پارسیان کریپتو
خانهاخبارارز دیجیتالیورو دیجیتال چه زمانی عرضه می‌شود؟
یورو دیجیتال چه زمانی عرضه می‌شود؟ عکس

یورو دیجیتال چه زمانی عرضه می‌شود؟

September 7, 2023
16
0

در تازه‌ترین تغییر و تحولات در خصوص یورو دیجیتال،‌ فابیو پانتا، عضو هیئت مدیره بانک مرکزی اروپا ابراز امیدواری کرد که یوروی دیجیتال در سراسر اروپا به اندازه لوازم برقی و آبی در دسترس همگان قرار بگیرد. عضو هیئت مدیره بانک مرکزی اروپا همچنین بر افزایش حریم خصوصی، حفاظت‌ها از داده‌ها و کاستن از خطرات مرتبط به پولشویی و تأمین مالی تروریسم تأکید کرد.

آقای پانتا از اتکای بالا به بخش خصوصی از جمله شرکت‌های بزرگ فناوری مانند پی پل برای انجام خدمات مالی ابراز نگرانی کرد. پانتا از ایجاد انحصار در بازار از سوی این شرکت‌ها به شدت نگران است. با این حال، او پیشنهاد داد که بانک‌های مرکزی می‌توانند برای عرضه ارزهای دیجیتال نقش محوری ایفا کنند. پانتا این عقیده را دارد که یورو دیجیتال می‌تواند یک ابزار پرداخت برای دسترسی عمومی در اروپا باشد و این اتحادیه را به رهبری در حوزه ارزهای دیجیتال بانک مرکزی (CBDC) تبدیل کند.

موضع بانک مرکزی اروپا بازتابی از موضع بانک‌های مرکزی و شرکت‌های خصوصی مختلف در این حوزه است. بسیاری از بانک‌های مرکزی هم‌اکنون در حال بررسی ایده عرضه ارزهای دیجیتال مختص خود هستند تا ضمن حفظ اختیارات بر سیاست‌های پولی و ثبات مالی، به مشکلات ارزهای دیجیتال از جمله استیبل کوین‌ها رسیدگی کنند.

در همین حال، برنامه اتحادیه اروپا برای عرضه یک ارز دیجیتال واحد اروپایی از سال ۲۰۲۰ آغاز شده است. کریستین لاگارد، رئیس بانک مرکزی اروپا ابتدا این ایده را پیشنهاد داد. پس از آن، بانک مرکزی اروپا در شهر فرانکفورت مذاکرات و رایزنی‌ها در این رابطه را شروع کرد. با این حال، با وجود اینکه عرضه یک نسخه دیجیتال از پول رسمی کشورهای اتحادیه اروپا ایده جذابی است، اما مخالفان زیادی نیز داشته است.

کسانی که موافق ایده راه‌اندازی یورو دیجیتال هستند، عقیده دارند که نسخه دیجیتال یورو مکمل پول نقد خواهد بود. اما منتقدان نیاز به یورو دیجیتال را غیرضروری دانسته و در مورد خطرات آن به بانک‌ها هشدار داده‌اند. در تحقیق بانک مرکزی اروپا نیز نشان داده می‌شود که مردم نگران حریم خصوصی پرداخت‌های خود با پول دیجیتال هستند.

کمیسیون اروپا، بازوی اجرایی اتحادیه اروپا اعلام کرد که این ایده را به رأی خواهد گذاشت. در همین حال، بانک مرکزی اروپا قرار است در ماه اکتبر (مهر) به یورو دیجیتال چراغ سبز نشان دهد. بنا به گزارش‌ها، یورو دیجیتال احتمالا بعد از سال ۲۰۲۷ به صورت عمومی عرضه می‌شود. این ارز دیجیتال برای ساکنان کشورهای اتحادیه اروپا و بازدیدکنندگان در دسترس قرار می‌گیرد. کمیسیون اروپا در پیش‌نویسی که برای برنامه‌ ارز دیجیتال خود تهیه کرده، عنوان می‌کند که مزایای این پول نسبت به هزینه‌های آن بیش‌تر است.

با پارسیان کریپتو همیشه در جریان آخرین اخبار و رویدادهای صنعت کریپتو و بازار ارزهای دیجیتال قرار بگیرید.