پارسیان کریپتو
خانهاخباران اف تیسرقت ۶۰ هزار رمزارز کاردانو در یک کلاهبرداری راگ پول
سرقت ۶۰ هزار رمزارز کاردانو در یک کلاهبرداری راگ پول عکس

سرقت ۶۰ هزار رمزارز کاردانو در یک کلاهبرداری راگ پول

August 10, 2023
601
0

کلاهبرداری راگ پول که باعث سرقت بیش از ۶۰ هزار رمزارز کاردانو از کاربران شد، جامعه این ارز دیجیتال را غافلگیر کرد. این کلاهبرداری که از شبکه کاردانو،‌ یکی از امن‌ترین شبکه‌های بلاکچین انجام گرفته، ضرر قابل‌توجهی را به سرمایه‌گذاران وارد کرد. بر اساس گزارش‌های کاربران در شبکه‌های اجتماعی، توسعه‌دهندگان بلاکچین ایمیجز (Blockchainmages)، یک پروژه با محوریت گیم‌فا و NFT بیش از ۶۰ هزار رمزارز کاردانو آدا (ADA) را در یک کلاهبرداری راگ پول از کاربران به سرقت برده‌اند. کلاهبرداری راگ پول (Rug Pull) (که در زبان انگلیسی به معنای کشیدن قالی از زیر پای فرد است) همان‌طور که از مفهوم‌اش برمی‌آید، به این طریق انجام می‌شود که بنیان‌گذاران پروژه را نیمه‌کاره رها کرده و سرمایه‌های مشتریان را به سرقت می‌برند.

آنچه باعث می‌شود که سرقت سرمایه‌های کاربران دردناک‌تر شود، اینکه برخی از علاقه‌مندان و حامیان رمزارز کاردانو از جمله نهنگ‌های این رمزارز دائما در چنین پروژه‌هایی سرمایه‌گذاری می‌کنند تا بتوانند باعث رشد هرچه بیش‌تر اکوسیستم کاردانو شوند. در واقع، در موارد مشابهی آنچه بر سر سرمایه‌گذاران بلاکچین ایمیجز آمد، نهنگ‌های کاردانو بدون هیچ تأملی تا ۱۰۰ هزار کاردانو را سرمایه‌گذاری می‌کنند. همین موضوع نیز باعث شده تا کلاهبرداران از علاقه کاربران استفاده کنند و بیش از نیمی از چنین سرمایه‌گذاری‌هایی را به سرقت ببرند.

کلاهبرداری اخیر در حالی انجام شد که نهنگ‌ها مشغول انباشت رمزارز کاردانو هستند. فعالیت نهنگ‌های کاردانو در طی یک ماه اخیر افزایش یافته و سرمایه‌گذاران بزرگ نزدیک به ۱۳۰ میلیون توکن آدا کاردانو، به ارزش بیش از ۳۹ میلیون دلار را انباشت کرده‌اند. هرچند که انباشت ارز دیجیتال از سوی نهنگ‌ها می‌تواند نشانگر احساسات مثبت و میل بازار به سمت روند صعودی باشد، اما اوضاع قیمت آدا کاردانو چیز دیگری را نشان می‌دهد. با وجود این سرمایه‌گذاری‌ها، قیمت ارز دیجیتال کاردانو در این مدت نزولی بوده است.

پروژه‌های گیم‌فا و NFT اخیرا در فضای وب۳ افزایش چشمگیری داشته‌اند و توانسته‌اند با محبوبیت بالای خود نوید انقلابی در فضای بازی و هنر دیجیتال را بدهند. با این حال، همراه با محبوبیت بالا، نظارت جدی‌تر نیز می‌آید. بسیاری از این پروژه‌ها بعدا مشخص شده که کلاهبرداری بوده‌اند که نهایتا کاربران و سرمایه‌گذاران خود را دل‌شکسته با جیب‌های خالی تنها گذاشته‌اند.

آنچه کلاهبرداری راگ پول اخیر را حتی تکان‌دهنده‌تر می‌کند، این واقعیت است که در شبکه کاردانو اتفاق افتاده افتاد. کاردانو، شبکه بلاک‌چینی نسل سوم است که از آن به عنوان یکی از قابل‌اطمینان‌‌ترین و امن‌ترین شبکه‌های کریپتو نام برده می‌شود. اتفاق اخیر نشان مي‌دهد که حتی امن‌ترین پلت‌فرم‌ها نیز از دست کلاهبرداران در امن نیستند.

با پارسیان کریپتو همیشه در جریان آخرین اخبار و رویدادهای صنعت کریپتو و بازار ارزهای دیجیتال قرار بگیرید.
منابع:U.Today