پارسیان کریپتو
خانهمقالاتان اف تیوایت لیست NFT چیست؟ راه Whitelist شدن در پروژه ان.اف.تی
وایت لیست NFT چیست؟ راه Whitelist شدن در پروژه ان.اف.تی عکس

وایت لیست NFT چیست؟ راه Whitelist شدن در پروژه ان.اف.تی

January 20, 2023
3783
0

سرمایه گذاران در حوزه های مختلف همواره به دنبال خرید در پایین ترین قیمت و فروش در قیمتی بالاتر هستند. از طرفی تیم های مختلف که مجموعه های NFT را می سازند با یکدیگر در رقابت بوده و سعی دارند سرمایه‌گذاران را به پروژه خود جذب کنند. از این رو پدیده ای به نام وایت لیست (Whitelist) مطرح شد. در وایت لیست NFT ها، قبل از عرضه‌ی عمومی به دست افرادی خاص (که در  لیست سفید حضور داشته اند) می رسد. این امر برای کاربران و حتی توسعه دهندگان مزیت های متعددی به همراه دارد که در ادامه به بررسی آنها و همچنین نحوه وایت لیست شدن در پروژه NFT می پردازیم.

وایت لیست NFT چیست؟ (Whitelist for NFT)

وایت لیست NFT چیست؟

عبارت whitelist در دنیای فناوری اطلاعات معنی لغوی مجاز و ایمن بودن می دهد. اما این تعریف در دنیای NFT ها بی معنی است. وایت لیست در دنیای NFTها یک جور لیست VIP است. لیستی که در آن افرادی خاص حضور دارند.
تیم های زیادی به مرور زمان وارد صنعت توکن های غیرقابل تعویض شدند و اقدام به ساخت مجموعه های مختلف کردند. وقتی یک تیم توسعه دهنده می خواهد مجموعه‌ی NFT را انتشار دهد، معمولا وقفه ای نسبتا طولانی میان معرفی آن مجموعه تا انتشار NFT ایجاد می کند. در این فاصله توسعه دهندگان سعی در جمع آوری کاربران و علاقه مندان با تکنیک های مختلف از جمله تبلیغات و بازاریابی توکن های خود دارند. یکی از این روش های کارآمد ایجاد وایت لیست NFT است. اولویت حضور در whitelist با حامیان پروژه و کسانی است که در پروژه فعالیت مستمر داشته اند. برای مثال کسانی که در راستای پروژه تبلیغات انجام داده اند.

بیشتر بخوانید: NFT چیست؟ همه چیز درباره NFT + توکن غیر مثلی چه کاربردی دارد؟

افرادی که در این لیست قرار دارند می توانند زودتر از بقیه اقدام به خرید NFT مورد نظر خود کنند. به این صورت که امکان خرید NFTهای آن مجموعه مدتی زودتر برای آدرس کیف پول هایی که در whitelist قرار دارند میسر می شود. کسانی که در وایت لیست قرار دارند، NFTها را نیز ارزان تر از بقیه دریافت می کنند که همین امر سبب کسب سود بیشتر توسط سرمایه گذارانی می شود که از این  فرصت را شناسایی کرده و از آن استفاده می کنند.

چهار دلیل برای ساختن وایت لیست NFT چیست؟

چهار دلیل برای ساختن وایت لیست NFT چیست؟

دلایل ساختن وایت لیست NFT چیست؟ در نظر داشته باشید که همه پروژه ها لازم نیست وایت لیست بسازند و این موضوع کاملا به سیاست داخلی تیم سازنده بستگی دارد. در ادامه این مقاله به بررسی برخی از علت هایی می پردازیم که به واسطه آن ها توسعه دهندگان برای پروژه خود لیست سفید می سازند.

  • شناسایی میزان تقاضا برای NFT

یک وایت لیست NFT به تیم توسعه دهنده کمک می کند، وضعیت بازار و تعداد تقریبی متقاضیان توکن های آن ها را آنالیز کنند. این موضوع باعث می شود در مواردی مانند قیمت گذاری با چشمانی بازتر تصمیم بگیرند. برای مثال، اعلام آمادگی تعداد زیادی از کاربران برای حضور در یک whitelist نشان‌دهنده‌ی مقبولیت آن و تقاضای بالای آن NFT نیز است.

  • پاداش به حامیان اولیه پروژه و اعضای وفادار

یکی از اصلی ترین دلایل وایست لیست شدن در پروژه NFT به دست آوردن کاربران وفادار است. به این ترتیب که شرکت ها به روش های مختلف هدایا و امتیازاتی به حامیان و اعضای وفادار خود می دهند تا هم آن ها را حفظ کنند و هم دیگران را به حضور فعالانه در مجموعه خود تشویق کنند. در برخی موارد به کسانی که در whitelist قرار گرفته اند NFT رایگان داده می شود و یا برخی شرکت ها تخفیف های چشمگیری به اعضای گروه خود می دهند.

  • جلوگیری از بالا رفتن بیش از حد کارمزد و Gas War (جنگ گس)

Gas War یا جنگ گس زمانی رخ می دهد که حجم تراکنش های در یک شبکه به طور قابل توجهی افزایش یابد. این موضوع باعث می شود تراکنش های به کندی انجام شوند و حتی بر سر انجام تراکنش ها رقابت به وجود بیاید. رقابتی که سبب افزایش فی ترکنش (کارمزد تراکنش ) می شود.
با ایجاد وایت لیست NFT تنها تعداد محدودی از آدرس ها می توانند پیش از فروش عمومی، NFT را مینت کنند. در نتیجه احتمال ازدحام شبکه و جنگ گس تا حد زیادی کاهش پیدا می کند.

پیشنهاد مطالعه : مارکت کپ چیست؟

  • جلوگیری از ورود حساب های جعلی و Spam

به طور کلی موضوع spamming و حساب های spam جزء جدانشدنی بلاکچین به حساب می آیند. در این بین بعضی از افراد قصد دارند با به وجود آوردن حساب های جعلی و spam  آن هم به تعداد  زیاد و وارد کردن آن ها به یک پروژه NFT، در آن پروژه  اختلال ایجاد کنند. وایت لیست ها به خوبی مانع این اتفاق می شوند. آدرس هایی که به وایت لیست دعوت نشده اند نمی توانند وارد پروژه شوند و در نتیجه فضا امن می ماند و کاربران از امنیت معاملات خود رضایت کافی را بدست می آورند.

بیشتر بخوانید: بلاکچین چیست (Blockchain) ؛ زیر و بم فناوری زنجیره بلوکی

نحوه وایت لیست شدن در پروژه NFT چگونه است؟

توسعه دهندگان NFT، طبق سیاست های تعیین شده‌ی پروژه خود روش های مختلفی را برای عضو گیری در وایت لیست انتخاب می کنند. انجام تراکنش، برگزاری مسابقات گوناگون، چالش های مختلف و ایجاد اجتماعات در فضاهای مختلف مانند دیسکورد از جمله ی این روش ها به حساب می آیند. معمولا توسعه دهندگان NFT از ایجاد اجتماعات و عضوگیری در شبکه هایی مانند دیسکورد، به دلیل مزایایی که برای پروژه دارند استفاده می کنند.

در ادامه درباره‌ی فرایند وایت لیست شدن در پروژه NFT و مراحل آن توضیحات کاملی ارائه می دهیم.

  • انتخاب پروژه

در گام نخست شما باید پروژه ای مورد اطمینان و با پتانسیل بالا پیدا کنید . از آن جایی که لیست سفید برای پروژه هایی است که هنوز شروع به کار نکرده اند، پس پیدا کردن آن ها نیز  به سادگی امکان پذیر نیست. اما خبر خوش این است که پلتفرم هایی برای این چنین پروژه ها وجود دارند که با مراجعه به آن ها می توان انواع پروژه های NFT را یافت و درباره ی آن ها تحقیق کرد. با مطالعه موارد مختلف مانند اهداف پروژه و یا سازندگان آن می توانید با دیدی بازتر قدم  در گام های بعدی بگذارید.

  • پیوستن به اجتماع اعضای پروژه (Discord)

پیوستن به اجتماع اعضای پروژه (Discord)

بنیان گذاران پروژه ها با هدف ایجاد اجتماعات، اطلاع رسانی و ایجاد تعامل بین اعضا، گروهی در شبکه های اجتماعی ایجاد می کنند. معمولا این گروه در Discord ایجاد می شود. دیسکورد پلتفرمی است که در آن افراد می توانند عضو جوامعی خاص (Server) شوند. برای ورود به یک whitelist دومین گام این است که در این جوامع حضور فعالانه داشته باشند.

  • دستورالعمل ها و موارد درخواستی پروژه را انجام دهید

پیش از این گفته شد که هر پروژه سیاست های خاص خود را دارد. در انتخاب دستور العمل ها هم این مورد صدق می کند و هر پروژه استاندارد های متفاوت و منحصر به فرد خود را دارد. در بعضی پلتفرم ها پرکردن یک فرم ساده برای لیست شدن در وایت لیست کافی است. اما برخی دیگر، از سرمایه گذاران مواردی مانند دعوت کردن اعضای جدید، حضور فعالانه در پلتفرم و… را در خواست می کنند.

نکات تکمیلی که وایت لیست شدن در پروژه NFT را تضمین می کند

مواردی که در بالا گفته شد به علاوه‌ی چند نکته ی تکمیلی دیگر می توانند حضور شما را  در لیست سفید تا حدود زیادی تضمین کنند.
نکته اول حضور فعالانه در دیسکورد و فضاهای مختلف مختص به پروژه است.
نکته دوم اضافه کردن اعضای جدید و مشارکت در تبلیغ پروژه مورد نظر است.
با رعایت این موارد و نکته ها می توانید طعم شیرین حضور در وایت لیست NFT را بچشید.

بیشتر بخوانید: تاریخچه NFT، از دنیای پیکسلی تا میمون کسل + تحلیل آینده

چالش هایی که یک وایت لیست با آن رو به رو است

با وجود این که وایت لیست برای خریداران و همچنین تیم توسعه دهنده مزایای زیادی دارد، اما مانند دیگر پدیده های نوظهور ایرادهایی نیز بر آن وارد است و آن چنان بی خطر نیست. در ادامه با چالش هایی که یک whitelist با آن رو به رو می شود، بیشتر آشنا می شویم.

برهم زدن توازن بازار

همان طور که می دانید افرادی که در این لیست ها حضور دارند، NFTها را به قیمتی پایین تر از حد تعیین شده‌ی آن توکن خریداری می کنند. این افراد می توانند بعد از معرفی و ارائه‌ی پروژه به صورت عمومی، NFTها را با قیمتی پایین‌تر از قیمت معین شده به فروش بگذارند. این امر سبب به هم خوردن توازن بازار آن NFT می شود. لازم به ذکر است برعکس این قضیه نیز می تواند صادق باشد.

قطعی نبودن و زمان بر بودن وایت لیست ها

منظور از قطعی نبودن، قطعی نبودن حضور در جمع نهایی اعضای این لیست است. به این صورت که کاربران برای حضور در لیست سفید NFT زمان زیادی را صرف امور مختلف از جمله تعامل با دیگران و تبلیغ NFT می کنند، اما با این حال ممکن است که در whitelist حضور پیدا نکنند.

کلاهبرداری و یا سرقت پروژه

کلاهبرداری و یا سرقت پروژه

کلاهبرداران برای حضور در حوزه‌ی NFT نیز ساکت ننشسته اند و از راه های مختلفی سعی در کلاهبرداری از این سرمایه گذاران کم تجربه دارند. یکی از روش های آنان ایجاد گروه دیسکورد تحت عنوان لیست سفید NFT است. آن ها با این روش ساده و در برخی موارد با استفاده از نام دیگر پروژه ها اقدام به کلاهبرداری می کنند و سرمایه کاربران را به سرقت می برند.

سخن نهایی

در شرایطی که بازارهای دیجیتال و خصوصا بازار NFTها حسابی داغ شده، افراد باهوش سعی در حضور پررنگ تر و سودمندانه تر خود در این بازار ها دارند. اگر شما نیز به دنبال کسب بیشترین سود در این باز هستید، راهی بهتر از وایت لیست شدن در پروژه NFT نخواهید یافت.
حضور در لیست سفید NFT امری خوشایند است و نیازمند پیگیری های مکرر و صرف زمان است. ناگفته نماند که انتخاب یک پروژه باکیفیت و مطمئن، مهم ترین نکته ای است که باید در وایت لیست شدن در پروژه NFT رعایت کرد. این امر سبب می شود سرمایه و زمانتان هدر نرود و بیش ترین سود را از یک whitelist بدست بیاورید.

 

برخی سوالات متدوال

وایت لیست NFT چیست؟

حامیان پروژه و کسانی که در پروژه NFT فعالیت مستمر داشته‌اند اولویت حضور در وایت لیست را دارند. افرادی که در وایت لیست قرار دارند نیز می توانند زودتر و ارزان‌تر از بقیه NFT مورد نظر خود را خریداری کنند.

روش ورود به وایت لیست NFT چیست؟

ورود به وایت لیست روش های مختلفی دارد، از جمله: انجام تراکنش، برگزاری مسابقات گوناگون، چالش های مختلف و ایجاد اجتماعات در فضاهای مختلف مانند دیسکورد

منابع:cointelegraph