پارسیان کریپتو
خانهاخبارارز دیجیتالZachXBT، کارآگاه معروف بلاکچین هؤیت یک هکر بدنام کانادایی را فاش کرد
ZachXBT، کارآگاه معروف بلاکچین هؤیت یک هکر بدنام کانادایی را فاش کرد عکس

ZachXBT، کارآگاه معروف بلاکچین هؤیت یک هکر بدنام کانادایی را فاش کرد

July 18, 2023
124
0

به گفته ZachXBT، کارآگاه بلاکچین، یک هکر کانادایی مغز متفکر چندین کلاهبرداری فیشینگ چند میلیون دلاری بوده است. این کلاهبرداری‌ها شامل هک سرور دیسکورد آربیتز فایننس (Orbiter Finance) در ماه می (خرداد) و همین‌طور سرقت اوایل ۲۰۲۳ می‌شود که در آن ۶۹۸۳ توکن مجموعه NFT کریپتو پانک (Crypto Punk) به سرقت رفت.

ZachXBT که سابقه‌ طولانی کشف و افشای کلاهبرداری‌های راگ‌ پول (Rug Pull) و حمله‌های هکری وب ۳ دارد، در حال حاضر هؤیت یک کلاهبردار بدنام که عامل چندین کلاهبرداری فیشینگ در فضای کریپتو بوده را فاش کرده است.

ZachXBT امروز در حساب کاربری توییتر خود نام این هکر فوق‌العاده‌ای حرفه‌ای کانادایی را آشکار کرد. این هکر که سوپ دان (Soup Dan) نام دارد، با حمله به سرورهای شبکه‌ اجتماعی دیسکورد پروژه‌های مختلف وب ۳ باعث سرقت میلیون‌ها دلار دارایی‌ دیجیتال و رمزارز شده است.

در همین رابطه بیش‌تر بخوانید:

ماجرای برداشت‌های مرموز ۱۲۷ میلیون دلاری پلتفرم مولتی‌ چین و ناپدیدی مدیرعامل شرکت چه بود؟

هکرها با ربودن دیسکورد آربیتر فایننس، تبلیغ ایردراپ جعلی منتشر کردند

ZachXBT فاش کرد که این کلاهبردار با ساخت وب‌سایت‌های جعلی همچون دیسکریپت (Decrypt) و جعل هؤیت روزنامه‌نگاران یا کارکنان این رسانه از کاربران ناآگاه اخاذی کرده است. در این مورد هکر از کاربران می‌خواست که با امضای یک فُرم یا دانلود فایل‌های مخرب اطلاعات و دارایی‌های خود در معرض خطر قرار دهند.

هرچند گزارش اخیر چینالیسیس (Chainalysis) از کاهش ۷۷ درصدی مجرمان در فضای کریپتو در نیمه‌ی اول سال ۲۰۲۳ خبر می‌دهد، حملات جعل هؤیت و فیشینگ در سال جاری افزایش قابل‌توجهی داشته است. ZachXBT همچنین فاش کرد که سوپ دان عامل هک سرور دیسکورد پلتفرم پیکا پروتکل (Pika Protocol) در اوایل ماه می (خرداد) بود و به سایر کلاهبرداران این امکان را داده بود تا بیش از ۲۲۰ هزار دلار از دارایی‌های کریپتو را به سرقت ببرند. در همان ماه، این هکر کانادایی به همراه تیمش هدایت سرور دیسکورد آربیتر فایننس را به دست گرفت و یک ایردراپ جعلی را به کاربران این کانال اعلام کرد و توانست از این طریق بیش از ۷۶۰ هزار دلار به جیب بزند.

سوپ دان تاکنون توانسته بیش از ۱ میلیون دلار از راه حمله‌های هکری و کلاهبرداری‌های فیشینگ خود به دست بیاورد. او بخشی از درآمد خود را صرف خرید آیتم‌های مجموعه‌ بازی روبلاکس (Roblox) کرده است. ZachXBT همچنین اعلام کرد که اطلاعات بیش‌تری را در اختیار برخی از قربانیان و مال‌باختگان حمله‌های هکری و کلاهبرداری‌های سوپ دان قرار داده تا بتوانند دست به اقدامات قانونی بزنند.

منابع:crypto