پارسیان کریپتو
خانهاخبارارز دیجیتالارز دیجیتال تتر متهم به استفاده از اسناد جعلی و شرکت‌های کاغذی برای دسترسی بانکی شد
ارز دیجیتال تتر متهم به استفاده از اسناد جعلی و شرکت‌های کاغذی برای دسترسی بانکی شد عکس

ارز دیجیتال تتر متهم به استفاده از اسناد جعلی و شرکت‌های کاغذی برای دسترسی بانکی شد

March 4, 2023
13
0

نشریه وال استریت ژورنال روز جمعه گزارشی منتشر کرد که ادعا می‌کرد، ارز دیجیتال تتر (Tether) در دوره‌ای که مشکلاتی برای دسترسی بانکی داشته از اسناد جعلی، هویت‌های مبهم و همین‌طور شرکت‌های کاغذی برای رسیدن به هدف خود استفاده کرده است. ارز دیجیتال تتر بدون اشاره به گزارش وال استریت ژورنال اعلام کرد که ادعاهای اخیر کاملا نادرست و گمراه‌کننده‌ هستند. این شرکت همچنین اضافه کرد که با سازمان‌ها و نهادهای اجرایی از جمله وزارت دادگستری آمریکا همکاری‌های لازم را انجام خواهد داد. ارز دیجیتال تتر همچنین گفت که با وجود این حملات ناعادلانه به ارائه‌ی خدمات خود ادامه خواهد داد.

تتر ادعا می‌کند که ارزش توکن‌هایش به صورت یک به یک با دلار آمریکا پشتیبانی می‌شود. از این رو، این توکن‌ها همیشه ارزشی تقریبا یک دلاری دارند. تتر همچنین بزرگ‌ترین استیبل کوین (ارز دیجیتال پایدار) به لحاظ ارزش بازار است که در حال حاضر 71٫124 میلیارد دلار توکن آن در گردش است. حجم معاملات تتر نیز معمولا در محدوده‌ای نزدیک به بیت‌کوین و اتریوم است. بر اساس گزارش مالی کوین‌مارکت، تتر در 24 ساعت گذشته 37٫239 میلیارد دلار حجم معاملات داشته، در مقایسه بیت‌کوین 25٫65 میلیارد دلار و اتریوم 9٫7 میلیارد دلار در شبانه‌روز گذشته معامله کرده‌اند.

در این مقاله ارز تتر (Tether)؛ USDT عامل عدم سقوط دلار بیشتر درباره تتر بخوانید.

به ادعای وال استریت ژورنال، تتر از سال 2017 روش‌های نامتعارف خود برای دسترسی به سیستم‌های بانکی در سطح جهان را شروع کرده بود. در این زمان‌ شرکت بانکداری ولز فارگو انجام تراکنش‌های چندین حساب بانکی این شرکت ارائه‌دهنده ارز دیجیتال در تایوان را متوقف کرد. ارز دیجیتال تتر در آن زمان از این شرکت بانکی شکایت کرد و اعلام کرد که این اتفاق می‌تواند تهدید وجودی برای تجارت این ارز دیجیتال باشد.

اسنادی که وال استریت ژورنال به آنها استناد کرده نشان می‌دهند که شرکت‌های پشتیبان ارز دیجیتال تتر حساب‌های جدیدی را در تایوان افتتاح کردند که کریس لی، مدیر اجرایی هولدینگ هیلب این حساب‌ها را نگه‌داری می‌کرد. با این حال، این حساب‌ها در اصل با نام هولدینگ هیلب افتتاح شده بودند. همچنین در ترکیه حساب دیگری به نام شرکت دنیز رویال دیس تیکارت (Deniz Royal Dis Ticaret) افتتاح شد. با این حال، وزارت دادگستری ایالات متحده این شرکت را متهم به پولشویی برای یک گروه تروریستی کرده است.

گزارش اخیر از اقدامات غیرقانونی تتر و صرافی بیتفنیکس فضای ارزهای دیجیتال را ملتهب می‌کند

در همین حال، صرافی بیتفینکس (Bitfinex)، شرکت خواهر تتر نیز بیش از  یک میلیارد دلار را به یک شرکت پانامایی ورشکسته به نام کریپتو کاپیتال انتقال داده است. این شرکت ظاهرا پانامایی ید طولایی در راه‌اندازی شرکت‌های کاغذی برای دسترسی به شرکت‌های ارز دیجیتالی به حساب‌های بانکی دارد. صرافی بیتفینکس که متهم است بیش از 850 میلیون دلار از دارایی‌های خود را به این شرکت پانامایی انتقال داده است،‌ ادعا می‌کند که از آنها کلاهبرداری شده است.

طبق اسناد جدیدی که وال استریت ژورنال فاش کرده، ارز دیجیتال تتر و حامیانش از تاکتیک‌های فریبکارانه‌ی دیگری نیز برای دسترسی هرچه بیش‌تر به بانک‌های آمریکایی از جمله بانکی در نیویورک به نام «سیگنچر بنک» استفاده کرده‌اند. این بانک در سال ۲۰۱۸ دو حساب منتسب به تتر و شرکت‌های مربوط به آن را بست و در همین حال درخواست افتتاح حساب صرافی بیتفینکس را رد کرد.

با این حال، ای‌ام‌ال گلوبال (AML Global)، شرکت سوخت هوانوردی خیلی زود برای افتتاح حساب به سیگنچر بانک مراجعه کرد و ادعا کرد که می‌خواهد از حساب جدید خود برای تجارت ارزهای دیجیتال با صرافی کراکن استفاده کند. در درخواست افتتاح حساب اصلا ذکر نشده بود که کریستوفر هاربورن، مالک ای‌ام‌ال گلوبال با نام دیگر چاکریت ساکونکریت حدود 12درصد از سهام تتر و بیتفینکس را در اختیار دارد.

دلیل هاربورن برای ذکر نکردن این موضوع نیز ساده بود، چرا که نام چاکریت ساکونکریت قبلا در فهرست سیاه سیگنچر بنک قرار داشت. این بانک نیویورکی حس می‌کرد که این شخص در زمانی که حساب‌های قبلی تتر و شرکت مرتبطش بسته‌ شدند می‌خواهد از اقدامات ضدپولشویی این بانک فرار کند. با این حال، حساب بانکی ای‌ام‌ال گلوبال با موفقیت در سیگنچر بانک افتتاح شد، اما به زودی مدیران بانک متوجه شدند فعالیت‌های این حساب برخلاف ادعای صاحبانش به جای کراکن به بیتفینکس مرتبط است.

پس از گزارش اخیر وال استریت ژورنال قیمت‌های عمده ارزهای دیجیتال کاهش پیدا کرده است. در این حال، ظاهرا منتقدان ارز دیجیتال تتر سلاح‌های تازه‌ای برای افزایش هرچه بیش‌تر شک و شبه نسبت به این استیبل کوین دارند. برخی ادعا می‌کنند که تتر برخلاف ادعایش اصلا به صورت یک به یک با دلار آمریکا پشتیبانی نمی‌شود. آخرین قیمت بیت‌کوین هم‌اکنون 22300 دلار معامله می‌شود که نسبت به روز 24 گذشته 4٫8 افت قیمت داشته است. در همین حال، اتریوم نیز با قیمت 1560 دلار در 24 ساعت گذشته افت قیمت 5 درصدی را تجربه کرده است. در همین حال، هر دوی این ارزهای دیجیتال از زمان انتشار گزارش حدود 1 درصد کاهش قیمت داشته‌اند.

اگر ارز دیجیتال تتر مانند صرافی اف‌تی‌ایکس عملیات بانکی با مقیاس بزرگ را انجام داده باشد، باید حداقل در کوتاه‌مدت شاهد اوضاع فاجعه‌باری برای بازار ارزهای دیجیتال باشیم. افت قیمت تتر در پی گزارش اخیر قابل‌ پیش‌بینی بود، اما با توجه به اینکه ارز دیجیتال تتر منبع مهم تأمین نقدینگی در فضای ارزهای دیجیتال است باید منتظر پیامدهای شدیدتری نیز باشیم.

منابع:cryptonews