پارسیان کریپتو
خانهمقالاتارز دیجیتالتوکن نقدینگی چیست؟ کاربرد Lp Token ها در حوزه دیفای
توکن نقدینگی چیست؟ کاربرد Lp Token ها در حوزه دیفای عکس

توکن نقدینگی چیست؟ کاربرد Lp Token ها در حوزه دیفای

February 10, 2023
50
0

توکن نقدینگی یا LP Token که مخفف کلمات Liquidity Provider Token است، یکی از مفاهیم بسیار مهم در صرافی‌های غیرمتمرکز است. صرافی غیرمتمرکز، به صرافی‌هایی گفته می‌شود که به صورت دیفای (DeFi) فعالیت می‌نمایند. پلتفرم‌های دیفای در حوزه‌ی مدیریت مالی، پلتفرم‌هایی هستند که هیچ سازمان و نهاد متمرکزی مسئولیت تأمین نقدینگی را بر عهده نداشته و صرفاً به عنوان یک بستر نرم‌افزاری برای معاملات و دیگر خدمات مالی فعالیت می‌نمایند.

توکن نقدینگی چیست؟

توکن نقدینگی چیست؟

در صرافی‌های غیرمتمرکز مانند صرافی یونی سواپ، سوشی سواپ، پنکیک سواپ و…، مسئولیت تأمین نقدینگی معاملات برعکس صرافی‌های متمرکز، به عهده‌ی یک سازمان یا نهاد مشخصی نیست. صرافی‌های متمرکز به دلیل اینکه توان خرید و فروش ارزهای مختلف را داشته باشند، تعداد مشخصی ارز را انتخاب نموده و نقدینگی اولیه‌ی آن ارزها را با هدف فروش، تأمین می‌کنند. در ادامه با خرید و فروش ارزهای مورد نظر و بر هم خوردن نسبت استخر آن‌ها، مالک صرافی متمرکز وارد عمل شده و نقدینگی استخر هر ارز را تأمین می‌کند. اما در صرافی‌های غیرمتمرکز، این مسئولیت را افراد مختلف که کاربران آن صرافی هستند ایفا نموده و در ازای آن توکن نقدینگی یا LP Token پاداش می‌گیرند. برای کسب اطلاعات بیشتر درباره صرافی‌های متمرکز مقاله صرافی متمرکز ارز دیجیتال چیست را مطالعه نمایید.

LP Token در حوزه دیفای (صرافی غیرمتمرکز)

اگر فرد A به صرافی X مراجعه کرده و قصد خرید توکنی به نام AK را داشته باشد، صرافی می‌بایست از این توکن در استخر نقدینگی خود داشته باشد تا بتواند نیاز فرد A را تأمین کند. حال فرد A بایستی در این صرافی بتواند هر توکنی که مایل است به صرافی داده و توکن AK را در کیف پول ارز دیجیتال خود تحویل بگیرد. فرض کنیم فرد A در کیف پول خود توکن BK داشته و قصد BK خود را با AK صرافی مبادله کند.

همانطور که گفتیم که در صرافی غیرمتمرکز مسئولیت تأمین نقدینگی به عهده‌ی کاربران است. به همین دلیل هم فرد B که یک سرمایه‌گذار آشنا به ارز دیجیتال و توکن نقدینگی است با هدف کسب سود و دریافت کارمزد به صرافی مذکور مراجعه کرده و به میزان دلخواه توکن AK و BK خود را به عنوان یک «جفت‌ارز» در استخر نقدینگی لیکویید می‌کند. تا زمانی که وی میزان سرمایه‌گذاری خود روی این جفت‌ارز را از استخر خارج نکند بابت تمامی تراکنش‌های این جفت‌ارز پاداشی به نام توکن نقدینگی یا LP Token دریافت می‌کند. پیشنهاد می‌کنیم مقاله صرافی غیرمتمرکز ارز دیجیتال را نیز مطالعه بفرمایید.

تاریخچه توکن نقدینگی

تاریخچه توکن نقدینگی

حال سوالی که در این رابطه پیش می‌آید این است که LP Token که به عنوان پاداش بابت تأمین نقدینگی استخر صرافی‌های غیرمتمرکز کسب شد، به چه دردی خورده و استفاده از توکن نقدینگی به چه صورت است؟ در گذشته که صرافی یونی سواپ به عنوان تنها صرافی غیرمتمرکز حوزه‌ی بلاکچین فعالیت می‌کرد، توکن اختصاصی این صرافی هنوز ساخته نشده بود و پاداش‌ها از طریق همان ارزهای مبادله شده به سرمایه‌گذاران پرداخت می‌شود.

یکی از تحولات بزرگی که به واسطه‌ی صرافی سوشی سواپ که فورکی از صرافی یونی سواپ بود شکل گرفت این بود که با معرفی توکن سوشی (SUSHI) افراد پاداش‌های خود را از طریق این توکن دریافت می‌کردند. از همینجا بود که مفهوم توکن نقدینگی پدید آمده و صرافی یونی سواپ نیز توکن اختصاصی خود را با نام یونی (UNI) معرفی کرد تا پس از آن پاداش سرمایه‌گذاران را با توکن نقدینگی UNI پرداخت کند.

فورک در مباحث مربوط به بلاکچین و ارز دیجیتال به انشعاب گفته می‌شود. به عنوان مثال فرد یا افرادی که دارندگان یک رمزارز هستند، تصمیم می‌گیرند که با هدف رفع ایرادات آن رمزارز، یک رمزارز مشابه آن را تولید کرده و مشکلات موجود را در رمزارز جدید برطرف کنند. با توجه به اینکه رمزارز دوم با کپی کردن کدهای رمزارز اول تولید می‌شود، اصطلاحا گفته می‌شود که رمزارز دوم فورکی (انشعابی) از رمزارز اول است. بهتر است مقاله بلاکچین چیست را مطالعه نمایید.

در رابطه با صرافی‌ها (عموما از نوع غیرمتمرکز) هم همین اتفاق می‌افتد. یعنی فرد یا افرادی تصمیم می‌گیرند با کپی کردن کدها و قراردادهای هوشمند یک صرافی دیگر، صرافی جدیدی را تأسیس نموده و ایرادات نسخه‌ی اصلی را برطرف کنند. به عنوان مثال، صرافی سوشی سواپ، فروکی از صرافی یونی سواپ است.

کاربرد LP Token چیست؟

کاربرد LP Token چیست؟

LP Token یا توکن نقدینگی، یک توکن حاکمیتی برای صرافی‌ها می‌باشد و بنیان‌گذاران آن صرافی (که لزوما مالک آن نیستند) با هدف افزایش ارزش توکن حاکمیتی سعی دارند کاربردهای فراوانی را برای آن تدارک ببینند. به عنوان مثال در ساده‌ترین حالت، می‌توانید توکن نقدینگی خود که به عنوان پاداش دریافت می‌کنید را با یک ارز معتبر دیگر مانند بیت کوین مبادله کرده و آن را تبدیل به پول فیات (مانند دلار یا ریال) کنید. در وصف کاربرد LP Token که به عنوان پاداش تأمین نقدینگی استخر دریافت کرده‌اید باید گفت، این توکن را استیک (Stake) نموده و بابت استیک نیز پاداش دریافت کنید.

LP Token چگونه کار می کند؟

عملیات استیک که در شبکه‌های مبتنی بر الگوریتم اثبات سهام به منظور تأمین امنیت و اعتبارسنجی شبکه انجام می‌شود، همواره یکی از جذاب‌ترین و البته پرریسک‌ترین انواع سرمایه‌گذاری‌ها است. در عملیات استیک، فرد سرمایه‌گذار به میزان دلخواه توکن حاکمیتی شبکه را خریداری کرده و آن را در شبکه قفل می‌کند. بدین طریق شبکه بابت پشتیبانی افراد از امنیت، به صورت خودکار به آن‌ها پاداش پرداخت می‌کند. پاداش دریافتی در علمیات استیک نیز، از همان توکن حاکمیتی می‌باشد. پلتفرم‌های مبتنی بر بلاکچین با این اقدامات قصد دارند، ارزش یک توکن که در ابتدا فقط یک عدد بوده و هیچ پشتوانه‌ی فیزیکی ندارد را افزایش داده و افراد را مجاب کنند که از این توکن در کیف پول خود نگهداری کرده و در مواقع نیاز از طریق آن خریدهای خود را انجام دهند.

به عنوان مثال یکی از کاربردهایی که صرافی پنکیک سواپ برای توکن نقدینگی افراد در نظر گرفته، شرکت در لاتاری و پاتاری (قرعه‌کشی) می‌باشد. با پرداخت مقدار مشخصی کیک (CAKE) می‌توانید شانس خود را امتحان کرده و برنده‌ی جایزه (کیک بیشتر) شوید. یکی دیگر از کاربردهایی که صرافی‌های غیرمتمرکز برای توکن نقدینگی در نظر گرفته‌اند، زمانی است که قصد دریافت وام را دارید. در این صورت می‌توانید توکن پاداش خود را به عنوان وثیقه نزد صرافی به امانت گذاشته و وام دریافت کنید.

جمع بندی

همانطور که مشاهده کردید، دنیای بلاکچین و ارزهای دیجیتال، فرصت‌های بسیاری را جهت کسب سود به شما می‌دهد. اما با توجه به نوظهور بودن مفاهیمی همچون توکن نقدینگی بایستی پیش از هر اقدامی، اطلاعات خود را در خصوص آن‌ها افزایش دهید. پارسیان کریپتو که یکی از معتبرترین مجلات اینترنتی تخصصی در این زمینه است، همواره سعی دارد اطلاعات ارزشمند و مفیدی را به فارسی‌زبانان سراسر دنیا ارائه داده تا بتوانند از فرصت‌های موجود نهایت استفاده را ببرند.

سوالات متداول

توکن نقدینگی چیست؟

در یک صرافی غیرمتمرکز برعکس صرافی‌های متمرکز، مسئولیت تأمین نقدینگی به عهده‌ی کاربران است. کاربران در ازای این کار پاداشی به نام توکن نقدینگی یا LP Token دریافت می‌کنند.

LP Token چگونه کار می کند؟

در صرافی‌های غیرمتمرکز مسئولیت تأمین نقدینگی معاملات را افراد مختلف که کاربران آن صرافی هستند ایفا نموده و در ازای آن توکن نقدینگی یا LP Token پاداش می‌گیرند.