پارسیان کریپتو
خانهمقالاتارز دیجیتالیونی سواپ چیست؟ آموزش کامل کار با صرافی Uniswap
یونی سواپ چیست؟ آموزش کامل کار با صرافی Uniswap عکس

یونی سواپ چیست؟ آموزش کامل کار با صرافی Uniswap

October 5, 2023
77
0

صرافی یونی سواپ یک پروتکل در دنیای DeFi است که امکان انجام معاملات همتا به همتا را ممکن می‌سازد ( اگر نمی دانید دیفای چیست مقاله مربوط به آن را حتما مطالعه کنید.) . برای شرکت معامله‌گران در فعالیت‌های مشارکتی پلتفرم، صرافی یونی سواپ از توکن UNI بهره می‌برد؛ این توکن از جنس بلاکچین اتریوم و ارزش بازار کنونی آن بیشتر از 2.2 میلیارد دلار است. همچنین، حجم معاملات UNI در هر 24 ساعت به طور میانگین 58 میلیون است.

به ویژه، پلتفرم صراف یونی سواپ امکان انجام معاملات مرتبط با تمام توکن‌های تعریف شده با استاندارد ERC-20 را دارد. مشابه بسیاری از پلتفرم‌هایی که بر روی بلاکچین اتریوم تعریف می‌شوند، صرافی یونی سواپ نیز از قراردادهای هوشمند برای بازارسازی خودکار یا AMM استفاده می‌کند. در صرافی Uniswap، کاربران می‌توانند استخرهای نقدینگی تشکیل دهند، دارایی‌های مختلف را با هم سواپ کنند و یا در هر فعالیت سرمایه‌گذاری دیگر تعریف شده از جانب پلتفرم شرکت کنند.

نکته جالب درباره این صرافی، در دسترس بودن آن برای تمام کاربران است؛ تقریبا هیچ محدودیتی در شیوه دسترسی وجود ندارد. برعکس صرافی‌های دیگر مانند بایننس، صرافی یونی سواپ کاملا غیرمتمرکز و فارغ از هر نوع وابستگی به نهادی کانونی است؛ یونی کورنِ (نماد صرافی) دنیای رمزارز با قدرت رأی‌گیری اعضاء آن مدیریت می‌شود و امکان بهره‌برداری سازمان‌یافته در آن تقریبا به صفر رسیده است.

پیشنهاد پارسیان کریپتو:

صرافی بایننس چیست؟

سی دیفای چیست؟

صرافی یونی سواپ چیست؟

صرافی یونی سواپ چیست؟

صرافی یونی سواپ یک پلتفرم اشتراکی در دنیای رمزارز است که به کاربران اجازه تشکیل استخرهای نقدینگی و ساخت بازارهای معاملاتی را می‌دهد. به عبارتی، صرافی Uniswap از یک مکانیسم بازار ساز خودکار یا AMM برای جذب نقدینگی، تعریف سلسله معاملات، ثبت تراکنش‌ها و تقسیم سود معاملات بین سرمایه‌گذاران استفاده می‌کند.

بنابراین، صرافی Uniswap مجموعه‌ای از قراردادهای هوشمند بر روی بلاکچین اتریوم است که به صورت خودکار نقدینگی را از سرمایه‌گذاران دریافت و استخرهای نقدینگی آماده برای سواپ تشکیل می‌دهد. با بهره‌گیری از چهارچوب بلاکچینی، صرافی یونی‌ سواپ از مشکلاتی چون تغییر سازمان یافته در قیمت‌ها، کلاهبرداری شرکت‌ها و اشخاص در تعریف دارایی‌هایی که وجود خارجی ندارند، افشای غیرقانونی اطلاعات مرتبط با معاملات و تراکنش‌های غیرواقعی ممانعت می‌کند.

تاریخچه تأسیس یونی سواپ

صرافی Uniswap محصول ایده‌پردازی مهندس مکانیک سابق شرکت زیمنس Hayden Adams است. در زمان ساخت اولین ویرایش از پروتکل یونی سواپ، EtherDelta تنها صرافی غیرمتمرکز در دنیای رمزارز بود. اگرچه در آن زمان صرافی EtherDelta بسیار محبوب بود، اما همچنان از مدل دفتر ثبت سفارشات یا Order Book بهره می‌گرفت که بسیار کندتر و با معایب زیادی همراه بود. بخصوص، این پروتکل هم‌خوانی خوبی با لایه اول بلاکچین‌هایی چون اتریوم نداشت.

به گفته Admas، انگیزه اصلی در خلق صرافی یونی سواپ برگرفته از یک پست Vitalik Buterin ( یکی از طراحان اصلی بلاکچین اتریوم) درباره ماشین‌ خودکار بازار ساز (AMM) بود. پروژه اصلی آدامز Unipug نام داشت و تمرکز آن بر روی تعریف قراردادهای هوشمندی بود که به صورت خودکار بازار را تعریف و مدیریت می‌کردند.

ویرایش اول از Uniswap (معرفی AMMها)

از اکتبر 2017 تا نوامبر همان سال، آدامز بر روی اثبات مفهوم AMMها، وبسایت اختصاصی صرافی یونی سواپ و قرارداد هوشمند کار می‌کرد. در اواخر ژانویه 2018، مشکل ریشه‌ای که در کد Uniswap وجود داشت بالاخره حل شد. پس از برطرف کردن این خطا، امکان تعریف استخرهای نقدینگی و معاملات همتا به همتا برای کاربران فراهم آمد. در ادامه، آدامز تمرکز خود را بر روی نهایی کردن فرمت قراردادهای هوشمند، برطرف کردن مشکلات UI و UX صرافی یونی سواپ، تکمیل وایت پیپر پروژه و تشکیل مستندات توسعه نرم‌افزار در وبسایت‌هایی چون Github قرار داد.

پس از انجام تمام این ریزه کاری‌ها و آماده شدن پروتکل یونی سواپ، عرضه آن به عموم در Devcon 4 محقق شد و تاریخچه تأسیس یونی سواپ به نقطه لانچ رسید.

ویرایش دوم از صرافی یونی سواپ: بهینه‌سازی، تمرکززدایی و افزایش امنیت

در مه سال 2020، Uniswap ویرایش دوم از پروتکل خود را در قالب Uniswap V2 منتشر کرد. اصلی‌ترین ویژگی این ویرایش جدید اضافه شدن استخرهای نقدینگی ERC20/ERC20 بود. تا قبل از آن، هر استخر نقدینگی باید حتما از ETH به عنوان یکی از ارزهای معاملاتی خود بهره می‌گرفت. در ویرایش دوم، هر توکن از جنس ERC 20 را می‌توانست با توکن دیگری از جنس ERC 20 ترکیب کرد. در نتیجه، جامعه بزرگتری از معامله‌گران به سمت صرافی یونی سواپ هدایت شدند.

صرافی یونی سواپ

معرفی توکن UNI

در 16 سپتامبر سال 2020، صرافی یونی سواپ توکن جدید خود به نام UNI را به دنیای ارزهای دیجیتال معرفی کرد. این توکن، کلید ورود به پلتفرم و مشارکت در فعالیت‌های تشکیل استخر و سواپ ارزهای دیجیتال بود.

1 میلیارد توکن UNI که لانچ شده بود در دسترس 4 دسته زیر از مشارکت کنندگان در پروژه قرار گرفت:

 • تیم اصلی پروتکل: 21.51 درصد
 • سرمایه‌گذاران پروژه: 17.80 درصد
 • مشاوران: 0.69 درصد
 • جامعه فعالان بازار صرافی یونی سواپ: 60 درصد

ویرایش سوم: Uniswap V3

هدف یونی سواپ در طراحی ویرایش سوم افزایش کارایی، امنیت و تعریف مجوز بود. این ویرایش بهبود یافته در مه سال 2021 لانچ شد. در ویرایش جدید، AMMها بسیار منعطف‌تر و کاراتر از فرمت‌های قبلی بودند. همچنین، ویژگی‌های زیر نیز به پلتفرم اضافه شده بودند:

 • نقدینگی متمرکز
 • نقدینگی فعال
 • محدوده سفارشات
 • نقدینگی غیرقابل معاوضه
 • کارمزدهای منعطف و قابل تغییر
 • اوراکل‌های پیشرفته
 • مجوز

Uniswap چگونه کار می‌کند؟

صرافی یونی سواپ یک پروتکل نقدینگی خودکار است که توسط فرمول تولید ثابت (Constant product formula) فعالیت استخرهای نقدینگی آن تعریف می‌گردد و در قالب مجموعه‌ای از قراردادهای هوشمند غیرقابل ارتقاء (دستکاری) در بلاکچین اتریوم پیاده سازی می‌شوند. خودکارسازی در کانون تعریف این پروتکل قرار گرفته و متناظر با خودکارسازی محصول AMMها، ویژگی‌هایی چون تمرکززدایی، مقاومت در برابر سانسور اطلاعات و امنیت بالا به پلتفرم الحاق شده است. تصویر زیر شماتیکی از نحوه عملکرد این پروتکل است.

Uniswap چگونه کار می‌کند؟

 

Uniswap یک نرم‌افزار منبع باز است و تحت مجوز GPI دسترسی عمومی آن لایسنس شده است.

هر استخر نقدینگی که در صرافی یونی سواپ تعریف می‌شود ترکیبی از دو توکن با استاندارد ERC-20 است. همچنین، هر کاربری که خواهان است، می‌تواند یک تأمین کننده نقدینگی باشد. بخصوص، قراردادهای هوشمند میزان مورد نیاز از هر توکن برای خرید و استک کردن در استخرها را مشخص می‌کنند.

معامله‌گر مقدار متناظر از هر دو توکن تعریف شده را خریده و در استخر قرار می‌دهد؛ در ادامه، به او توکن‌های LP یا Liquidity Provider Token تعلق می‌گیرد. این توکن‌ها میزان سهم او از استخر نقدینگی و سود حاصل از این مشارکت را تعیین خواهند کرد.

در ادامه، میزان موجود از جفت ارز ریخته شده در استخر نقدینگی نقش بازار سازهای خودکار را بازی می‌کنند، زیرا کم شدن (خریداری شدن) از یکی به صورت خودکار بر ارزش خود و دیگری تأثیر می‌گذارد. برای مثال، اگر x ارزش کل توکن‌های نوع A و y ارزش کل توکن‌های نوع B در استخر باشند، آنگاه رابطه x*y=k همیشه باید برقرار باشد و اگر یکی از توکن‌ها کم شود، با افزایش قیمت آن‌ این تعادل دوباره برقرار می‌گردد.

به عبارتی، وقتی تقاضا برای یک توکن زیاد می‌شود، قیمت آن به صورت خودکار افزایش می‌یابد؛ در مقابل، اگر توکنی که در استخر قرار گرفته با استقبال عمومی مواجه نگردد، قیمت آن کاهش می‌یابد تا جذابیت آن افزایش یابد. نکته مهم اما در تغییر مقدار ثابت k به ازای هر معامله است.

به طور دقیق‌تر، برای انجام هر تراکنش صرافی 0.30 درصد کارمزد دریافت می‌کند؛ این هزینه دریافتی دوباره به ذخیره استخر اضافه می‌شود. در نتیجه، هر معامله مقدار k را اندکی افزایش می‌دهد. این امر باعث افزایش ارزش توکن‌های LP می‌شود.

توجه کنید که معامله‌گرانی که در تأمین نقدینگی شرکت کرده‌اند مقادیری ثابت از توکن LP را در اختیار دارند و تعداد این توکن‌ها هرگز تغییر نمی‌کند، بلکه این ارزش آن‌هاست که افزایش می‌شود و پس از سوزاندن توسط معامله‌گر برای او سود به همراه می‌آورد. در نهایت و پس از انجام زمان تعیین شده در قرارداد متناظر با استخر، قرارداد هوشمند معاملات را متوقف می‌کند و سرمایه‌گذاران می‌توانند از توکن‌های LP خود برای کسب اصل دارایی و سود حاصل از معاملات استفاده کنند.

خدمات و محصولات Uniswap

خدمات و محصولات Uniswap حول عملکرد خودکار پلتفرم، توکن‌های تحت پوشش آن، قراردادهای هوشمند اختصاصی پروتکل و انواع مختلف استخر نقدینگی با دارایی دیجیتال تعریف شده‌اند. اصلی‌ترین خدمات و محصولات Uniswap را می‌توان به صورت زیر خلاصه کرد:

 • تأمین نقدینگی: صرافی یونی سواپ این امکان را فراهم می‌کند که انواع مختلف جفت ارزهای دیجیتال در استخرهای نقدینگی جفت گردند و برای آن‌ها بازارهای پویا تعریف شود. بر این اساس، دو نوع مسیر درآمدزایی برای معامله‌گران ایجاد می‌شود، مشارکت در تأمین نقدینگی و دریافت سود از فعالیت‌های استخر و یا خرید ارزهای استخر و فروش آن‌ها در معاملات دیگر.
 • سواپ کردن توکن در صرافی یونی سواپ: برای سواپ کردن انواع مختلف ارزهای دیجیتال، کاربر نیازی به نگهداری آن‌ها در کیف پول اختصاصی صرافی ندارد. با اتصال موقت کیف پول خود می‌توانید انواع مختلف ارزها را سواپ کنید.
 • UX فوق العاده: پلتفرم معاملاتی این صرافی بسیار کاربر پسند است و تقریبا هر شخص با دانش پایه از معاملات ارز دیجیتال می‌تواند از تمام امکانات و محصولات آن بهره بگیرد.
 • توکن UNI: توکن UNI به عنوان توکن حکمرانی صرافی UNIswap تعریف شده است و دارندگان آن می‌توانند در تصمیم‌گیری‌های پروتکل شرکت کنند. همچنین، این توکن‌ها همان LPهایی هستند که بعنوان سند مشارکت و در نهایت به عنوان پاداش سرمایه‌گذاری به تأمین کننده نقدینگی اختصاص می‌یابند.
 • ابزارهای توسعه: به عنوان یک توسعه دهنده شما همچنین می‌توانید از دسترسی‌های ایجاد شده در این صرافی بهره بگیرید و پروژه‌های دیفای خود را بر روی پروتکل آن پیاده سازی کنید.
 • تعامل با سایر پروژه‌های دیفای: بسیاری از پروژه‌های دیفای، بخصوص انواع جدید، برای جذب سرمایه اولیه، یا تأمین سرمایه‌های تکمیلی، از صرافی Uniswap بهره می‌گیرند. همین امر باعث ورود فعالان این صرافی به پروژه‌های دیگر و دسترسی بیشتر برای دارندگان توکن UNI می‌شود.

ویژگی‌های یونی سواپ

یکی از اصلی‌ترین ویژگی‌های یونی سواپ، تعامل صد در صدی آن بر پایه بازارها سازها است. به عبارتی، هر آنچه که به عنوان یک معامله در این صرافی تعریف می‌شود، یک مسیر هوشمند را در ارتباط دادن خریدار با فروشنده (یا دو کاربر برای سواپ) طی می‌کند. انواع زیر ویژگی‌های یونی سواپ هستند که آن را به بهترین صرافی غیرمتمرکز دنیای ارز دیجیتال و تمایزی در تعریف معاملات ارز دیجیتال بدل کرده‌اند:

 • Uniswap یک صرافی غیرمتمرکز است که مفهوم حذف واسطه را به معنی کامل کلمه به مرحله اجرا رسانده است.
 • صرافی هیچ سودی را از معاملات برداشت نمی‌کند و هر آنچه به عنوان کارمزد برداشت می‌شود به تأمین کنندگان سرمایه تعلق می‌گیرد.
 • AMM یا بازارسازهای هوشمند اساس تعریف پلتفرم و بهره‌برداری آن از قراردادهای هوشمند هستند.
 • تقریبا هر کسی می‌تواند از این صرافی به عنوان بازار کسب درآمد در دنیای کریپتو استفاده کند و نیاز چندانی به احراز هوییت و پیچیدگی‌های موجود در پلتفرم‌هایی چون صرافی بایننس نیست.
 • توکن UNI اصلی‌ترین اهرم برای تعریف شیوه حکمرانی در پلتفرم است و توزیع عادلانه آن امکان تسلط سازمان یا گروهی مستقل بر صرافی یونی سواپ را به پایین‌ترین نقطه ممکن رسانده است.
 • علاوه بر سواپ توکن‌های مختلف در پلتفرم، صرافی یونی سواپ از پروژه‌های NFT نیز پشتیبانی می‌کند و کاربر می‌تواند مستقیما و از طریق این صرافی به معامله NFT بپردازد.
 • به تازگی قابلیتی در پلتفرم ایجاد شده که با استفاده از آن، کاربر می‌تواند مستقیما از پلتفرم کریپتو بخرد و از کارت اعتباری، حساب بانکی یا شیوه‌های معمول در خرید آنلاین بهره بگیرد.

آموزش ثبت نام در صرافی یونی سواپ و استفاده از آن

در این بخش قصد داریم ارائه کاملی از آموزش ثبت نام در صرافی یونی سواپ را به صورت دقیق و همراه با تصاویر مورد نیاز در هر مرحله ارائه کنیم. علاوه بر این، نحوه خرید از یونی سواپ و آموزش سواپ کردن توکن در Uniswap را نیز به طور کامل شرح خواهیم داد.

آموزش ثبت نام در صرافی یونی سواپ

ثبت نام در صرافی یونی سواپ به سادگی کلیک کردن بر روی چند آیکون در صفحه اختصاصی آن یعنی Uniswap web app است. پس از ورود به این درگاه، با تصویر زیر مواجه می‌شوید که از شما می‌خواهد فعالیت معاملاتی خود را بدون هیچ پیش زمینه‌ای آغاز کنید.

فعالیت معاملاتی خود

 

فراموش نکنید که صرافی یونی سواپ به احراز هوییت نیاز ندارد، بنابراین شما نیازی به طی کردن مراحل پیچیده در ثبت‌ نام مانند فرایند ثبت نام در صرافی بایننس ندارید. در ادامه وارد صفحه زیر می‌شوید که از شما می‌خواهد کیف پول ارز دیجیتال خود را به پلتفرم متصل کنید (در مقاله کیف پول ارز دیجیتال چیست به جزئیات ولت کریپتو و نحوه کار با آن پرداخته‌ایم). توجه داشته باشید که در Uniswap شما به ولت‌های اختصاصی برای بلاکچین اتریوم نیاز خواهید داشت؛ ولت‌هایی مانند Metamask، Coinbase Wallet و WalletConnect.

WalletConnect

 

آموزش سواپ کردن توکن در Uniswap

یادآوری می‌کنیم که در صرافی یونی سواپ شما توکن‌های خود را سواپ می‌کنید، یعنی فرض بر این است که مقدار مشخصی از یک توکن، مثلا ETH، را در کیف پول کریپتو خود دارید و می‌خواهید با استفاده از آن مقداری از یک کریپتو دیگر، مثلا DAI، بخرید. با این فرض، آموزش سواپ کردن توکن در Uniswap را به صورت مرحله به مرحله و کامل توضیح می‌دهیم.

گام اول: توکنی که می‌خواهید با آن ترید کنید را انتخاب کنید

بعد از اینکه کیف پول خود را به صرافی متصل کردید، می‌توانید توکنی که دارید را برای سواپ با توکن دیگر انتخاب کنید. در شکل زیر فرض شده که شما ETH دارید و می‌‌خواهید با یک توکن دیگر معاوضه کنید. گزینه select token را بزنید و کریپتو مورد نظر خود را انتخاب کنید.

select token

 

پس از زدن این گزینه، با لیستی مشابه با عکس زیر مواجه می‌شوید که انتخاب‌های مختلف را در اختیار شما قرار می‌دهد.

انتخاب‌های مختلف را در اختیار شما قرار می‌دهد.

 

گام دوم: تعیین کنید که چه مقدار از توکن مدنظر را می‌خواهید بخرید

بعد از اینکه توکن مدنظر خود را یافتید، باید میزانی از آن توکن را که خواهان هستید مشخص کنید. توجه داشته باشید که قیمت توکن‌هایی که قرار است سواپ شوند به صورت لحظه‌ای و بر اساس قیمت معاملاتی آن‌ها در پلتفرم تعیین می‌گردد. همچنین، منظور از Network Fee در فرایند سواپ، کارمزدی است که پلتفرم بابت انجام معامله از شما خواهد گرفت.

Network Fee

 

گام سوم: محاسبات انجام شده را بررسی کنید

پس از تعیین مقدار، بالانس متناظر با دو توکن به شما نمایش داده می‌شود. اگر با قیمت‌ها مشکلی ندارید، تأیید کنید تا معامله به شکل رسمی فعال شود. برای اینکار کافی است گزینه Swap در تصویر زیر را کلیک کنید.

Swap

 

گام چهارم: منتظر تأیید تراکنش بمانید

معاملات در دنیای کریپتو همیشه با وقفه همراه هستند، دلیل این امر تشخیص، تعریف و پیاده سازی فرایند همتا به همتا است. ابتدا باید میزان تعیین شده از جانب شما در یک استخر نقدینگی یافت و با قیمت متناظر و تأیید شده از جانب شما سنجیده شود، پس از آن معامله انجام می‌شود. با این حال، اکثرا و به دلیل اینکه شما قیمت لحظه‌ای را پذیرفته‌اید، معامله پس از مدت بسیار کوتاهی تأیید می‌گردد.

نحوه خرید از صرافی یونی سواپ

منظور از نحوه خرید از صرافی یونی سواپ دو فعالیت متفاوت اما مرتبط است. اول اینکه، خرید از صرافی یونی سواپ می‌تواند همان انجام سواپ باشد، یعنی شما دارایی دیجیتال خود را با دارایی دیگری تعویض کرده‌اید،؛ بنابراین نوعی از خرید انجام شده است.

در نوع دوم و مدنظر این بخش، نحوه خرید از صرافی یونی سواپ به صورت مستقیم مدنظر است. یعنی شما می‌خواهید از شیوه‌های معمول در پرداخت اینترنتی برای خرید کریپتو در صرافی Uniswap بهره بگیرید.

برای شروع، ابتدا باید مانند حالت سواپ که در بالا توضیح دادیم، کیف پول خود را به صرافی متصل کنید. وقتی وارد صفحه اصلی معاملات صرافی شدید، گزینه Buy را کلیک کنید. پس از آن با پاپ آپ زیر مواجه می‌شوید که از شما می‌خواهد کیف پول خود را متصل کنید.

شما می‌خواهد کیف پول خود

 

پس از اتصال کیف پول، گزینه Buy را دوباره کلیک کنید تا تصویری مشابه زیر پا‌پ ‌آپ شود؛ در اینجا شما می‌توانید توکنی که می‌خواهید بخرید را انتخاب کنید. همچنین، نوع ارزی که قرار است پرداخت شود نیز قابل تغییر است.

Buy را دوباره کلیک کنید

 

پس از تعیین ارز پرداختی شما وارد فرایند خرید اینترنتی می‌شوید

 

پس از تعیین ارز پرداختی شما وارد فرایند خرید اینترنتی می‌شوید

پس از پرکردن اطلاعات حساب کاربری خود و تأیید تراکنش، فرایند خرید به صورت لحظه‌ای انجام می‌شود.

کارمزد در صرافی یونی سواپ

تمام فعالیت‌های خرید و فروش در صرافی یونی سواپ بر اساس تعریف استخرهای نقدینگی و مشارکت عمومی در تأمین سرمایه مورد نیاز این استخرها تعریف شده است. کارمزد در صرافی یونی سواپ در حدود 0.30 درصد است که با مشارکت بیشتر در پروژه‌های آن و انجام معاملات با رقم‌های بالا ممکن است به 0.25 درصد کاهش یابد.

توجه داشته باشید که کارمزد در صرافی یونی سواپ به هیچ وجه به پلتفرم تعلق نمی‌‌گیرد، بلکه از آن کسانی است که به عنوان تأمین کننده نقدینگی استخرها روند معاملات را زنده نگه می‌دارند. علاوه بر این، و با استفاده توکن حکمرانی UNI، تأمین کنندگان نقدینگی حق رأی گیری برای تعیین کارمزد دارند. بخصوص، آن‌ها می‌توانند علاوه بر روتین 0.30 درصد، 0.05 و 1 درصد را نیز انتخاب کنند که بستگی به نوع استخر و جریان معاملاتی آن دارد.

مزایا و معایب صرافی یونی سواپ

مشابه با هر پروتکل در دنیای ارز دیجیتال، صرافی یونی سواپ نیز در عملکرد خود با نقاط ضعف و قوتی همراه است. در ادامه به شاخص‌ترین مزایا و معایب صرافی یونی سواپ می‌پردازیم.

مزایا صرافی یونی سواپ

 • امکان معامله غیرمتمرکز رده بالایی از توکن‌های بازار
 • استفاده از قراردادهای هوشمند به منظور کاهش هزینه‌های پلتفرم و خودکار سازی آن؛ به همین دلیل است که پلتفرم تا کنون اقدام به برداشت سود از فعالیت‌های خود نکرده است.
 • امکان مشارکت در فعالیت‌های سودآور دنیای رمزارز بدون نیاز به ورود به ارزها و انجام مستقیم معاملات. مشارکت در استخرهای نقدینگی، در صورتی که جفت ارز مناسبی انتخاب شود، به مراتب ریسک پایین‌تری دارد.
 • امکان مشارکت افراد بیشتر به دلیل عدم نیاز به احراز هوییت در پلتفرم و غیرمتمرکز بودن آن
 • انجام معاملات NFT و خرید مستقیم کریپتو.

معایب صرافی یونی سواپ

 • تنها توکن‌هایی را پشتیبانی می‌کند که با استانداردهای بلاکچین اتریوم ایجاد شده‌اند.
 • استفاده از صرافی غیرمتمرکز به معنی این است که تمام فعالیت محافظت از کیف پول و ارزهای دیجیتال شما بر عهده خودتان است و صرافی کمکی به شما نخواهد کرد.
 • از کسانی که از استخرهای آن خرید می‌کنند، کارمزد بالایی دریافت می‌شود.
 • عدم حضور نهاد بالاسری میزان کلاهبرداری (Scam) و پروژه‌های فیک را افزایش می‌دهد.

صرافی یونی سواپ برای ایرانیان

ماهیت و عملکرد صرافی یونی سواپ برای ایرانیان کم و بیش شبیه به هر صرافی غیرمتمرکز دیگر است. بزرگترین مزیت صرافی یونی سواپ برای ایرانیان این است که نیازی به احراز هوییت ندارد؛ مشکلی که اکثر ایرانیان با صرافی‌هایی چون بایننس دارند.

شما کافی است یک کیف پول ارز دیجیتال داشته باشید تا بتوانید در اکثر فعالیت‌های کریپتو این صرافی مشارکت کنید. با این حال، برای ایرانیان امکان خرید مستقیم کریپتو چندان مهیا نیست، زیرا شبکه بانکی ایران قابلیت پرداخت اینترنتی و بین‌المللی را ندارد و شما باید از شیوه‌های دیگر برای خرید ارزهای دیجیتال در این صرافی استفاده کنید. بنابراین، تا زمانی که ارز دیجیتال بر روی کیف پول خود دارید، مشکلی بابت معامله در این صرافی نخواهید داشت.

جمع‌بندی

از زمان معرفی آن به بازارهای ارز دیجیتال، صرافی Uniswap پیشگام در ارائه خدمات مرتبط با تعریف نقدینگی و معاملات همتا به همتا با رویکرد غیرمتمرکز بوده است. هر ویرایش از آن ایده جدیدی را به دیفای تزریق کرده و مسیر توسعه و بهبود آن هرگز قطع نشده است.

صرافی یونی سواپ بابت انجام تراکنش‌ها از شما کارمزد دریافت خواهد کرد، اما این کارمزد برای پرداخت پاداش به تأمین کنندگان نقدینگی و نه خود پلتفرم است. بخصوص، کارمزد در صرافی یونی سواپ معمولا بالا و در حدود 0.30درصد است و باید در هر معامله در نظر گرفته شود.

در طی سال‌ها، بسیاری از صرافی‌های غیرمتمرکز دیگر از کدهای Uniswap برای تعریف پروتکل‌های خود استفاده کرده‌اند. از جمله این صرافی‌های انشعاب گرفته که اکنون رقیب صرافی یونی سواپ هم هستند می‌توان به صرافی SushiSwap و صرافی PancakeSwap اشاره کرد.

پیشنهاد PCrypto: صرافی پنکیک سواپ چیست؟

 

سوالات متداول

هدف یونی سواپ چیست؟

هدف یونی سواپ ایجاد یک پلتفرم معاملاتی غیرمتمرکز و هوشمند است که تمام فعالیت‌های معاملاتی آن را خود معامله‌گران تعریف، رصد و تأیید کنند. به طور دقیق‌تر، هدف یونی سواپ ایجاد یک پلتفرم اختصاصی برای سواپ توکن‌های ERC-20 است.

صرافی یونی سواپ چگونه سود می‌کند؟

در حال حاضر، صرافی به ازای هر تراکنش 0.30 درصد کارمزد دریافت می‌کند. اما این کارمزد را دوباره به معامله‌گرانی پاداش می‌دهد که در فرایند تعریف استخرهای نقدینگی شرکت‌ کرده‌اند. بنابراین، در حال حاضر، صرافی یونی سواپ هیچ درآمدزایی مبتنی بر انجام معاملات ندارد.

تأمین کنندگان نقدینگی چگونه در Uniswap درآمدزایی می‌کنند؟

متناسب با سهم هر معامله‌گر در استخر نقدینگی تعریف شده، مقدار مشخصی توکن LP به او تعلق می‌گیرد. در فرایند انجام معاملات متناظر با استخر، ارزش LP افزایش می‌یابد (اضافه شدن ارزش توکن‌ها و افزوده شدن هزینه تراکنش‌ها) تا پس از سوزاندن توکن‌های LP، معامله‌گر برای خود درآمدزایی کند.

آیا امکان دارد که تأمین کننده سرمایه برای استخر نقدینگی ضرر کند؟

بله، اگر ارزش جفت توکن خریداری شده توسط تأمین کننده نقدینگی در زمان انجام معاملات استخر کاهش یابد، در نهایت تأمین کننده ضرر خواهد کرد.

آیا فعالیت در صرافی یونی سواپ بی خطر است؟

تا زمانی که کیف پول خود را ایمن نگه دارید، مشکل چندانی از بابت امنیت دارایی در این صرافی برای شما پیش نمی‌آید. با این حال، هر کدی ممکن است با باگ همراه باشد و یونی سواپ نیز چیزی جز یک کد نیست؛ اما تاریخ نشان داده که این صرافی یکی از امن‌ترین صرافی‌های غیرمتمرکز است و محبوبیت خود را نیز به گونه‌ای مدیون همین امنیت بالاست.