پارسیان کریپتو
خانهاخباران اف تیبازار NFT پس از مدت‌ها تکان خورد
بازار NFT پس از مدت‌ها تکان خورد عکس

بازار NFT پس از مدت‌ها تکان خورد

November 13, 2023
1549
0

بازار NFT از مدت‌ها قبل وارد یک رکود کم‌سابقه شده بود، موضوعی که بسیاری از فعالان بازار کریپتو را از این فضا فراری داده بود، اما اخبار جدید از آغاز روند صعودی NFTها خبر می‌دهد. ظاهرا این بازار حالا پس از ماه‌ها رکود وارد دوران تجدیدقوا می‌شود. حجم مبادلات بازار توکن‌های غیرقابل معاوضه در ماه اکتبر نسبت به ماه قبل از آن، سپتامبر رشد ۳۲ درصدی را تجربه کرد و حجم معاملات روزانه هم افزایش یافت.

تحلیل‌گران روند صعودی اخیر بازار ارزهای دیجیتال را یکی از عوامل اثرگذار در افزایش قیمت مجموعه‌های NFT دانسته‌‌اند. قیمت بیت کوین در نمودارهای ماهانه بیش از ۳۸ درصد رشد کرده است. هم‌اکنون بیت‌کوین در محدوده ۳۷ هزار دلاری معامله‌ می‌شود. اتریوم نیز توانسته با رشد ۳۳ درصدی در سی روز اخیر پس از مدت‌ها وارد کانال ۲ هزار دلاری شود. در کنار تأثیر روند صعودی بازار، اخیرا قسمت ویژه هالووین کارتون مشهور سیمپسون‌ها موضوع قیمت‌های اغراق‌آمیز NFTها را به تمسخر گرفت که باعث شد توجه‌ها بعد از مدت‌ها دوباره به سمت این بازار جلب شود.

در همین رابطه بیش‌تر بخوانید:

گزارش‌ جدید: در حال حاضر ۹۵ درصد NFTها بی‌ارزش شده‌اند

روزهای بد بازار NFT دامن مجموعه NFT میمون ‌های کسل را گرفت

در روند صعودی اخیر شاهد رشد قیمت برخی از مجموعه‌های مهم NFT بوده‌ایم. قیمت کف مجموعه میمون‌های کسل (Bored Ape Yacht Club) رشد خوب ۶۷ درصدی در ۳۰ روز اخیر داشته و حالا به ۶۵ هزار دلار رسیده است. احتمالا افزایش قیمت این مجموعه ناشی از انتشار اخبار مربوط به خریداری توکن یک میمون زامبی از سوی گوردون گونر، بنیان‌گذار مجموعه باشگاه میمون‌های کسل باشد.

گونر میمون زامبی با کلاه بافتنی به قیمت ۶۰۰ اتریوم خریده است. در حال حاضر، قیمت کف یکی دیگر از مجموعه‌های مهم بازار NFT، کریپتوپانک (Crypto Punk) نیز بالا رفته است. قیمت این مجموعه‌ در ۳۰ روز گذشته رشد ۸۲ درصدی داشته و به ۱۲۵،۵۰۰ دلار رسیده است.
در این اوضاع و احوال، حتی مجموعه‌های میانه‌قیمت عرضه شده در سال‌های ۲۰۲۱ و ۲۰۲۲ نیز افزایش قیمت داشته‌اند.

مجموعه NFTهای گابلین تاون (Goblin Town) رشد قیمت ۴۱ درصدی و کول کتز (Cool Cats) هم رشد ۵۵ درصدی داشته‌اند. با این حال، رشد قیمت مجموعه‌های PFP NFT (توکن‌هایی که به عنوان عکس پروفایل به کار می‌روند) به مجموعه‌های هنری نکشیده است. قیمت کلکسیون‌های با ارزشی مانند فیدنزا (Fidenza) اثر تایلر هابز و آنتی سیکلون (Anticyclone) اثر ویلیام ماپان تقریبا ثابت مانده است.

فروش NFT نیز در ماه اکتبر با رشد ۳۲ درصدی به ۴۰۵ میلیون دلار رسیده است. حجم مبادلات روزانه این بازار نیز به ۲۴ میلیون دلار رسیده که بالاترین میزان در ۳ ماه اخیر است. متوسط قیمت فروش NFTها هم به ۱۹۵.۶۵ دلار رسیده که از این لحاظ در ۲۳۸ روز گذشته بالاترین رقم است.

در همین حال، اما علی‌رغم شروع روند صعودی، زمستان کریپتو هنوز ادامه دارد و برخی از کسب‌وکارهای مهم این فضا از جمله بازار اوپن سی (OpenSea) همچنان درگیر تعدیل نیرو و کاهش هزینه‌های خود هستند. روند صعودی اخیر نشان داد که بازار NFTها آن‌طور که تصور می‌شد، نمرده است. احساسات کلی بازار NFT کاملا مثبت قلمداد می‌شود و بسیاری از تحلیل‌گران نسبت به اوج گرفتن دوباره این بازار بسیار خوش‌بین هستند.

با پارسیان کریپتو همیشه در جریان آخرین اخبار و رویدادهای صنعت کریپتو و بازار ارزهای دیجیتال قرار بگیرید.
منابع:Decrypt