پارسیان کریپتو
خانهمقالاتارز دیجیتالهمه‌چیز درباره صرافی والکس؛ نقد و بررسی Wallex
همه‌چیز درباره صرافی والکس؛ نقد و بررسی Wallex عکس

همه‌چیز درباره صرافی والکس؛ نقد و بررسی Wallex

February 29, 2024
0
0

والکس یا صرافی ارز دیجیتال Wallex، محصول ذهن خلاق یک تیم فنی از دانشجویان و فارغ‌التحصیلان دانشگاه‌های تهران و شریف است. مطمئنا برای اجرایی کردن و پشتیبانی از والکس به یک گروهی متشکل از برنامه‌نویس‌ها، متخصصان بازارهای مالی، اقتصاددان‌ها و … نیاز بود که شرایط لازم برای اتصال ایمن به بازارهای ارز دیجیتال و ایجاد بستر امن ترید فراهم شود.

بنابر گفته طراحان والکس، این صرافی امنیت بسیار بالایی دارد و با تمام استانداردهای روز دنیا در زمینه امنیت سایبری پشتیانی می‌شود. پروتکل‌های تعامل با کاربر در قالب SSL و چهارچوب رمزنگاری شده اجرایی می‌شوند تا امکان نفوذ به سیستم و هک سامانه به حداقل برسد.

شبیه بسیاری از صرافی‌ها در کلاس جهانی، صرافی والکس از یک شبکه گسترده از سرورها با دیواره آتش اختصاصی بهره می‌گیرد که موقعیت آنلاین آن در تمام لحظات شبانه‌ روز را تضمین می‌کنند. مهم‌تر اینکه، اطلاعات، شبیه به وضعیت تراکنش‌ها در بلاکچین‌ها، به صورت رمزنگاری شده ذخیره می‌شوند و هر نفوذی با سد کدگذاری‌ شده‌ای روبرو می‌گردد که مانع از سوء استفاده از داده‌ها‌ی کاربری می‌شود.

در این مقاله به معرفی صرافی والکس به عنوان یک صرافی ایرانی معتبر در معاملات ارز دیجیتال، نحوه ثبت‌نام و تعامل با آن و بسیاری اطلاعات مفید دیگر می‌پردازیم. اطلاعات تکمیلی درباره این مقاله را می‌توانید در دو مقاله تخصصی زیر بیابید:

صرافی متمرکز ارز دیجیتال چیست؟

بهترین صرافی ارز دیجیتال ایران کدام است؟

معرفی صرافی والکس

معرفی صرافی والکس

صرافی والکس یا Wallex (شاید مخفف Wallet Exchange) یک پلتفرم آنلاین برای ایجاد ارتباط با دنیای معاملات رمزارز است که به کاربران ایرانی امکان معامله انواع مختلف ارزها و توکن‌ها را می‌دهد. شبیه به اکثر صرافی‌های ارز دیجیتال، صرافی والکس نیز به هر کاربر کیف پولی برای نگهداری رمزارز خود و انجام تراکنش‌ها از کانال Wallex می‌دهد.

در هر کیف پول اختصاصی که به کاربر تخصیص می‌یابد، انواع مختلف ارزها در آدرس‌های اختصاصی قرار می‌گیرند و در سرورهای صرافی ارز دیجیتال Wallex نگهداری می‌شوند. تا زمانی که شما در معاملات این صرافی فعال هستید، این ارزها در کیف پول اختصاصی شما در صرافی می‌مانند، در هنگام خروج از معاملات می‌توانید آن‌ها را به خارج از والکس انتقال دهید یا در همانجا نگهدارید.

طراحی صرافی ارز دیجیتال یکی از پیچیده‌ترین عملیات کدنویسی و تعریف جریان‌های ارتباط کاربر با کاربر و کاربر با پلتفرم است. بخصوص، در حضور تمام محدودیت‌هایی که بر سامانه‌های ایرانی اعمال می‌شوند، عملکرد صرافی ارز دیجیتال Wallex بسیار خوب بوده و میزان رضایت از آن بالاست.

به گفته تیم پشتیبانی صرافی والکس، از اطلاعات کاربران به صورت دائم بک آپ گیری می‌شود و امکان خطا در سیستم و از بین رفتن امکان دسترسی به شکل قابل‌توجهی کاهش یافته است. مهم‌تر اینکه، در تمام مراحل مهم در استفاده کاربر از سامانه، نیاز به احراز هوئیت دو عاملی یا Two Factor Authentication است تا امکان هک به حداقل ممکن برسد.

نحوه عملکرد صرافی ارز دیجیتال والکس

نحوه عملکرد صرافی ارز دیجیتال والکس

ساختار عملکردی این صرافی کم و بیش شبیه به صرافی‌های دیگر است؛ با این تفاوت که در اینجا اتصالی با بلاکچین‌ها به صورت مستقیم برقرار نمی‌شود و خود صرافی والکس نیز بر روی یک بلاکچین تعریف نشده است. تعداد زیادی، بیشتر از 600 هزار کاربر فعال، کیف پول‌های خود را به این صرافی متصل می‌کنند و با اعتماد به آن، به معامله با سایر کاربران حاضر در آن می‌پردازند.

به عبارتی، هر کاربر دارایی دیجیتال خود را که ممکن است در قالب هر نوع ابزار مالی در بازارهای کریپتو باشد برای معامله به اشتراک می‌گذارد. خریداران می‌توانند از حساب بانکی خود برای خرید ارزهای دیجیتال استفاده کنند و صرافی نقش واسطه را در جوش دادن معاملات و اطمینان از انتقال دارایی‌ها دارد.

توجه کنید که والکس شبیه یک صرافی متمرکز عمل می‌کند و بر بستر بلاکچین نیست. بخصوص، صرافی ارز دیجیتال Wallex شبیه به صرافی‌هایی مانند Binance نیست و بلاکچین اختصاصی با توکن شناخته‌ شده‌ای چون BNB ندارد. برعکس، این تنها بازاری است که اعتماد کاربران را جلب کرده و آن‌ها کیف پول‌های خود را به اشتراک می‌گذارند تا معاملات همتا به همتا انجام دهند.

به‌ ویژه، صرافی ارز دیجیتال Wallex واسطه‌ای متمرکز است که با Hold کردن یک دارایی، از انتقال دیگری مطمئن می‌شود و معاملات را ممکن می‌سازد. شبیه زمانی که شما ماشین خود را در یک بنگاه معاملات خودرو قرار می‌دهید تا آن‌ها برایتان بفروشند. بنگاه نه سازنده ماشین است و نه قیمت نهایی را تعیین می‌کند، بلکه فقط انتقال دو نوع دارایی (پول و ماشین) را برای دو طرف تضمین می‌کند و بابت این تضمین حق الزحمه‌ای می‌گیرد.

نقد و بررسی صرافی والکس

نقد و بررسی صرافی والکس

یکی از اصلی‌ترین نقدها بر صرافی والکس متمرکز بودن آن است. در دنیای بلاکچین و معاملات مرتبط با آن، کاربران علاقه زیادی به غیرواسطه‌ای بودن معاملات و یا نیمه واسطه‌ای بودن آن‌ها دارند. هرچند که برخی از صرافی‌ها کاملا غیرمتمرکز و عملکردی خودکار و بدون واسطه دارند، اما بسیاری و بخصوص انواع قدرتمندی مانند بایننس نیز متمرکز هستند و کاربران نیز به آن‌ها اعتماد می‌کنند.

از طرفی، اکثر بلاکچین‌هایی که ارز، توکن یا هر محصول دیگری را ارائه می‌دهند، ساختاری متمرکز دارند و کاربر اطلاعات دارایی‌هایی که از مبدأ آن‌ها دریافت کرده است را در کیف پول‌های سرد یا گرم خود نگهداری می‌کند. وقتی به صرافی والکس وارد می‌شود، کاربر دارایی‌هایی که می‌خواهد معامله کند را به گونه‌ای در اختیار صرافی قرار می‌دهد (حداقل برای بازه زمانی کوتاهی).

نکته مهم دیگری که باید به آن اشاره کنیم این است که اکثر (و شاید تمام) کاربران صرافی ارز دیجیتال Wallex ایرانی هستند و تریدرهای خارجی در این صرافی نقش چندانی ندارند. بنابراین، تریدرهایی که خواهان موفقیت در بستر این صرافی هستند باید با ویژگی‌ بازارهای مالی ایرانی و کاربران ایرانی آشنایی خوبی داشته باشند؛ هرچند، قیمت‌ها توسط بازارهای جهانی تعیین می‌شوند و والکس تنها بستری برای تبادل آن‌ها با ارزش‌هایی دقیقا نزدیک به قیمت جهانی یا بسیار نزدیک به آن‌هاست.

هرچند که پلتفرم والکس بسیار کاربرپسند است، اما برای استفاده از دسترسی‌های تخصصی آن باید با آگاهی و وسواس بیشتری عمل کرد. برای مثال، ربات معامله‌گر صرافی که به تازگی معرفی شده است، اگرچه به کاربر امکانات خوبی در ترسیم سناریوهای معاملاتی می‌دهد، اما نتایج پر نوسان و ریسک بالایی نیز به معامله کاربر تزریق می‌کند و تا جایی که امکان دارد باید تنها یک ابزار کمکی و نه یک ابزار تصمیم‌گیری نهایی باشد.

آموزش ثبت ‌نام در صرافی Wallex

در این بخش، مشابه تمام مقاله‌های پارسیان کریپتو درباره انواع صرافی ارز دیجیتال، آموزش ثبت ‌نام در صرافی Wallex را با شما به اشتراک می‌گذاریم.

گام اول

وارد صفحه رسمی صرافی ارز دیجیتال Wallex به آدرس اینترنتی https://wallex.ir  شوید. از منوی بالا سمت چپ گزینه آبی رنگ ثبت نام را کلیک کنید.

گام اول

گام دوم

در فرم زیر اطلاعات اختصاصی خود را وارد کنید. توجه کنید که شماره موبایلی که وارد می‌کنید حتما باید به نام شما باشد، در غیراینصورت ثبت نام با مشکل مواجه خواهد شد. در ادامه، رمز عبوری (قدرتمند) برای خود انتخاب کنید. قسمت کد معرف برای کسانی است که توسط شخص ثالث و عضو صرافی والکس به این صرافی معرفی شده و کد معرفی دارند. در نهایت، قسمت قوانین یا همان Policy را بخوانید و در صورت پذیرش تیک بزنید.

گام دوم

 

گام سوم

کد ارسالی از طرف صرافی والکس را در کادر زیر وارد کنید

گام سوم

 

گام چهارم

گام چهارم از ثبت نام در صرافی Wallex به احراز هویت کاربر مرتبط می‌شود. در ادامه، بر روی دکمه شروع کلیک کنید تا فاز احراز هوئیت آغاز شود. توجه کنید که در این فرم به شما گفته می‌شود که با احراز هوئیت به چه امکاناتی دسترسی پیدا می‌کنید

گام چهارم

 

پس از تأیید، فرم زیر ظاهر می‌شود که اطلاعاتی مانند نام و نام خانوادگی و کد ملی را باید در آن وارد کنید

فرم

 

گام پنجم

در این مرحله باید یک حساب بانکی برای انجام امور واریز را به سامانه اعلام کنید (بهتر است یک حساب بانکی مختص انجام فعالیت‌های ترید باشد)

گام پنجم

 

با وارد کردن حساب بانکی، و پس از تأیید اطلاعات، حساب کاربری شما فعال و پیغام زیر ظاهر خواهد شد.

حساب کاربری شما فعال و پیغام زیر

 

گام ششم و سطح پیشرفته صرافی والکس

شما می‌توانید که با ادامه روند و احراز هوئیت قابل اسنادتر، وارد سطح پیشرفته صرافی والکس و دسترسی به خدمات بیشتر شوید. کافی است بر روی گزینه احراز هوئیت پیشرفته کلیک کنید تا فرم زیر ظاهر شود.

گام ششم و سطح پیشرفته صرافی والکس

 

در این کادر شماره ثابت خود را همراه با کد شهر محل سکونتتان وارد کنید و به مرحله بعد بروید. در مرحله بعد از شما خواسته می‌شود که عکس کد ملی‌ خود را آپلود کنید.

Frame

 

مرحله بعد در احراز هوئیت پیشرفته، احراز هوئیت ویدیویی است که باید از دوربین گوشی همراه خود برای ضبط یک ویدیو کوتاه و متناسب با پیغام‌های سیستم احراز هوئیت استفاده کنید. توجه کنید که در قسمتی از این احراز هوئیت از شما خواسته می‌شود که کارت ملی خود را در کنار چهره‌تان قرار دهید تا هوئیت شما توسط سیستم تأیید شود. همچنین، ممکن است متنی به شما ارائه شود و اینکه سیستم از شما بخواهد که متن را به صورت دقیق و بدون کم یا زیاد بخوانید.

اهراز هویت

 

در نهایت، با دریافت پیغام زیر از صحت روند احراز هوئیت پیشرفته خود آگاه خواهید شد.

احراز هوئیت پیشرفته

 

آموزش خرید و فروش در صرافی ارز دیجیتال والکس

پس از ثبت نام، حال شما یک حساب کاربری معتبر دارید که می‌توانید از آن برای انجام معاملات مختلفی از کانال صرافی ارز دیجیتال والکس استفاده کنید. اولین گام در انجام معاملات، آموزش خرید و فروش در صرافی ارز دیجیتال والکس است که در این بخش به آن می‌پردازیم.

گام اول

مطمئنا اولین گام در خرید و فروش ارز دیجیتال، شارژ کردن حساب کاربری یا همان کیف پول ارز دیجیتال است. در صرافی والکس شما می‌توانید از حساب بانکی (ریالی) برای واریز به حساب شخصی‌تان در صرافی استفاده کنید، یا اینکه اگر ارز دیجیتال بر روی کیف پول دیگری دارید از آن برای واریز استفاده کنید.

برای واریز، در پروفایل شخصی خود گزینه کیف پول را انتخاب کنید و بعد از ظاهر شدن کادر زیر اطلاعات حساب بانکی و مقدار واریز را وارد کنید.

گام اول

 

این مرحله کم و بیش شبیه به یک خرید اینترنتی ساده است و هیچ فرایند اضافی دیگری نخواهد داشت. توجه کنید که با زدن گزینه برداشت شما همیشه می‌توانید از حساب خود پول برداشت کنید (برداشت با کارمزد همراه است). همچنین، از گزینه واریز ارز دیجیتال می‌توانید برای اضافه کردن دارایی‌های کریپتو به حساب خود در صرافی والکس بهره بگیرید.

واریز

 

انتخاب آدرس درست و نوع ارز دیجیتال موجود در آن آدرس بسیار مهم است و اگر به درستی انتخاب نکنید ممکن است دارایی دیجیتال خود را از دست بدهید. همچنین، شما باید آدرس کیف پولی که قرار است از آن ارز به حساب خود در صرافی والکس واریز کنید دقیقا ارائه دهید.

گام سوم

اکنون که در حساب خود پول فیات یا ارز دیجیتال دارید می‌توانید اقدام به خرید ارز دیجیتال یا فروش آن کنید. برای معامله کردن در صرافی ارز دیجیتال Wallex شما دو گزینه دارید. اولی این است که ارزهای دیجیتال خود را به انواع دیگر یا به پول نقد تبدیل کنید و یا اینکه از پولی که در حساب دارید برای خرید ارز بهره بگیرید. برای انجام اینکار کافی است گزینه معامله آنی را انتخاب کنید.

گام سوم

 

برای انجام معاملات به سبک بازارهای ارز دیجیتال (سفارش گذاری) دو گزینه کلاسیک و حرفه‌ای وجود دارد که هر دو را می‌توانید از لینک مشاهده کنید. در تصویر زیر حالت کلاسیک برای معاملات ارز دیجیتال بیت کوین را مشاهده می‌کنید.

بازارهای ارز دیجیتال

 

مشابه تصویر زیر، شما می‌توانید هم از سفارش معمولی و هم از سفارش تعهدی استفاده کنید. با این توضیح که، معامله تعهدی شبیه به معاملات Future در بازارهای جهانی است و شما متعهد به خرید یا فروش آن دارایی در یک زمان مشخص در آینده خواهید شد.

خرید یا فروش آن دارایی

 

معاملات تعهدی همچنین با سود بسیار بالاتر و البته ریسک بیشتری همراه هستند و هرگز بدون آگاهی از این نوع معاملات و ریسک متناظر با آن‌ها از این گزینه معاملاتی بهره نگیرید.

مزایا و معایب استفاده از والکس

هیچکدام حتی سرشناس‌ترین صرافی‌های ارز دیجیتال بدون عیب نیستند و همراه با ده‌ها مزیتی که پیشنهاد می‌کنند با نقص‌هایی نیز همراه‌اند. در این بخش به مزایا و معایب استفاده از والکس به عنوان یک صرافی ایرانی نوآور می‌پردازیم.

مزایا

 • پشتیبانی از ارزها و توکن‌های مشهور و پرطرفدار مانند بیت‌کوین و اتریوم
 • ارائه خدمات معامله سریع و بدون وقفه
 • ارائه کیف پول‌های اختصاصی و محافظت از اطلاعات کاربران در سرورهای فیزیکی صرافی والکس
 • امکان استفاده از حساب‌های بانکی ایران و پرداخت ریال در خرید ارزهای دیجیتال
 • ارائه پلتفرم‌های تحلیل تکنیکال ارزهای دیجیتال و ارائه خدمات بیشتر به کاربران با احراز هوئیت پیشرفته
 • امکان انجام انواع معاملات خرید و فروش به صورت 24 ساعته و در تمام روزهای هفته
 • ارائه طرح‌های تشویقی به کاربران برای مشارکت در توسعه دنیای معاملات صرافی
 • ارائه ربات‌های معامله‌گر برای طراحی سناریوهای معاملاتی

معایب صرافی والکس

 • پشتیبانی از کسر نسبتا کوچکی از ارزها و توکن‌های قابل معامله در بازارهای جهانی
 • عدم امکان در معرفی و پشتیبانی آنی از ارزهایی که به تازگی وارد دنیای معاملات ارز دیجیتال شده‌اند
 • کارمزد نسبتا بالا در مقایسه با صرافی‌های دیگر
 • عدم امکان در اتصال مستقیم به بلاکچین‌ها و انجام فعالیت‌هایی چون ایجاد استخرهای نقدینگی و مشارکت در توسعه عملیات بلاکچین‌ها

جمع‌بندی

صرافی ارز دیجیتال Wallex نمونه‌ای منحصر به فرد در نوع خود و در کشور ایران است. والکس از پس همه محدودیت‌هایی که دامن‌گیر سیستم معاملات و کاربران ایرانی است پنجره‌ای به معاملات آنلاین و مشابه با صرافی‌های مطرح خارجی گشوده است. این صرافی ایرانی اگرچه بسیاری از قابلیت‌ها مانند انواع خارجی را ندارد، اما آغازی خوب برای یک توسعه همه‌جانبه، اتصال بی قید و شرط و منصفانه بودن سهم مشارکت کاربران ایرانی در بازارهای ارز دیجیتال است.

صرافی والکس از سال 1397 شروع به کار کرده و هنوز گام‌های بلندتر و بیشتری برای توسعه باید بردارد تا به یک صرافی‌ در کلاس جهانی برسد. با این حال، این صرافی توانسته اعتماد تعداد بسیار بالایی از کاربران و بخصوص کاربران حرفه‌‌ای دنیای ارز دیجیتال را به خود جلب کند و حجم معاملات روزانه آن روندی افزایشی داشته است.

شاید در چند سال آینده امکان طراحی انواع بلاکچین‌ها و اتصال آن‌ها به دنیای کریپتو ممکن شود و مطمئنا والکس یکی از اولین پیشگامان در طراحی بلاکچین، صرافی‌های مبتنی بر بلاکچین و معرفی انواع توکن‌های معاملاتی خواهد بود. تا آن زمان، صرافی ارز دیجیتال Wallex یک بستر اختصاصی برای کاربران ایرانی به منظور تسهیل در معاملات همتا به همتا و امکان استفاده از حساب‌های بانکی ایرانی در خرید و فروش ارزهای دیجیتال است.

سوالات متداول

دعوت از دوستان در صرافی ارز دیجیتال Wallex چیست؟

در صرافی والکس اگر شما عضوی فعال باشید، می‌توانید با ارائه کد معرفی به دوستان خود آن‌ها را به صرافی دعوت کنید و بابت این کار به شما و دوستتان تخفیف‌هایی داده می‌شود.

اشتباه در واریز کوین به حساب دیگری چه عواقبی دارد؟

شبیه به سایر بازارهای ارز دیجیتال و صرافی‌هایی که تنها واسطه‌ای موقت هستند، در صرافی ارز دیجیتال Wallex نیز هیچ معامله‌ای بازگشت‌پذیر نیست و بلافاصله بعد از انتقال، تراکنش دیگر قابل تغییر نیست و اگر به اشتباه به حسابی ارز وارد کرده باشید برای همیشه دارایی خود را از دست داده‌اید.

کارمزد معامله در صرافی والکس چقدر است؟

در والکس کارمزد معاملات نسبتا بالاست و شما باید دقیقا از مقدار هر کارمزد و سطوح مختلف قیمت گذاری آگاهی داشته باشید، وگرنه در تعداد زیاد معاملات سود شما یا به ضرر تبدیل می‌شود یا بسیار ناچیز خواهد بود. از صفحه کارمزهای صرافی والکس برای آگاهی از میزان دقیق و به روز هر معامله بهره بگیرید.

اپلیکیشن صرافی والکس چیست؟

شبیه به سایر صرافی‌ها یا بانک‌ها، صرافی ارز دیجیتال Wallex نیز از یک اپلیکیشن برای انجام سریع‌تر و همه‌جایی معاملات بهره گرفته است. این اپلیکیشن را می‌توانید از بازار دانلود و با وارد کردن اطلاعات ثبت‌نام خود، از تمام دسترسی‌های وبسایت والکس در قالب یک اپلیکیشن گوشی همراه بهره ببرید.

آیا صرافی ارز دیجیتال Wallex قابل اعتماد است؟

از سال 1397 که این صرافی شروع به کار کرده است تا کنون گزارشی از سوء استفاده یا نقص قابل‌توجهی در عملیات آن منتشر نشده است. با این حال، هیچ صرافی یا سیستمی کاملا امن نیست و شما باید همیشه تمهیدات لازم برای محافظت از دارایی‌هایی خود را داشته باشید و از هر محافظت جانبی و مکملی بهره بگیرید.