پارسیان کریپتو
خانهمقالاتمتاورسآموزش بازی Sorare؛ کسب درآمد از بازی فوتبال فانتزی سورر
آموزش بازی Sorare؛ کسب درآمد از بازی فوتبال فانتزی سورر عکس

آموزش بازی Sorare؛ کسب درآمد از بازی فوتبال فانتزی سورر

March 28, 2024
0
0

بازی Sorare یا سورر یک پلتفرم بازی بر بستر بلاکچین قدرتمند اتریوم است. سورر از توکن‌های غیرقابل معاوضه یا NFTها برای ایجاد جریان‌های مالی و شوق و ذوق در بین کاربران خود استفاده می‌کند. این ان اف تی‌ها ابزارهای اعتباردهی مالی به بازی‌ها و به جریان انداختن پول در این پلتفرم هستند.

بازیگران از NFTها برای خرید و فروش و ادعای مالکیت بازیکنان و تیم‌های دیجیتال این بازی‌ها استفاده می‌کنند. هر کدام از این NFTها یک کارت دیجیتال یا Digital Card خوانده می‌شوند که به شما قدرت خلق تیم‌های مختلف با قدرت‌های متنوع را می‌دهند. برای مثال کارت‌های دیجیتال مختص رونالدو بسته به لیگی که بازی کرده، فصل حضورش در هر تیم و پارامترهای مشابه تعریف می‌شوند.

نکته مهم این است که هر کدام از این کارت‌ها منحصر به فرد هستند و خصوصیات مختلفی از عملکرد بازیکن را در خود دارند. بنابراین، هر کاربر (در اینجا گیمر) در سورر باید بهای استفاده از یک بازیکن با ویژگی‌های خوب را بدهد، چراکه هر کارت دیجیتال به طور انحصاری ارائه می‌شود و رونالدوی منچستر یونایتد در آخرین فصل حضورش در این تیم، فقط متعلق به یک نفر خواهد بود.

بلاکچین سرشار از پتانسیل است و هدف ما تفسیر قابلیت‌های آن در قالب مقالاتی از کاربردها و محصولات آن است. اگر به بلاکچین و کاربردش در دنیای بازی‌های کامپیوتری علاقه دارید، دو مقاله زیر شبیه پنجره‌ای به بلاکچین در دنیای بازی عمل می‌کنند:

معرفی بازی Sorare

معرفی بازی Sorare

بازی Sorare شبیه بازی FIFA است که یک بازی کامپیوتری بسیار محبوب بوده و هست؛ با این تفاوت که Sorare را شما در پلی‌استیشن و با خرید DVDهای آن بازی نمی‌کنید، بلکه بازی Sorare بر روی یک بلاکچین به نام اتریوم تعریف شده و تمام اتفاقات مثل مشارکت کاربران، تشکیل تیم‌ها و جام‌ها، خرید و فروش بازیکن‌ها و درآمدزایی از بازی Sorare در قالبی از جنس بلاکچین اتریوم بنا نهاده شده‌اند.

به زبانی دیگر، بازی Sorare ترکیبی از بازی فانتزی (در مقابل بازی واقعی)، فناوری بلاکچین و کارت‌های کلکسیونی و قابل تصاحب است. همچنان که بازیکن‌ها از بازی‌ فوتبال (یا بسکتبال و بیسبال) در این پلتفرم لذت می‌برند، می‌توانند مسیری برای درآمدزایی در سورر نیز برای خود تعریف کنند. کارت‌هایی که معرف بازیکنان هستند و تیم‌ها با حضور آن‌ها تشکیل می‌شود، به شما قدرت تعریف تیم‌ها و حضور در جام‌های مختلف را می‌دهد. این کارت‌ها چون منحصر به فرد هستند، ارزش‌مند می‌شوند و هم‌زمان در بازار سورر قابل معامله‌اند.

تاریخچه‌ بازی Sorare

بازی Sorare محصول تفکر خلاق و فرصت‌طلب  Nicolas Julia  و Adrien Montfort در سال 2018 بود. هدف آن‌ها انقلابی در بازی‌های کامپیوتری با ورود فناوری بلاکچین به این صنعت و استفاده وسیع از اکوسیستم کریپتو برای حمایت از بازی‌های مبتنی بر بلاکچین و تعریف شبکه‌های مالی متصل به این بازی‌ها بود.

تلاش خالقان بازی Sorare ایجاد شوق مالی و سرگرمی با گره زدن NFTها به بازی‌های کامپیوتری و ایجاد فرصت کسب درآمد برای گیمرهای بازی‌های کامپیوتری و بخصوص فوتبال فانتزی بود. در سورر بازیکنان فرصت این را داشتند تا کارت‌های دیجیتال آن را جمع‌آوری، معامله و برای مدیریت تیم‌های خود استفاده کنند. این کارت‌های دیجیتال به آن‌ها حس واقعی مدیریت یک تیم را می‌داد، کارت‌هایی که فقط یکی از هر کدام بود و به این یکتایی ارزشی مالی گره زده شده بود.

اما منحصر و غیرقابل تغییر بودن این کارت‌ها تنها با حضور بلاکچین‌ها و فرایند فوق‌العاده هوشمندانه آن‌ها در رمزگذاری دارایی‌های دیجیتال ممکن بود. بلاکچین اتریوم به عنوان یک محیط منعطف با سرعت بالا در انجام فعالیت‌های مختلف مالی و غیرمالی انتخاب شد تا در سال 2019 سورر لانچ گردد. در ادامه، سورر با لیگ‌های فوتبال مختلف وارد مذاکره شد و برای تیم‌های مختلف تیم دیجیتال تعریف کرد و با ایجاد فرصت درآمدزایی برای آن‌ها نظر تیم‌های بعدی را جلب می‌کرد.

کم کم و پس از جذب شدن کاربران بیشتر، لیگ قهرمانان انگلیس، لالیگای اسپانیا و دیگر لیگ‌های مشهور و گمنام فوتبال نیز به بازی Sorare پیوستند و حتی طرفداران خود را ترغیب به استفاده از سورر می‌کردند. از طرفی، سورر با کریپتو و هیجان پیرامون آن همراه بود و سوخت لازم برای رشد دوچندان آن از این منبع هم جاری می‌شد.

در ادامه، بازی Sorare ویژگی‌های بیشتری به پلتفرم خود اضافه کرد، مسابقات هفتگی تعریف کرد، فصل‌های مبادله بازیکن شبیه انواع واقعی به وجود آمد و ویژگی‌های بیشتری برای معامله کارت‌های دیجیتال سورر ایجاد شدند.

انواع بازی‌های سورر

انواع بازی‌های سورر

اما سورر فقط برای بازی فوتبال نیست، گرچه در ابتدا برای فوتبال تعریف شد و کانون تمرکز آن است. بازی Sorare برای بازی‌های NBA و MLB یا همان لیگ‌های بسکتبال و بیسبال آمریکا نیز بازی کامپیوتری مبتنی بر بلاکچین تعریف کرده است.

در هر کدام از این لیگ‌ها، شما می‌توانید به عنوان بازیکن نقش یک مربی تیم را بازی کنید. شما باید به دنبال جمع‌آوری کارت‌های دیجیتالی باشید که معرف به خدمت گرفتن یک بازیکن مطرح از یک تیم خاص و در یک دوره زمانی خاص‌اند. در هر هفته معمولا دو بازی انجام می‌شود و شما باید برای هر کدام از این بازی‌ها آماده شوید و در صورت پیروزی، شبیه دنیای واقعی، امتیاز می‌گیرید.

مثالی از یک کارت دیجیتال در بازی Sorare

مثالی از یک کارت دیجیتال در بازی Sorare

برای درک بهتر پلتفرم بازی Sorare و مفهوم کارت‌های دیجیتال در اینجا مثالی ساده ارائه می‌کنیم. در سورر چند صد کارت دیجیتال برای کریستیانو رونالدو وجود دارند؛ هر کدام از این کارت‌ها برای یک تیم خاص و فصل متفاوتی از حضور رونالدو در آن تیم ارائه می‌شوند.

در هر فصل از فوتبال باشگاهی و در هر تیم رونالدو عملکرد متفاوتی داشته است، بنابراین چند صد کارت دیجیتال مرتبط با رونالدو می‌تواند تعریف گردد. مثلا برای فصل 2015 بازی‌های لالیگا، کارت دیجیتال یکتایی برای رونالدو تعریف شده است که مشخصه آن سال، برای رونالدو و برای دوران حضور او در رئال مادرید است.

 • در هر فصل ممکن است ویرایش‌های دیجیتال متفاوتی از یک بازیکن برای بازی‌ها وجود داشته باشد و هر ویرایش یک کارت دیجیتال منحصر به فرد دارد
 • این ویرایش‌ گوناگون با انواع مختلف از یکتایی (Unique, Super rare, Rare) تفکیک می‌شوند و به پارامترهای مختلفی مانند موقعیت‌های مختلف بازیکن در زمین یا تعداد گل زده بستگی دارند
 • بنابراین، هر بازیکن چندین کارت دیجیتال مرتبط به خود دارد، اما هر کدام از این کارت‌ها در نوع خود منحصر به فرد هستند و فقط متعلق به یک‌ نفرند
 • این کارت‌ها همان NFTهای قابل معامله‌اند که در بلاکچین تعریف شده‌اند
 • بازی Sorare از بلاکچین برای حفظ این یکتایی و عدم امکان کپی برداری از کارت‌ها استفاده می‌کند
 • شبیه NFTهای معمول، هر کارت و تملک آن در بلاکچین تعریف می‌شود و داده‌های پیشین مرتبط به آن غیرقابل تغییرند
 • هرچقدر محبوبیت بازیکن بیشتر باشد، ویژگی‌های عملکردی بیشتری را داشته باشد، کارت‌های مرتبط به او گران‌تر خواهند بود

بیشتر بخوانید: کاربرد NFT در بازی چیست؟

بازی سورر چگونه کار می‌کند؟

بازی سورر چگونه کار می‌کند؟

نحوه عملکرد بازی سورر را در قالب بندهای زیر توضیح می‌دهیم:

یک بازی فانتزی مبتنی بر بلاکچین

 • سورر ویرایشی دیجیتال از بازی‌های فوتبال، بسکتبال و بیسبال است که حول بلاکچین و ایده سنتی جمع کردن کارت‌های معرف بازیکنان مختلف و ویژگی‌های آن‌ها تعریف شده است
 • بازیکنان از NFTهایی که بر اساس استاندارد توکن ERC-20 معرفی شده‌اند برای خرید، فروش و معامله کارت‌های دیجیتال (همان بازیکنان بازی‌ها) استفاده می‌کنند
 • هر کارت معرف یک بازیکن در دنیای واقعی است که در یک فصل خاص، برای یک تیم خاص و در یک موقعیتی خاص بازی کرده است

ایجاد تیم‌ها توسط بازیکنان

 • به عنوان یک بازیکن سورر، شما مدیر یک تیم به حساب می‌آیید که باید برای تیم خود بازیکن جمع کند. جمع‌آوری این بازیکنان با استفاده از دسترسی به NFTهای بخش قبل ممکن می‌شود
 • دقیقا شبیه وضعیت لیگ‌ها در دنیای واقعی، شما هر هفته 1 یا دو بازی دارید که همان جام‌های قهرمانی را تشکیل می‌دهند
 • عملکرد بازیکنان شما در دنیای واقعی بر عملکرد و موفقیت تیم دیجیتال و فانتزی شما تأثیر می‌گذارند، این ویژگی را Twist می‌خوانند

امنیت بلاکچین و یکتایی در بازی Sorare

 • نقطه اتکای سورر بر بلاکچین اتریوم بنا نهاده شده است. مالکیت هر کدام از این کارت‌ها اختصاصی است، اختصاصی بودن آن‌ها در بلاکچین تضمین شده و کسی نمی‌تواند آن را به نفع خود تغییر دهد (مگر اینکه توسط مالک معامله شود)
 • انواع مختلف unique، Super Rare و Rare ارزش و قدرت هر کارت را مشخص می‌کنند. از این رده‌بندی برای تعریف میزان یکتایی کارت‌ها استفاده می‌شود. مثلا بازیکنانی وجود دارند که سال‌ها در یک تیم و در یک پست خاص بازی کردند، عملکرد فوق‌العاده‌ای داشته‌اند و محبوب طرفداران هستند، همین باعث می‌شود کارت‌های کمتری داشته باشند و بسیار منحصر به فرد باشند

بیشتر بخوانید: امنیت بلاکچین چیست

مسابقات و جوایز

 • بازی Sorare فقط مربوط به جمع‌آوری کارت نیست، بلکه به خود ورزش و رقابت‌های آن نیز می‌پردازد
 • کاربران در جام‌های مختلف شرکت می‌کنند و قدرت و ذهنیت خود در مبارزه را با دیگران به رقابت می‌گذارند
 • شبیه یک بازی فوتبال یا هر بازی دیگر، وقتی می‌برید به شما امتیاز داده می‌شود
 • برای پیروزی‌ها، در یک بازی یا یک جام، جوایز نقدی و مشوق‌های قابل‌توجهی در سورر تعریف شده‌اند

معامله کارت‌های دیجیتال بازی Sorare

معامله کارت‌های دیجیتال بازی Sorare

 • بازی Sorare یک بازار خرید و فروش هم دارد که امکان معامله کارت‌ها را به کاربران خود می‌دهند؛ در اینجا شما از توکن اختصاصی پلتفرم برای خرید و فروش استفاده می‌کنید
 • بسته به اینکه فقط کلکسیونر کارت باشید یا یک بازیکن عاشق فوتبال، نوع معاملات برای شما می‌تواند بسیار متنوع باشد
 • معاملات در قالبی کاملا مشابه با معامله NFT انجام می‌شوند

چگونه عملکرد بازیکنان در دنیای واقعی بر Sorare تاثیر می‌گذارد

نکته بسیار جالب و هیجان انگیز درباره سورر، استفاده از عملکرد بازیکنان در بازی‌های دنیای واقعی برای تغییر ویژگی‌ها و ارزش کارت‌های دیجیتال مرتبط به آن‌ها در بازی سورر است. بنابراین، وقتی بازیکنی در دنیای واقعی عملکرد بهتری دارد، کارت‌های مرتبط به او نیز وضعیت بهتری خواهند شد و معاملات کار‌ت‌های دیجیتال متناظر داغ‌تر می‌شود.

بنابراین، در سورر شما فقط یک شخص علاقه‌مند به بازی‌های کامپیوتری نیستید، بلکه باید یک کارشناس، پیش‌گو و معامله‌گر نیز باشید. برای مثال، اگر در دنیای واقعی یک بازیکن مجروع شود و شما کارت مرتبط به او را داشته باشید، احتمالا ارزش NFTهای مرتبط با او در بازار سورر کمتر می‌شود و شما از این طریق ضرر خواهید کرد.

فراموش نکنید که فقط بازی‌ها و لیگ‌های گذشته نیستند که در این بازی وجود دارند و بر روندهای آن تأثیر می‌گذارند؛ برعکس، این بازی‌های در جریان و آتی هستند که ارزش‌ها را در این بازی مشخص می‌کنند و شما باید بیشتر بر بازی‌های پیش‌رو تمرکز کنید.

آموزش کامل بازی سورر

قبل از اینکه بخواهید در بازی Sorare، هر کدام از انواع بازی‌ها و لیگ‌هایشان، مشارکت کنید، باید در پلتفرم سورر ثبت‌نام کنید. ما سعی می‌کنیم در این راهنمای کوتاه مسیری ساده برای شما در استفاده از سورر ارائه کنیم. به همین دلیل، یک روند صفر تا صد را خود با مراجعه به سایت اصلی سورر طی و در ادامه گزارش می‌کنیم.

پس از ورود به سایت، مشابه تصویر زیر از گوشه سمت راست بالا بر روی Sign Up  کلیک کنید.

Sign Up

در این صفحه بر روی ورزش مورد علاقه خود باید کلیک می‌کردیم، ما فوتبال را انتخاب کردیم.

فوتبال

 

در ادامه پلتفرم سورر از ما خواست که یک نام برای مدیریت تیم (همان مربی تیم است) انتخاب کنیم، که البته ما پارسیان کریپتو را انتخاب کردیم.

همان مربی تیم است

 

در ادامه باید با قوانین پلتفرم موافقت کنید

در ادامه باید با قوانین پلتفرم موافقت کنید

 

همچنین، در این گام باید از یک حساب کاربری، ما گوگل را انتخاب کردیم، برای ثبت‌نام استفاده کنید. یادتان باشد که این ایمیل پل ارتباطی شما و پلتفرم خواهد بود، بنابراین با دقت آن را تعیین کنید. با تأیید ایمیل حساب کاربری شما ایجاد خواهد شد.

در ادامه یک کیف پول برای شما ایجاد می‌شود و پلتفرم از شما می‌خواهد یک پسورد برای آن انتخاب کنید

پسورد

 

مرحله بعدی شارژ کردن کیف پولتان برای خرید کارت‌های دیجیتال است، که البته می‌توانید فعلا دست نگه‌ دارید و بعدا که با پلتفرم بیشتر آشنا شدید وارد معاملات آن شوید.

در مرحله بعد از شما خواسته می‌شود که 3 تیم محبوب را انتخاب کنید. توجه کنید که در این مرحله قرار است کارت‌های رایگان بازی Sorare به شما اختصاص یابد، بنابراین با وسواس بیشتری انتخاب کنید.

کارت‌های رایگان بازی Sorare

 

پس از انتخاب تیم‌ها، به شما یک پکیج از کارت‌ها برای بازی داده می‌شود (مشابه کارت‌های زیر). این کارت‌ها چندان با ارزش نیستند اما نقطه خوبی برای شروع خواهند بود

مشابه کارت‌های زیر

 

در مرحله بعدی پلتفرم از ما خواست که چند Task (5 تا بود) را برای بهبود جایگاه خود در پلتفرم انجام دهیم. این فعالیت‌ها شامل انتخاب لیگ، انتخاب تیم محبوب، فالو کردن بازیکنان محبوب و احتمالا خرید بازیکن بود (که البته ما به تعویق انداختیم).

انتخاب تیم محبوب

 

نکته مهم این است که اگر کسی که قبلا در این پلتفرم ثبت نام و بازی کرده به شما کد معرف بدهد، آنوقت شما اقبال بیشتری در دریافت جوایز از پلتفرم و تخفیف دارید.

انتخاب یک جام در بازی Sorare

وقتی به تیم رسیدید، حال می‌توانید یک جام برای شروع مسابقات انتخاب کنید. قبل از ورود به هر جام باید نگاهی به تیم خود و جام مرتبط به این کارت‌ها بیاندازید و بهترین را انتخاب کنید. توجه کنید که شما در ابتدا هیچ اقبالی در جلوه کردن در جام‌های قدرتمند ندارید و بهتر است از بازی در جام‌ها و لیگ‌های ضعیف شروع کنید.

 • Global All Star: برای ورود به این لیگ تقریبا هیچ محدودیتی وجود ندارد، شما می‌توانید از هر بازیکنی در لیست خود برای بازی‌ها استفاده کنید.
 • Global Under 23: چنانکه از نام آن پیداست این جام برای بازیکنان کمتر از 23 سال است (بنابراین فقط می‌توانید از کارت‌هایی استفاده کنید که بازیکنان آن کمتر از 23 سال دارند).
 • Champion Europe: این جام برای بازیکنانی که در لیگ‌های بوندسلیگا، لالیگا، لیک 1 فرانسه، لیگ برتر انگلیس و سری A ایتالیا در دسترس هستند.
 • Challenger Europe: این جام برای تمام تیم‌های اروپایی که اکنون برای لیگ اروپا مجوز دارند، در دسترس است.
 • Champion Asia: این جام برای بازیکنان L-League و J-league در دسترس است.
 • Global Unique: این جام برای کسانی است که کارت‌هایشان Unique است.
 • Special Weekly: در بازه‌هایی خاص سورر خود جام‌هایی اختصاصی برگزار می‌کند، امکان ورود بستگی به جام دارد و باید در زمان انجام به آن‌ها مراجعه کنید.
 • Special Training: همه بازیکنانی که بازی نکرده‌اند را می‌توان در این جام قرار داد.

جمع‌بندی

تمام کارت‌های بازیکنان توکن‌های غیرقابل معاوضه یا NFT هستند که در ویرایشی از بلاکچین اتریوم برای بازی Sorare تعریف و مبادله می‌شوند. در بازی Sorare، برای این کارت‌ها محدودیت‌های قائل شده‌اند تا بر ارزش آن‌ها بیافزایند؛ بنابراین، همیشه تقاضا بیشتر از موجودی خواهد بود.

در هر فصل، حداکثر 111 کارت برای هر بازیکن تعریف می‌شود. اگرچه در ابتدا زیاد به نظر می‌رسد، اما توجه کنید که تنها 45000 تیم در لیست سورر قرار دارند و تعداد کاربران بازی‌های فانتزی سورر بسیار بسیار بیشتر از این تعداد هستند. از بین این 111 کارت، 100 کارت Rare Cards، 10 کارت Super Rare Cards و 1 کارت Unique است.

بازی Sorare ترکیبی از عشق به بازی‌هایی چون فوتبال و بسکتبال و معامله در بازارهای کریپتو است. به همین دلیل، شما باید ترکیبی از این دو علاقه و هوش مرتبط به آن‌ها را داشته باشید تا بتوانید در سورر موفق باشید. این هوش هرگز ذاتی نیست و تنها با تجربه و شناخت بیشتر پلتفرم سورر است که برایتان حاصل می‌شود.

سوالات متداول

بازی Sorare از چه بلاکچینی استفاده می‌کند؟

سورر بر روی بلاکچین قدرتمند اتریوم تعریف شده است.

آیا می‌توان هم برای فوتبال و هم برای بسکتبال در سورر ثبت‌نام کرد؟

بله، در مرحله اول شما یک ورزش را انتخاب می‌کنید و مراحل ثبت‌نام را متناظرا به انتها می‌رسانید. پس از آن و با کلیک بر روی لوگوی Sorare شما می‌توانید بازی‌های دیگر را نیز برای مشارکت انتخاب کنید. مهم‌تر اینکه، شما همیشه می‌توانید از چند حساب جیمیل برای فعال‌ سازی چند اکانت مختلف برای هر کدام از بازی‌ها استفاده کنید.

آیا بازی Sorare توکن بومی دارد؟

بله، SOR توکن بومی یا همان رمزارز اختصاصی اکوسیستم سورر است. این توکن از جنس ERC-20 است و برای انجام نقل ‌و انتقالات در این پلتفرم استفاده می‌شود. شما همچنین می‌توانید از این توکن برای استیک کردن و درآمدزایی پسیو بهره بگیرید.

آیا بازی‌های دنیای واقعی بر بازی سورر تأثیر می‌گذارند؟

بله، حتی بر ارزش بازیکنان و تیم‌ها نیز تأثیر می‌گذارند. درواقع، عملکرد بازیکنان در دنیای واقعی نقشی کانونی در کل معاملات اکوسیستم سورر دارد.