پارسیان کریپتو
خانهاخبارارز دیجیتالکریگ رایت،‌ مدعی اختراع بیت‌کوین در دادگاه
کریگ رایت،‌ مدعی اختراع بیت‌کوین در دادگاه عکس

کریگ رایت،‌ مدعی اختراع بیت‌کوین در دادگاه

February 7, 2024
0
0

اتحاد ثبت اختراع کریپتو (COPA)، سازمان غیرانتفاعی است که برای اولین بار در سال ۲۰۲۱ از کریگ رایت شکایت کرد. این انجمن رایت را متهم به استفاده از اسناد جعلی برای اثبات ادعای خود کرده است. کریگ رایت ۵۳ ساله، دانشمند استرالیایی که سال‌هاست ادعا می‌کند، همان ساتوشی ناکاموتو، خالق مرموز بیت‌‌کوین است. اما اتحاد ثبت اختراع کریپتو اصلا با این ادعای او موافق نیست.

وکلای این انجمن ادعا می‌کنند که رایت تاکنون سه بار اسناد جعلی به دادگاه نشان داده است. رایت قبلا گفته بود که او همان کسی است که در سال ۲۰۰۸ کاغذ سفید بیت‌کوین را نوشت تا به خلق اولین ارز دیجیتال جهان کمک کند. با این حال، بسیاری از رسانه‌ها و هواداران بیت‌کوین تردیدهای زیادی نسبت به این ادعای او دارند. کریگ که دانشمند علوم کامپیوتر است، از سال ۲۰۱۹ در انگلستان زندگی می‌کند.

در همین رابطه بیش‌تر بخوانید:

ارزش بیت‌کوین‌های ساتوشی ناکاموتو تا سال ۲۰۲۵ چقدر می‌شود؟

وکلای سازمان غیرانتفاعی اتحاد ثبت اختراع کریپتو بارها در دادگاه ادعاهای رایت را رد کرده‌اند. فیلیپ ناتان شرل، وکیل این انجمن روز گذشته در بیانیه‌‌ای ادعای نوشتن سند کاغذ سفید بیت‌کوین از سوی کریگ رایت را یک «دروغ وقیحانه» خواند.

شرل در دادگاه دیروز لندن گفت که رایت دست‌کم ۳ بار اسناد جعلی به دادگاه نشان داده است. شرل می‌گوید که کارشناسان این انجمن قبلا موفق شده‌اند جعلی بودن دو مجموعه اول سند رایت را ثابت کنند. در همین حال، سری سوم از اسنادی که رایت به دادگاه نشان داده بود هم با نرم‌افزاری به نام لتکس (LaTeX) نوشته شده‌اند. در حالی که ساتوشی ناکاموتوی واقعی به جای این نرم‌افزار از اوپن‌آفیس برای نوشتن کاغذ سفید بیت‌کوین استفاده کرده بود.

<< قیمت کرونوس را در اینجا مشاهده کنید >>

رایت باید مجموعه چهارم اسناد را به دادگاه بیاورد. شرل عنوان کرد که احتمالا این اسناد هم مانند اسناد قبلی جعلی باشند.

جاناتان هاف، یکی از اعضای ارشد تیم حقوقی اتحاد ثبت اختراع کریپتو هم در نامه کتبی به دادگاه نوشت:

دکتر رایت همواره در ارائه مدارک واقعی در مورد ادعای خود قصور کرده است. بلکه در عوض، اسنادی را به دادگاه نشان داده که نشانه‌های آشکاری از دستکاری در آنها به چشم می‌خورد.

با این حال، وکلای کریگ رایت همچنان تأکید دارند که این انجمن در رد ادعای موکل‌شان ناموفق بوده است. این پرونده حقوقی از سال ۲۰۲۱ در جریان است. در آخرین تحولات پیش از دادگاه دیروز، اتحاد ثبت اختراع کریپتو چند هفته قبل درخواست رایت برای توافق خارج از دادگاه را رد کرده بود. انتظار می‌رود که جلسات این دادگاه تا اواسط ماه مارس (اسفند) ادامه پیدا کند.

کریگ رایت پیش از این در همین رابطه با چندین پرونده حقوقی دیگر هم دست‌وپنجه نرم کرده بود. از جمله پرونده‌ای بر علیه پیتر مک‌کورمک که در پادکست خود ادعای رایت را به سخره گرفته بود. نهایتا هرچند در این دادگاه، قاضی متوجه شد که اظهارات این پادکستر به شهرت رایت آسیب وارد کرده، اما تنها یک پوند استرلینگ (معادل ۱.۳ دلار آمریکا) برای جبران خسارت به رایت اعطا کرد. در همین حال، رایت قبلا در پرونده دیگری در نروژ بازنده شده بود.

رایت علاوه بر اینکه مدعی نوشتن سند کاغذ سفید بیت‌کوین است، ارز دیجیتال بیت کوین ساتوشی ویژن (BSV) یا بیت‌کوین سی‌وی را راه‌اندازی کرده است، ارز دیجیتالی که به باور او بر اساس دیدگاه واقعی‌ ساتوشی ناکاموتو عرضه شده است. قیمت بیت کوین ساتوشی ویژن در ۲۴ ساعت گذشته رشد ۰.۷ درصد را تجربه کرده است.

با پارسیان کریپتو همیشه در جریان آخرین اخبار و رویدادهای صنعت کریپتو و بازار ارزهای دیجیتال قرار بگیرید.

منابع:Beincrypto