پارسیان کریپتو
خانهاخباران اف تیروزهای بد بازار NFT دامن مجموعه NFT میمون ‌های کسل را گرفت؛ میمون‌ها به پایین‌ترین قیمت در ۲ سال اخیر رسیدند
روزهای بد بازار NFT دامن مجموعه NFT میمون ‌های کسل را گرفت؛ میمون‌ها به پایین‌ترین قیمت در ۲ سال اخیر رسیدند عکس

روزهای بد بازار NFT دامن مجموعه NFT میمون ‌های کسل را گرفت؛ میمون‌ها به پایین‌ترین قیمت در ۲ سال اخیر رسیدند

July 5, 2023
2371
0

با فروش گسترده‌ مجموعه‌داران NFT شاهد یک هفته پرفراز و نشیب در بازار NFT بوده‌ایم که باعث خشم و ناراحتی بسیاری از مجموعه‌داران و سرمایه‌گذاران پروژه‌های تراشه آبی مانند مجموعه NFT میمون ‌های کسل شده و حتی رکوردهای منفی قیمت را نیز جابجا کرده است.

زمانی که بازار دارایی‌های دیجیتال در سال ۲۰۲۱ و اوایل ۲۰۲۲ اوج گرفت، مجموعه NFT میمون ‌های کسل برای عموم مخاطبان مترادف نام NFT شده بود. در آن زمان با خرید توکن‌های مجموعه به دست افراد مشهور و همین‌طور رونمایی از پلتفرم آدرساید (Otherside) که توسعه‌دهنده میمون‌های کسل، یوگا لبز (Yuga Labs) ساخت، ارزش NFTهای اتریوم افزایش پیدا کرد و به حداقل قیمت ۱۲۵ اتریوم یا ۴۲۹ هزار دلار در آوریل ۲۰۲۲ رسید. اما بازار NFT در طی بیش از یک سال اخیر قدرت خود را از دست داده و حالا مجموعه NFT میمون ‌های کسل به همان سرعتی که در ابتدا رشد کرده بود، یک سقوط را تجربه کرد. این مجموعه NFT حالا به پایین‌ترین قیمت در طی تقریبا ۲ سال اخیر رسیده است.

بر اساس اطلاعات ان‌اف‌تی پرایس فلور (NFT Price Floor)، وب‌سایت گردآورنده داده‌های NFT، قیمت مجموعه NFT میمون ‌های کسل در اواخر روز یکشنبه به بیش از ۵۲ هزار دلار یا حدود ۲۷ اتریوم رسید. از آن زمان قیمت مجموعه کمی افزایش پیدا کرده و حالا به ۵۵ هزار دلار (حدود ۲۸٫۵ اتریوم) رسیده، اما همچنان از نظر ارزش دلاری در هفته گذشته یک افت ۲۰ درصدی را تجربه کرده است.

قیمت روز یکشنبه نشان‌دهنده یک افت قیمت ۸۸ درصدی نسبت به اوج قیمت مجموعه NFT میمون ‌های کسل در آوریل ۲۰۲۲ است. از لحاظ قیمت دلاری این افت قیمت کمی کم‌تر شدید و ۸۲ درصدی است که پایین‌ترین قیمت میمون‌ها از آگوست ۲۰۲۱، تقریبا ۲ سال قبل است.
مجموعه NFT میمون جهش یافته (The Mutant Ape Yacht Club) که دنباله‌روی موفقیت قبلی یوگا لبز است نیز در هفته گذشته یک افت قیمت ۳۲ درصدی را تجربه کرد و قیمت آن به ۵ اتریوم رسید. این کاهش قیمت تا اواخر یکشنبه نیز ادامه داشت و به پایین‌تر از 4.7 اتریوم (حدود 9100 دلار) رسید.

در همین رابطه بیش‌تر بخوانید:

تاریخچه NFT، پیدایش NFT از دنیای پیکسلی تا میمون کسل + تحلیل آینده

بازار NFT چیست ؟ 10 تا از بهترین بازار های توکن غیرمثلی + راهنمای ورود

قیمت مجموعه NFT میمون ‌های کسل طی هفته گذشته به دلیل سیلی از NFTها که روانه‌ بازار شدند، تلاطم بیش‌تری را تجربه کرد. هفته گذشته جفری هوانگ، مجموعه‌دار NFT و نوازنده تایوانی-آمریکایی که بیش‌تر با نام مستعار بیگ برادر ماکی (Machi Big Brother) شناخته می‌شود انبوهی از میمون‌ها را وارد بازار کرد. هر چند قیمت مجموعه NFT میمون ‌های کسل به‌شدت افت کرد، اما سایر مجموعه‌های NFT از جمله توکن‌های تصویر پروفایل (PFP NFT) نیز سرمای بازار را حس کردند.

آزوکی پروژه بزرگ دیگری بود که هفته گذشته با یک سقوط آزاد مواجه شد. ادعای کپی‌برداری مجموعه NFT جدید آزوکی، المنتالز (Elementals) باعث نارضایتی شدید مجموعه‌داران آزوکی شد و بسیاری توکن‌های خود را فروختند تا بازار وارد یک دوره‌ی پرتلاطم شود.
مجموعه NFT آزوکی نیز هفته گذشته یک کاهش قیمت 59 درصدی را پشت سرگذاشت و به قیمت حدود ۶ اتریوم (11,785 دلار) رسید. قیمت مجموعه NFT بینز (Beanz) که چیرو لبز (Chiru Labs)، توسعه داده نیز با 77 درصد افت قیمت به 0.4 اتریوم (785 دلار) رسید.

در همین حال حالا شاهد اصلاح قیمت‌ها در بازار NFT هستیم و به نظر می‌رسد که اشتیاق مجموعه‌داران و سرمایه‌گذاران برای خرید NFT به شدت پایین آمده است. لئونیداس (Leonidas)، اینفلوئنسر کریپتو در این مورد گفت که آنچه حالا در بازار NFT رخ می‌دهد اتفاق بی‌سابقه‌ای نیست، بلکه معمول بازارهای خرسی است. در حالی که دقیقا مشخص نیست چه عاملی باعث بازار نزولی اخیر شده، اما لئونیداس عرضه‌ی کم‌فروق مجموعه المنتالز آزوکی را تعیین‌کننده می‌داند.

اینفلوئنسر کریپتو گفت، ماجرای آزوکی به وضوح نشان داد که ارزش برخی از مجموعه‌ توکن‌های تصویر پروفایل به توانایی‌های برند برای اجرای طرح و برنامه‌هایش بستگی دارد. در واقع، حالا عملکرد برندها بر ارزش خود آثار هنری می‌چربد.

منابع:decrypt