پارسیان کریپتو
خانهاخبارارز دیجیتالسم آلتمن، مدیرعامل اوپن ای آی و بنیان‌گذار رمزارز ورلدکوین برکنار شد
سم آلتمن، مدیرعامل اوپن ای آی و بنیان‌گذار رمزارز ورلدکوین برکنار شد عکس

سم آلتمن، مدیرعامل اوپن ای آی و بنیان‌گذار رمزارز ورلدکوین برکنار شد

November 18, 2023
445
0

روز گذشته هیئت مدیره شرکت اوپن ای آی (OpenAI)، سازنده چت بات هوش مصنوعی ChatGPT در جلسه فوری تصمیم به برکناری سام آلتمن، مدیر عامل این شرکت گرفت. برکناری غیرمنتظره آلتمن صنعت فناوری را شوکه کرده است. سم آلتمن برای بسیار شناخته‌شده‌ترین چهره حوزه هوش مصنوعی بود، فردی که در زمان مدیریت خود اوپن ای آی را به موفقیت‌های تجاری زیادی رسانده بود. اما به گفته اعضای هئیت مدیره این شرکت، آلتمن توانایی‌های لازم برای اداره این شرکت را نداشت.

بنا به اعلام هیئت مدیره شرکت OpenAI، خانم میرا موراتی، مدیر ارشد فناوری این شرکت قرار است به صورت موقت نقش مدیرعاملی را ایفا کند. به این ترتیب، OpenAI از همین حالا جستجو برای پیدا کردن یک مدیرعامل دائمی را آغاز کرده است.

بیانیه جدید شرکت اوپن ای آی باعث غافل‌گیری بسیاری از اهالی فناوری شد. این شرکت سازنده هوش مصنوعی مولد در بیانیه‌ای بدون ذکر جزئیات اعلام کرد:

برکناری آلتمن پس از یک دور مذاکره و مشاوره هیئت مدیره انجام گرفت. هئیت مدیره نتیجه گرفت که او در برخورد با سایر اعضا کاملا صادق نبوده و مانعی بر سر راه انجام مسئولیت‌های آنها بوده است.

گِرگ براکمن، یکی از بنیان‌گذاران و رئیس اوپن ای آی نیز پس از برکناری سم آلتمن از سمت خود استعفا داد. او روز جمعه در شبکه اجتماعی ایکس استعفای خود را اعلام کرد. براکمن نوشت:

با توجه به اخبار امروز، من استعفا می‌دهم.

شرکت OpenAI که از حمایت چند میلیارد دلاری غول فناوری مایکروسافت بهره‌منده شده است، نوامبر ۲۰۲۲ چت بات ChatGPT را عرضه کرد. این چت بات به سرعت بازار فناوری را متحول کرد و باعث به راه افتادن یک جنگ تسلیحاتی در حوزه هوش مصنوعی مولد شد.

در همین رابطه بیش‌تر بخوانید:

ورلد کوین چیست؟ معرفی پروژه Worldcoin و ارز دیجیتال WLD

اصلاح قیمت ارزهای دیجیتال هوش مصنوعی؛ دلیل رشد قیمت توکن‌ های AI چه بود؟

هوش مصنوعی مولد، نوعی از هوش مصنوعی است که با مجموعه گسترده‌ای از اطلاعات تغذیه می‌شود و قابلیت ساخت محتواهای جدید شبیه به انسان را دارد. کاربران با استفاده ابزارهای هوش مصنوعی مولد قادر به تولید محتواهای منحصر به فرد مختلفی از مقالات دانشگاهی تا شعر و داستان هستند. پس از راه‌اندازی ChatGPT، قانون‌گذاران در سرتاسر دنیا در تلاش بوده‌اند تا از تغییر و تحولات این حوزه جا نمانند. اتحادیه اروپا قانونی برای بازنگری در قوانین حوزه هوش مصنوعی تدوین کرد. نهادهای قانون‌گذاری در آمریکا هم سخت در تلاش بوده‌اند تا مقررات و چارچوب‌های مخصوص هوش مصنوعی را ایجاد کنند.

سم آلتمن، مدیریت وای کامبینیت، شرکت کارآفرینی و شتاب‌دهنده استارتاپ‌ها را هم برعهده داشت. او در مدت اخیر به چهره‌ی اصلی شرکت OpenAI و فناوری محبوب هوش مصنوعی در جهان تبدیل شده بود. آلتمن در تابستان جاری پروژه ارز دیجیتال ورلد کوین (Worldcoin) را راه‌اندازی کرد.

پروژه ورلد کوین با استفاده گوی‌های بیومتریک یا دستگاه‌های تصویربرداری بیومتریک اورب از عنبیه چشم کاربران اسکن تهیه می‌کرد تا ثابت کند هرکدام از آنها انسان هستند. اما با وجودی که ارز دیجیتال ورلد کوین به سرعت مورد توجه کاربران در سراسر جهان قرار گرفت، اما از همان ابتدای آغاز به کار در اوایل مرداد به شدت زیر ذره‌بین مقامات و ناظران حریم خصوصی قرار گرفت.

آلتمن مدت کوتاهی پس انتشار بیانیه شرکت اوپن ای آی، بدون اینکه با حواشی بپردازد در پستی در شبکه اجتماعی ایکس نوشت:

من دورانی که در اوپن ای آی گذارندم را دوست داشتم. این [دوران] برای شخص من و امیدوارم که برای جهان تا حد کمی متحول‌کننده بود. بیش‌تر از همه این را دوست داشتم که توانستم با افراد به این بااستعدادی کار کنم. در خصوص آنچه بعدا اتفاق می‌افتد گفتنی‌های زیادی دارم.

آلتمن همچنان حاضر به اظهارنظر در خصوص اتفاقات اخیر نشده است. همچنان مشخص نیست که برکناری آلتمن چه تأثیری بر روی تجارت شرکت OpenAI بگذارد. نگرانی اصلی در کوتاه‌مدت مسئله سرمایه‌گذاری‌های شرکای شرکت است. آلتمن شخصی بود که توانسته بود با مذاکرات خود با مایکروسافت میلیاردها دلار سرمایه‌ روانه اوپن ای آی کند. او همچنین در جریان مناقصه شرکت باعث بالا رفتن ارزش‌گذاری شرکت از ۲۹ به ۸۰ میلیارد دلار شده بود.

با پارسیان کریپتو همیشه در جریان آخرین اخبار و رویدادهای صنعت کریپتو و بازار ارزهای دیجیتال قرار بگیرید.
منابع:Reuters