پارسیان کریپتو
خانهاخبارارز دیجیتالکشف یک مزرعه مخفی استخراج بیت کوین زیر ساختمان دادگاه عالی لهستان
کشف یک مزرعه مخفی استخراج بیت کوین زیر ساختمان دادگاه عالی لهستان عکس

کشف یک مزرعه مخفی استخراج بیت کوین زیر ساختمان دادگاه عالی لهستان

November 19, 2023
62
0

اخیرا کارکنان دادگاه عالی لهستان در ورشو، پایتخت این کشور متوجه حضور مخفیانه دستگاه‌های محاسباتی قدرتمندی در ساختمان این دادگاه شدند. بنا به گزارش بخش لهستان شبکه تلویزیونی TVN24، ابتدا تصور می‌شد که این دستگاه‌ها برای گردآوری اطلاعات دادگاه و جاسوسی به کار گرفته شده‌اند، اما خیلی زود مشخص شد که دستگاه‌های موردنظر کارکرد دیگری دارند. بررسی‌های محققان امنیت سایبری نشان داد، این دستگاه‌ها تجهیزات پیشرفته استخراج بیت کوین هستند که برای استفاده از برق رایگان در ساختمان دادگاه عالی ورشو نصب شده بودند.

کشف این تجهیزات پرقدرت استخراج رمزارز بین ماه‌های آگوست و سپتامبر ۲۰۲۳ (مرداد-مهر) اتفاق افتاد. یکی از قضات دادگاه در گفتگو با شبکه تلویزیونی TVN24 این موضوع را تأیید کرد و گفت که این تجهیزات محاسباتی ظاهرا برای استخراج رمزارز درون ساختمان نصب شده بودند.

تجهیزات استخراج در طبقات زیرین و هواکش‌های ساختمان نصب شده بودند و از این رو، کاملا از دید کارکنان دادگاه پنهان مانده بودند. این دستگاه‌ها در مدت فعالیت خود ماهانه هزینه‌ی بیش از چند هزار زلوتی (هر یک هزار زولتی لهستان معادل ۲۵۰ دلار آمریکا) قبض برق را روی دوش دادگاه عالی ورشو گذاشته‌اند. با این حال، افرادی که این دستگاه‌ها را نصب کرده بودند، کاملا محتاط بودند و از طریق مودم‌های خود یک شبکه جداگانه به‌راه انداخته بودند. ظاهرا همین موضوع نیز کمک کرده است تا برای مدت زیادی شناسایی نشوند.

در همین رابطه بیش‌تر بخوانید:

کشف و ضبط دستگاه‌های استخراج بیت کوین در عملیات بازپس‌گیری زندان توکورون ونزوئلا

استخراج ارز دیجیتال چیست؟ آموزش صفر تا صد ماینینگ ارز دیجیتال + بهترین رمزارز

همچنان مشخص نیست که چه فرد یا افرادی مزرعه مخفی استخراج بیت کوین را راه‌اندازی کرده‌اند، اما بنا به گزارش‌ها، یک شرکت خصوصی فناوری اطلاعات که مسئولیت مراقبت از کامپیوترها و شبکه‌های ساختمان دادگاه عالی را برعهده دارد، در رابطه با این پرونده چندین کارمند خود را اخراج کرده است. این کارکنان مسئول خدمت‌رسانی به بخش‌هایی از ساختمان بودند که تجهیزات استخراج رمزارز در آنجا کشف شدند. با وجود این اقدامات، رئیس دادگاه از فسخ قرارداد با شرکت مذکور خبر داد.

لهستان در بین کشورهای کریپتو دوست جهان جای دارد. استخراج بیت کوین در این کشور از سال ۲۰۲۱ قانونی اعلام شده است. با این حال، حقیقات در خصوص این پرونده همچنان در جریان است. نهایتا اگر فرد یا افراد خاطی شناسایی شوند، احتمالا طبق قانون برای سرقت برق جریمه یا مجازاتی در انتظار متهمان خواهد بود. دادستان‌های دادگاه برای بررسی میزان جرم صورت گرفته با کارشناسان حوزه فناوری اطلاعات و صنعت برق مشورت کرده‌اند. پس از مشاوره دادگاه باید میزان دقیق برق سرقتی و ارزش آن را تعیین کند.

پس از اینکه بیت کوین وارد روند صعودی شد، استخراج این رمزارز هم محبوب‌ بیش‌تری پیدا کرد. برترین ارزی دیجیتال بازار از سلامت خوبی برخوردار است و هم‌اکنون با قیمتی حدود ۳۶،۵۰۰ دلار در بازار معامله می‌شود.

با پارسیان کریپتو همیشه در جریان آخرین اخبار و رویدادهای صنعت کریپتو و بازار ارزهای دیجیتال قرار بگیرید.
منابع:Tom's Hardware