پارسیان کریپتو
خانهاخبارارز دیجیتالسقوط آزاد بازار ارز دیجیتال؛ بیت کوین به زیر محدوده ۲۵ هزار دلاری رسید
سقوط آزاد بازار ارز دیجیتال؛ بیت کوین به زیر محدوده ۲۵ هزار دلاری رسید عکس

سقوط آزاد بازار ارز دیجیتال؛ بیت کوین به زیر محدوده ۲۵ هزار دلاری رسید

August 19, 2023
21
0

بازار ارز دیجیتال در روزهای اخیر شاهد یک سقوط اسفبار بوده است. ارزش بازار ارز دیجیتال در تنها دو روز اخیر حدود ۱۰۰ میلیارد دلار افت کرده است. در همین حال، بیت کوین به پایین ترین قیمت دو ماه اخیر خود رسیده است. قیمت بیت کوین در دو روز گذشته یک افت بسیار بالا را شروع کرده است. بزرگ‌ترین ارز دیجیتال بازار اکنون از محدوده ۲۹ هزار دلاری به پایین‌ترین حد از دو ماه گذشته رسیده است. همزمان با سقوط قیمت بیت کوین، اتریوم نیز یک سقوط آزاد را آغاز کرده و حالا به پایین‌ترین قیمت خود از ماه مارس (اسفند ۱۴۰۱) رسیده است.

قیمت بیت کوین هم‌اکنون ۲۶،۰۵۵، دلار است. بیت کوین صبح امروز حتی به محدود ۲۴ هزار دلاری نیز رسید. معامله‌گران و سرمایه‌گذاران این ارز دیجیتال نیز در مدت یک هفته ضرر ۱۱ درصدی را تجربه کردند. ارزش دارایی‌‌های دیجیتال سرمایه‌گذاران بیت‌کوین نسبت به ۱ ماه گذشته حدود ۱۴ درصد پایین‌تر آمده و بازدهی بزرگ‌ترین ارز دیجیتال بازار نیز هم‌اکنون منفی ۳.۵ درصد برآورد می‌شود.

علت سقوط بازار ارز دیجیتال چیست؟

اما اینکه چرا در روزهای اخیر شاهد سقوط قیمت بیت کوین و سایر ارزهای دیجیتال بودیم، ‌برخی از تحلیل‌گران این موضوع را چندان بی‌ربط به سیاست‌های انقباضی فدرال رزرو (بانک مرکزی آمریکا) ندانسته‌اند. از صورت‌جلسه روز پنج‌شنبه این نهاد این طور برمی‌آمد که بار دیگر نرخ بهره در آمریکا قرار است افزایش پیدا کند. افزایش نرخ بهره همواره برای بازارهای پرریسک مانند طلا و ارز دیجیتال به چشم یک تهدید دیده شده است. قبلا نرخ بهره به بالاترین حد از سال ۲۰۰۱ رسیده بود و حالا ممکن است فدرال رزرو بار دیگر نرخ بهره را بالا ببرد.

جّو روانی که هم‌اکنون بر بازار ارز دیجیتال حاکم است، سقوط قیمت بیش‌تر بیت‌کوین حتی به محدود ۲۴ هزار دلاری را کاملا امکان‌پذیر می‌کند. برخی از معامله‌گران سطح مقاومت ۲۵،۷۰۰ بیت‌کوین را متصور هستند. در همین حال، در بازار گسترده‌تر ارزهای دیجیتال، شاهد سقوط کلی این بازار به پایین‌ترین سطح از ۱۵ جون (۲۵ خرداد) هستیم. هم‌اکنون ارزش بازار ارز دیجیتال ۱،۰۹۱ تریلیون دلار تخمین زده می‌شود. ارزش بازار ارز دیجیتال نیز حالا پس از دو ماه از محدوده ۱.۱ تریلیون دلاری پایین‌تر آمده است.

قیمت اتریوم نیز در روزهای اخیر سقوط کرده است. قیمت اتریوم هم‌اکنون به ۱،۶۵۰ دلار رسیده است. بازدهی روزانه اتریوم با این قیمت به منفی ۱.۵ درصد رسیده است. در ساعاتی از دو روز گذشته قیمت اتریوم حتی به ۱،۶۰۳ دلاری، پایین‌ترین حد از اسفند ۱۴۰۱ نیز رسید. قیمت اتریوم در حال حاضر نسبت به هفته گذشته ۱۰ درصد افت کرده است. افت قیمت اتریوم نسبت به ماه قبل نیز ۱۳ درصد است. اتریوم که ۲۰ درصد از کل سهم بازار ارز دیجیتال را در اختیار دارد، حجم معامله حدود ۳ میلیارد دلاری را در ۲۴ ساعت گذشته داشته است.

قیمت سایر ارزهای دیجیتال از جمله بایننس کوین (BNB)، ریپل، دوج کوین و سایر ارزهای دیجیتال سرشناس نیز بین ۵ تا ۲۰ درصد افت کرده است. ارز دیجیتال بایننس کوین از لحاظ سلطه بر بازار در جایگاه چهارم قرار دارد. قیمت بایننس کوین امروز به حدود ۲۱۵ دلار رسید که یک افت قیمت حدود ۱۰ درصدی را نسبت به هفته گذشته نشان می‌دهد.

ریپل نیز با توجه به اینکه پرونده شکایت کمیسیون بورس و اوراق بهادار آمریکا (SEC) در روزهای گذشته دوباره به بحث داغی تبدیل شده، امروز به ۰.۰۵ دلار رسید. این قیمت ریپل یک افت قیمت ۲۰ درصدی را نسبت به هفته گذشته نشان می‌دهد.  بازدهی ارزهای دیجیتال دوج کوین، کاردانو و سولانا نیز در این هفته به ترتیب برابر با منفی ۱۶ درصد، منفی ۱۰ درصد و منفی ۱۲ درصد بوده است. قیمت ترون در این میان وضعیت بهتری را تجربه کرده و تنها ۵ درصد افت کرده است.

منابع:Cointelegraph