پارسیان کریپتو
خانهاخبارارز دیجیتالجهش دوباره قیمت بیت‌کوین
جهش دوباره قیمت بیت‌کوین عکس

جهش دوباره قیمت بیت‌کوین

February 19, 2023
8
0

در حالی که سرمایه‌گذاران با اشتیاق فراوان به سمت تصاحب هرچه‌ بیش‌تر دارایی‌های دیجیتالِ پرخطر برمی‌گردند، از سوی دیگر نهادهای قانون‌گذاری به دنبال تصویب قوانین سخت‌گیرانه‌تری در این حوزه هستند. حالا قیمت بیت‌کوین در چنین شرایطی به بالاترین حد در 8 ماه اخیر رسید.

افزایش قیمت بیت‌کوین در حالی به بالاترین میزان در 8 ماهه‌ی اخیر می‌رسد که سرمایه‌گذاران دوباره به سمت سرمایه‌گذاری در دارایی‌های دیجیتالی پرخطر برگشته‌اند. اکنون قیمت بیت‌کوین با وجود نوسانات بازار سهام آمریکا به نزدیک 25 هزار دلار رسید. به نظر می‌رسد سرمایه‌گذاران وال استریت کاملا به این باور رسیده‌اند که برای مهار تورم فعلی نیاز به افزایش نرخ بهره‌ی بیش‌تری دارند؛ همین تورم در هفته‌ گذشته نوسانات شدیدی را در بازارهای جهانی به وجود آورده بود.

به باور کارشناسان اقتصادی این‌طور به نظر می‌رسد که سرمایه‌گذاران حوزه ارزهای دیجیتال در واقعیتی متفاوت سیر می‌کنند و حتی با وجود نشانه‌هایی زیادی که از وجود سرکوب نظارتی پس از ورشکستگی صرافی اف‌تی‌ایکس (FTX) در ماه نوامبر (آبان) خبر می‌دهد، همچنان نسبت به بازار ارزهای دیجیتال خوش‌بینی خود را حفظ کرده‌اند.

روز چهارشنبه، کمیسیون بورس و اوراق بهادار آمریکا قانون حضانت جدیدی را وضع کرد. این قانون جدید در میان موارد دیگر توانایی مدیران دارایی را برای سرمایه‌گذاری پول مشتریان در دارایی‌های رمزنگاری محدود می‌کند. این قانون جدید ظاهرا در پی حمایت از سرمایه‌گذاران در بازار به شدت پرنوسان ارزهای دیجیتال است.

بحث مشابهی نیز روز سه‌شنبه در کاپیتول هیل، ساختمان کنگره آمریکا مطرح شد. در این روز، کمیته بانکی سنا جلسه‌ای را بحث و تبادل‌نظر در مورد حفاظت‌های جدید از سرمایه‌گذاران ارزهای دیجیتال برگزار کرد. ظاهرا این اولین گام مؤثر به سوی تصویب یک قانون مشخص در این خصوص است.

اکنون که درباره قیمت بیت‌کوین خواندید، می‌توانید درباره نگهداری بیت کوین؛ امن ترین روش حفظ دارایی های دیجیتال نیز بیش‌تر بخوانید.

روز دوشنبه،. اداره خدمات مالی ایالت نیویورک نیز به شرکت پکسوس دستور داد تا صدور BUSD، استیبل‌کوین بایننس را متوقف کند. دو هفته قبل هم کمیسیون بورس و اوراق بهادار آمریکا صرافی کراکن (Kraken) را به صدور و فروش بدون ثبت ارز دیجیتال متهم کرد. استدلال این کمیسیون این بود که رویه‌ی سپرده‌گذاری‌ این صرافی که در آن کاربران در ازای سودی هنگفت، دارایی‌های دیجیتال را به شرکت‌ها می‌سپارند شبیه به قرارداد سرمایه‌گذاری ثبت‌نشده است. در همین حال، جریان تلاش‌ها برای بازپس‌گیری وجود مشتریان صرافی اف‌تی‌ایکس نیز وجود دارد. حالا یک تیم حسابداری قضایی برای یافتن میلیاردها دلار ارز دیجیتال گمشده مشتریان شروع به کار کرده است.

بنابراین دلیل افزایش قیمت بیت‌کوین در چنین اوضاع و احوالی چیست؟ برخی کارشناسان اقتصادی دلیل این افزایش قیمت را فشار فروش استقراضی یا شورت اسکوییز(Short Squeeze) می‌دانند. فشار فروش استقراضی هر زمانی که ارزش یک سهام یا سرمایه‌گذاری دیگر به شدت افزایش پیدا کند اتفاق می‌افتد. در این مورد خاص، معامله‌گران سهام استقراضی خود را به فروش رسانده بودند و از این اطمینان داشتند که قیمت بیت‌کوین پایین‌تر می‌رود تا دوباره سرمایه‌گذاری کنند، با فشار و ضرر مواجه می‌شوند. این معامله‌گران به این ترتیب برای جلوگیری از ضرر بیش‌تر اقدام به خرید بیت‌کوین می‌کنند.

دلیل دیگر به باور کارشناسان اقتصادی برداشت زیان مالیاتی است. در این شرایط سرمایه‌گذاران در پایان سال با زیان سرمایه‌ی خود را می‌فروشند تا زیان‌های مالیاتی خود را کاهش دهند و دوباره با تغییر تقویم به دارایی‌های خود اضافه می‌کنند. عامل سوم احتمالا این است که سرمایه‌گذاران ارزهای دیجیتال آلت‌کوین‌های خود را می‌فروشند تا پول دیجیتالی بیت‌کوین که معتبرتر است را خریداری کنند. حال دلیل افزایش قیمت بیت‌کوین هرچه باشد، سوال اصلی ناظران بازار این است که این روند تا چه زمانی ادامه خواهد داشت.

منابع:nytimes