پارسیان کریپتو
خانهمقالاتان اف تیتوییتر ویتالیک بوترین هک شد؛ سرقت ۶۹۱ هزار دلار در حمله فیشینگ
توییتر ویتالیک بوترین هک شد؛ سرقت ۶۹۱ هزار دلار در حمله فیشینگ عکس

توییتر ویتالیک بوترین هک شد؛ سرقت ۶۹۱ هزار دلار در حمله فیشینگ

September 10, 2023
27
0

بنا به آخرین گزارش‌ها، حساب کاربری توییتر (X) ویتالیک بوترین، یکی از بنیان‌گذاران اتریوم هک شد. هکرها پس از هک این حساب کاربری یک پست با لینک مخرب منتشر کردند. هرچند حساب کاربری بوترین چند ساعت بعد دوباره از دست هکرها خارج شد، اما هکرها در این مدت کوتاه نیز توانسته بودند صدها هزار دلار ارز دیجیتال از آدرس‌های کیف پول کاربران به سرقت ببرند.

در لینک مخربی که هکرها در حساب کاربری ویتالیک بوترین پست کردند، آنها از قول هم‌بنیان‌گذار اتریوم ادعا کرده بودند که قرار است یک مجموعه NFT یادبود برای رویداد پروتودنک شاردینگ اتریوم به‌ صورت رایگان به کاربران توزیع شود.

ZachXBT، کارآگاه معروف بلاک‌چین که سابقه‌ طولانی در افشای حملات هکری در حوزه وب ۳ دارد، این حمله فیشینگ را تأیید کرد و گفت که هکرها بیش از ۶۹۱ هزار دلار دارایی دیجیتال از کیف پول‌های کاربران برداشته‌اند. پس از اینکه حساب توییتر ویتالیک بوترین از دسترس او خارج شد، پدر او، دیمیتری بوترین با انتشار پستی اعلام کرد که حساب پسرش هک شده است. او گفت که کاربران باید پست آخر پسرش را ندیده بگیرند؛ چرا که حساب کاربری او در این شبکه اجتماعی هک شده است.

در همین رابطه بیش‌تر بخوانید:

هکرها با ربودن دیسکورد آربیتر فایننس، تبلیغ ایردراپ جعلی منتشر کردند

ZachXBT، کارآگاه معروف بلاکچین هؤیت یک هکر بدنام کانادایی را فاش کرد

هکر پس از انتشار لینک مخرب از کاربران خواسته بود برای دسترسی به NFTهای رایگان کیف پول‌های خود را به لینک مورد نظر متصل کنند. نهایتا هکرها با همین حربه توانستند تمام دارایی‌های کیف پول‌های متصل شده به لینک فیشینگ را تخلیه کنند. حمله فیشینگ هکرها به قدری قانع‌کننده بود که حتی برخی از حرفه‌ای‌های فضای کریپتو از جمله Bok Khoo از توسعه‌دهندگان اتریوم نیز فریب خورده بودند. این توسعه‌دهنده اتریوم گفته است که چند توکن کریپتوپانک خود را در این حمله از دست داده است. قیمت کف NFTهای کریپتوپانک ۴۶.۹۹ اتریوم معادل بیش از ۷۶ هزار دلار است.

پس از هک حساب کاربری ویتالیک بوترین، کاربری به نام ساتوشی ۷۶۷ در توییتر ادعا کرد که احتمالا هم‌بنیان‌گذار اتریوم اقدامات امنیتی کافی را انجام نداده و به همین دلیل حساب کاربری او به خطر افتاده است. این محقق امنیت بلاک‌چین بعدا اعلام کرد که حمله فیشینگ اخیر احتمالا از نوع مبادله سیم‌کارت بوده است. در حملات مبادله سیم‌کارت سارقان ضمن سرقت هؤیت فرد، شماره تلفن قربانی را به دست می‌گیرند و از آن برای دسترسی به حساب‌های بانکی، کارت‌های اعتباری یا کیف پول‌های ارز دیجیتال استفاده می‌کنند.

هک حساب کاربری ویتالیک بوترین یکی از چندین حمله فیشینگی است که این اواخر اتفاق می‌افتد. پیش از این، در تیر ماه امسال حساب کاربری توییتر هیدن آدامز، بنیان‌گذار یونی سواپ (Uniswap) به دست هکرها افتاده بود. در یک مورد مشابه دیگر در ماه خرداد هکرها با ربودن سرور دیسکورد پروژه آربیتر فایننس، تبلیغ ایردراپ جعلی منتشر کرده بودند. چند روز پیش از آن نیز هکرها حساب کاربری توییتر آرتور مادرید از بنیان‌گذاران پروژه سندباکس را هک کرده بودند.

با پارسیان کریپتو همیشه در جریان آخرین اخبار و رویدادهای صنعت کریپتو و بازار ارزهای دیجیتال قرار بگیرید.