پارسیان کریپتو
خانهاخباران اف تیگزارش‌ جدید: در حال حاضر ۹۵ درصد NFTها بی‌ارزش شده‌اند
گزارش‌ جدید: در حال حاضر ۹۵ درصد NFTها بی‌ارزش شده‌اند عکس

گزارش‌ جدید: در حال حاضر ۹۵ درصد NFTها بی‌ارزش شده‌اند

September 21, 2023
1506
0

دی‌اپ گمبل (DappGambl) که در حوزه شرط‌بندی و بازی‌های کریپتویی فعالیت دارد در گزارش جدید خود برآورده کرده است که تقریبا ۷۰ هزار مجموعه NFT هم‌اکنون هیچ ارزشی در بازار ندارد.

بازار توکن‌های غیرقابل معاوضه (NFT) مدت زیادی است که کساد شده و روزهای کم‌فروغی را پشت سر می‌گذارد. در واقع، بنا به گزارش جدید دی‌اپ گمبل از بین ۷۳،۲۵۷ مجموعه هنر دیجیتال، ۶۹،۷۹۵ مجموعه ارزش بازاری مساوی با صفر اتریوم دارند. طبق این گزارش، تنها ۲۰ درصد از مجموعه NFTها دارای مالکیت کامل هستند. به این ترتیب، تقریبا ۸۰ درصد از کل مجموعه‌ها بدون اینکه فروخته شوند، روی دست سازندگان مانده‌اند.

در گزارش جدید دی‌اپ گمبل می‌خوانیم:

این وضعیت از نبود توازن بین عرضه توکن‌های غیرقابل معاوضه و تقاضای واقعی برای این دارایی‌های دیجیتال در بازار فعلی خبر می‌دهد.

هر چند در گزارش مشخص نشده که کدام مجموعه‌های NFT بررسی شدند، اما گفته شده که اطلاعات مورد نیاز از پلت‌فرم ان‌اف‌تی اسکن (NFT Scan) به دست آمده‌اند. دی‌اپ گمبل عقیده دارد که بسیاری از کلکسیون‌های NFT به دلیل عدم وجود کاربرد مشخص، خلق روایتی جذاب و اثرگذار یا ارزش هنری نتوانسته‌اند مورد استقبال معامله‌گران و سرمایه‌گذاران قرار بگیرند.

بنا به تخمین دی‌اپ گمبل، حدود ۱۹۵،۶۹۹ مجموعه NFT هیچ مالک مشخصی ندارند. این در حالی است که عرضه این توکن‌ها میزان انتشار گاز گلخانه‌ای برابر پرواز ۴۰۶۱ نفر مسافر از انگلستان به نیوزیلند داشته است.

در همین رابطه بیش‌تر بخوانید:

روزهای بد بازار NFT دامن مجموعه NFT میمون ‌های کسل را گرفت

دی‌اپ گمبل همچنین متوجه شده که کمی بیش از ۴۰ درصد از NFTهای برتر بازار حالا به قیمت کف بین ۵ تا ۱۰۰ دلاری رسیده‌اند. در همین حال، ۱۸ درصد از این مجموعه توکن‌های غیرقابل معاوضه هیچ قیمتی ندارند. علاوه بر این، در گزارش ذکر شده که فقط کم‌تر از ۱ درصد از NFTها قیمتی بیش از ۶ هزار دلار دارند.

تحلیل‌گران دی‌اپ گمبل در گزارش خود نوشتند:

در حال حاضر بازار NFT عمدتا به سیطره‌ی قیمت‌گذاری‌های منفعت‌طلبانه‌ و خوش‌بینانه‌ای درآمده که فاصله زیادی از دوران رونق بازار دارند.

واضح است که بازار NFT روزهای خوب خود را مدت‌ها قبل پشت‌سر گذاشته است. هم‌اکنون بسیاری از شرکت‌ها و استارت‌آپ‌های صنعت NFT با مشکلات جدی دست به گریبان شده‌اند. گلس پروتکل (Glass Protocol) یک پلت‌فرم NFT ویدئویی است که اخیر به دلیل نبود تقاضای ثابت تصمیم گرفته که پلت‌فرم NFTهای ویدئویی خود را موقتا به حالت تعلیق درآورد. ان‌اف‌تی ویس (NFT Voice)، یکی دیگر شرکت‌های این حوزه است که قرار بود یک شبکه اجتماعی غیرمتمرکز باشد، اما به دلیل موانع قانونی مجبور به توقف فعالیت خود شد.

داوی وان، بنیان‌گذار پلت‌فرم پرایمتیو ونچرز (Primitive Ventures) اخیرا در پستی در شبکه اجتماعی ایکس (توییتر) گفته بود که بحران بازار NFT حتی به بزرگ‌ترین بازیگر این بازار نیز رسیده است. به گفته وان، پلت‌فرم اوپن سی (OpenSea) که بزرگ‌ترین بازار خرید و فروش NFT است، هم‌اکنون روزهای اسفباری را می‌گذارند و نیاز به ورود سرمایه دارد. اوپن سی بیش از ۹۰ درصد از ارزش بازار خود را از دست داده است. در واقع، ارزش بازار این پلت‌فرم از ۱۳ میلیارد دلار در اوایل سال ۲۰۲۲ حالا به ۱.۲ میلیارد دلار رسیده است.

با پارسیان کریپتو همیشه در جریان آخرین اخبار و رویدادهای صنعت کریپتو و بازار ارزهای دیجیتال قرار بگیرید.
منابع:Crypto.News