پارسیان کریپتو
خانهاخبارارز دیجیتالدستگیری متهمان پرونده کلاهبرداری ۸۲۸ میلیون دلاری در کره جنوبی
دستگیری متهمان پرونده کلاهبرداری ۸۲۸ میلیون دلاری در کره جنوبی عکس

دستگیری متهمان پرونده کلاهبرداری ۸۲۸ میلیون دلاری در کره جنوبی

February 7, 2024
0
0

پلیس کره جنوبی از چند ماه قبل سخت مشغول تحقیق در مورد پرونده یک شرکت است که نزدیک به ۱ میلیارد دلار از مشتریانش کلاهبرداری کرده است. حال بنا به اعلام دفتر دادستانی ناحیه جنوبی سئول، ۳ متهم در ارتباط با پرونده کلاهبرداری شرکت هارو اینوست (Haru Invest) که دفتر مرکزی آن در سنگاپور قرار دارد بازداشت شده‌اند. گفته می‌شود یکی از این نفرات دستگیرشده، مدیرعامل هارو است.

خبرگزاری یونهاپ نیوز کره جنوبی در همین رابطه اعلام کرد، هوگو لی، مدیر عامل شرکت هارو اینوست یک روز پیش از دستگیری در پیامی در شبکه اجتماعی ایکس (توییتر) گفته بود که دیگر قرار نیست اطلاعات تازه‌ای در مورد وضعیت شرکت به اطلاع عموم مردم برسد.

در همین رابطه بیش‌تر بخوانید:

بن آرمسترانگ پس از دستگیری حین پخش زنده یوتیوب، با وثیقه آزاد شد

بازداشت‌های اخیر جزئی از پرونده تحقیقات ۱.۱ تریلیون وون یا تقریبا ۸۲۸ میلیون دلاری است که لی و همکارانش از مارس ۲۰۲۰ تا جون ۲۰۲۳ از مشتریان این شرکت فعال در حوزه سپرده‌گذاری ارز دیجیتال به سرقت برده بودند.

هارو اینوست خود را یک پلت‌فرم ارز دیجیتال بدون ریسک معرفی کرده بود که به مشتریانش سود دو رقمی را وعده داده بود. اما این شرکت از سال گذشته به اطلاع مشتریانش رساند که دچار مشکلاتی با شرکای مالی شرکت شده است. به همین دلیل مدتی پس از اعلام این خبر، تمام برداشت‌های مشتریان به حالت تعلیق درآمدند.

<< قیمت کرونوس را در اینجا مشاهده کنید >>

در همین حال، از کاربران خواسته شد که دیگر ارزهای دیجیتال را در این پلت‌فرم سپرده‌گذاری نکنند. شرکت هارو بعدا دست به یک تعدیل نیروی گسترده زد و حدود ۱۰۰ کارمند خود را اخراج کرد. مدیران شرکت در آن زمان قول داده بودند که با تعدیل نیرو به دنبال بازگردان ثبات به شرکت هستند. اما واقعیت چیز دیگری بود. به گفته دادستان‌های کره‌ای، لی و همدستانش در شرکت هارو اینوست از همان ابتدا به دنبال اجرای یک برنامه حرفه‌ای برای کلاهبرداری ارزهای دیجیتال از مشتریان خود بودند.

این نوع کلاهبرداری در فضای ارزهای دیجیتال به راگ ‌پول (Rug Pull) مشهور است. در کلاهبرداری‌ راگ پول یا قالی‌ کِشی، مدیران پروژه‌ها با وعده‌های گمراه‌کننده‌ و سودها و پاداش‌های هنگفت به مشتریان خود وارد عمل می‌شوند. کلاهبرداران بعدا که پلت‌فرم با استقبال خوب مشتریان مواجه شد، ضمن تعطیل کردن پروژه، با تمام سرمایه‌های مشتریان متواری می‌شوند.

کره جنوبی در سال‌های اخیر تبدیل به یکی از کشورهای موفق در حوزه ارزهای دیجیتال شده است. با این حال، رشد سریع بلاک‌چین و ارزهای دیجیتال در این کشور توجه مقامات دولتی را برانگیخته است. در سال‌های اخیر دولت کره جنوبی سخت در تلاش بوده تا چارچوب‌های نظارتی و مقررات ویژه‌ای برای این صنعت نوظهور تدوین کند. دولت مدت‌هاست که از شرکت‌های این حوزه درخواست گزارش‌های عمومی کاملا شفاف را می‌کند.

در همین حال، اصلي‌ترین سازمان ناظر امور مالی کره جنوبی خواستار تصویب قوانینی برای محافظت از کاربران حوزه ارزهای دیجیتال شده است. مقامات نهادهای مجری قانون هم سخت به دنبال مجازات متخلفان این حوزه هستند. یکی از پرونده‌های پرحاشیه در کره جنوبی، ماجرای ترافورم‌لبز و بنیان‌گذار و مدیرعامل سابق این شرکت، دو کوان است. دو کوان در اردیبهشت ۱۴۰۱ پس از فروپاشی اکوسیستم ترا-لونا نزدیک به ۶۰ میلیارد دلار ضرر به کاربران صنعت وارد کرد و متواری شد. اگرچه او بعدا حدود یک‌ سال بعد در مونته‌نگرو دستگیر شد.

بنا به آخرین خبرها، کوان همچنان در مونته‌نگرو به سر می‌برد و احتمالا طی ماه‌های آینده سرانجام به مقامات آمریکایی تحویل داده شود. پیش از این، مقامات کره جنوبی هم خواستار استرداد او شده بودند. حال به نظر می‌رسد که او در ابتدا در آمریکا محاکمه می‌شود.

با پارسیان کریپتو همیشه در جریان آخرین اخبار و رویدادهای صنعت کریپتو و بازار ارزهای دیجیتال قرار بگیرید.

منابع:Crypto News