پارسیان کریپتو
خانهاخبارارز دیجیتالسهم ۲۸ درصدی استخراج‌کنندگان عمومی از نرخ هش بیت کوین
سهم ۲۸ درصدی استخراج‌کنندگان عمومی از نرخ هش بیت کوین عکس

سهم ۲۸ درصدی استخراج‌کنندگان عمومی از نرخ هش بیت کوین

October 2, 2023
5
0

جیمی کوتس، تحلیل‌گر ارشد شرکت تحقیقاتی بلومبرگ اینتلیجنس (Bloomberg Intelligence) در گزارش خود عنوان کرد که داده‌های جدید نشان‌دهنده یک تحول در صنعت استخراج ارز دیجیتال هستند. کوتس فرصت‌ها و چالش‌های جدید شبکه بیت کوین از جمله قیمت‌های بالاتر انرژی در کشورهای غربی و پتانسیل فشارِ مضاعف بر شبکه‌های ضعیف برق در کشورهای مقرون‌ به صرفه‌‌تر را نیز نشان داده است.

کوتس اشاره کرده است که استخراج در مقیاس کوچک همچنان نقش حیاتی در شبکه بیت کوین دارد؛ چرا که باعث می‌شود صنعت ارز دیجیتال غیرمتمرکز و کم‌تر شکننده باقی بماند. با این حال، در کمال تأسف، استخراج ارز دیجیتال در بسیاری از کشورها یا غیرقانونی است یا اینکه از نظر اقتصادی توجیهی ندارد. در نتیجه، کشورهای غربی از جمله استرالیا، بریتانیا و آمریکا با وجودی که رهبران جهان از لحاظ گذار به انرژی‌های سبز هستند، عملا سرمایه‌گذاری کلانی در این صنعت نکرده‌اند.

در همین رابطه بیش‌تر بخوانید:

استخراج ارز دیجیتال چیست؟ آموزش صفر تا صد ماینینگ ارز دیجیتال + بهترین رمزارز

استخراج بیت کوین به کاهش ۸ درصدی انتشار گاز گلخانه‌ای جهان کمک می‌کند

تحلیل‌گر بلومبرگ در بخش دیگری از گزارش خود عنوان می‌کند، در مقابل در کشورهایی که قیمت برق پایین‌تر و مقرون‌ به صرفه‌تر است، دستگاه‌های استخراج بیت کوین همچنان می‌توانند فشار سنگینی بر روی شبکه‌های برق عمدتا فرسوده یا ضعیف متحمل کنند. مشکل دیگر در این کشورها عدم ثبات سیاسی است.

جیمی کوتس در گزارش خود صراحتا می‌نویسد که اطلاعات جدید نشان داده‌اند که در غرب، وعده انرژي ارزان‌ با استفاده از انرژی‌های تجدیدپذیر همچنان جامه واقعیت به تن نکرده است. در این کشورها، با وجودی که انرژي‌های تجدیدپذیر به شبکه‌های برق سراسری اضافه شده‌اند، همچنان افزایش قیمت انرژی ادامه دارد. به عنوان مثال، در استرالیا ۳۲ درصد از کل انرژی کشور از انرژي‌های تجدیدپذیر تأمین می‌شود، اما هنوز به تفاوت بین قیمت انرژی و نرخ بهای مصرف‌کننده (CPI) افزوده می‌شود.

یافته‌های جدید تنها چند روز پس از توقیف دستگاه‌های استخراج بیت ‌کوین در زندان توکورون ونزوئلا منتشر می‌شود. استخراج بیت کوین در این کشور از ماه مارس (اسفند ۱۴۰۱) موقتا ممنوع اعلام شده است. این تصمیم دولت در پی آغاز تحقیقات در مورد یک پرونده اختلاس از شرکت نفت و گاز دولتی با استفاده کیف پول‌های ارز دیجیتال گرفته شد.

از سوی دیگر در غرب، اخیرا دادگاه عالی بریتیش کلمبیای کانادا در ونکوور مجوز ادغام شرکت استخراج کانادایی هات ۸ (Hut 8) و یواس بیت کوین کورپ (US Bitcoin Corp) را صادر کرد. نام این شرکت‌ها پس از ادغام به نیو هات (New Hut) یا هات ۸ کورپ (Hut 8 Corp) تغییر پیدا می‌کند. با این ادغام احتمالا شاهد تحول بزرگی در زمینه نرخ هش بیت کوین در بخش خصوصی خواهیم بود. شرکت نیو هات قرار است به ۶ مرکز استخراج از جمله در ایالت‌های نیویورک و تگزاس در آمریکا و استان آلبرتا در کانادا با ظرفیت استخراج ۵.۶ اگزاهش در ثانیه دسترسی داشته باشد.

با پارسیان کریپتو همیشه در جریان آخرین اخبار و رویدادهای صنعت کریپتو و بازار ارزهای دیجیتال قرار بگیرید.

منابع:Crypto.News