های استریت در آگوست 2021 حدود ۵ میلیون دلار سرمایه جذب کرد. حالا تا ژانویه ۲۰۲۳ ارزش بازار این پروژه متاورس حدود ۸۵ میلیون دلار برآورد می شود که ارزش آن از زمان راه اندازی در اکتبر سال گذشته حدود ۹۰ درصد افزایش یافته است.

پروژه های برتر متاورس کریپتووکسل ها (Cryptovoxels)

کریپتووکسل ها (Cryptovoxels) یکی دیگر از پروژه های برتر متاورس مبتنی بر بلاکچین اتریوم است. این متاورس از شبکه وسیعی از زیرساخت ‌های دیجیتال و قطعات زمین تشکیل شده که کاربران امکان ساخت و ساز نامحدود روی این زمین های مجازی را دارند. آیتم های این پروژه ممکن است در فروشگاه اوپن سی (OpenSea) با اتریوم مبادله شوند، ولی کریپتووکسل ها واحد پول خود یعنی کریپتووکسل پارسل را نیز دارند. می توان این توکن را از طریق اوپن سی خریداری کرد و از آن در اوریجین سیتی (Origin City) استفاده کرد.

همچون ان اف تی کاربران می توانند مالکیت کامل هر قطعه زمین را که به ان وکسل ها (Voxels) گفته می شود داشته باشند. کاربران امکان این را دارند که آیتم های خود را بسازند و بفروشند، این آیتم های شامل مواردی مانند پوستر، بیلبورد و موسیقی می شود. کریپتووکسل ها یکی از اولین پروژه های ابتکاری متاورس هستند که موفق شدند جامعه بزرگی را ایجاد کنند. این جامعه به مرور گسترش یافته و حالا به ساخت ان اف تی های ابداعی و جذابی نیز انجامیده است. از این رو، حالا کریپتووکسل ها از پروژه هایی هستند که می توانید چشم به پیشرفت شگفت انگیز آنها در سال ۲۰۲۳ داشته باشید.

سخن پایانی

صنعت کریپتو و دنیا متاورس با سرعت چشمگیری در حال رشد هستند. به حدی که پیش‌ بینی آینده دنیاهای دیجیتال و اینکه کدام ارزهای دیجیتال در صدر بزرگ ترین پروژه‌ های برتر متاورس باقی می ‌مانند هر روز سخت تر می شود. با این حال، این را می توان تنها بخش جذاب دیگری از انقلاب تکنولوژیکی فعلی دانست. هر چند که همچنان ابهامات زیادی در مورد این پروژه های جذاب باقی مانده، ولی امیدواریم که پروژه هایی که معرفی کردیم بتوانند نقطه شروع خوبی برای کندوکاو شما در دنیای متاورس باشند. اگر دوست دارید بیشتر در مورد صنعت کریپتو، ان اف تی و متاورس بدانید، حتما باقی مطالب وبسایت پارسیان NFT را دنبال کنید.

درباره نویسنده

فرید کریمی

ثبت نظر جدید

0/200

[object Object] عکس

بررسی ارز دیجیتال اکسی اینفینیتی؛ هر آنچه باید درباره رمزارز AXS بدانید!

جهان فناوری با ظهور ارزهای دیجیتال و بازی‌های غیرمتمرکز، شاهد تحولات شگرفی بوده است. یکی از پیشگامان این حوزه، ارز اکسی اینفینیتی (AXS) است که با بازی آنلاین محبوب Axie Infinity گره خورده است. این ارز دیجیتال نه تنها به بازیکنان امکان کسب درآمد...

May 15, 2024
0
0
[object Object] عکس

ارز دیجیتال مانا (MANA)؛ هر آنچه باید درباره ارز دیجیتال جذاب Decentraland بدانید!

دنیای رمزارزها همواره در حال تحول و پیشرفت است و پروژه‌های جدید و نوآورانه‌ای به طور مداوم در این حوزه معرفی می‌شوند. یکی از این پروژه‌های جذاب ارز دیجیتال مانا و اکوسیستم متاورس دسنترالند است. MANA رمزارزی است که در پلتفرم غیرمتمرکز دسنترالند به...

May 8, 2024
0
0
[object Object] عکس

معرفی بازی ایلوویوم + توکن ILV و کسب درآمد از بازی متاورسی Illuvium

بازی ایلوویوم (Illuvium) یکی از جدیدترین بازی‌های متاورسی و بلاکچینی است که به شدت در بین گیمرها به محبوبیت دست یافته است. این بازی با تِم جهان‌باز و عناصری از بازی‌ها نقش‌آفرینی به‌ همراه گیم‌پلی جذاب و سرگرم‌کننده توانسته حرف‌های زیادی بر گفتن...

April 21, 2024
0
0
[object Object] عکس

معرفی ارز دیجیتال سندباکس؛ تجربه دنیای متاورس با رمزارز SAND

سندباکس یک پلتفرم مبتنی بر بلاک چین است که با بهره‌گیری از فناوری NFT، به کاربران امکان می‌دهد تا دارایی‌های دیجیتال خود را بسازند، مالک آن باشند و حتی از آن کسب درآمد کنند. در قلب این اکوسیستم جذاب، ارز دیجیتال «سند» (SAND) قرار دارد که به عنوان...

April 21, 2024
0
0