پارسیان کریپتو
خانهاخبارارز دیجیتالوزارت دادگستری آمریکا از شرکت اسپیس ایکس شکایت کرد
وزارت دادگستری آمریکا از شرکت اسپیس ایکس شکایت کرد عکس

وزارت دادگستری آمریکا از شرکت اسپیس ایکس شکایت کرد

August 24, 2023
5
0

دولت آمریکا اعلام کرد که از اسپیس ایکس به دلیل تبعیض علیه پناهندگان و پناهجویان در فرایند استخدام نیروی انسانی این شرکت شکایت کرده است. با این خبر اسپیس ایکس پس از گزارش فروش بیت‌کوین‌های خود دوباره به کانون توجهات رسانه تبدیل می‌شود. طبق بیانیه‌ وزارت دادگستری آمریکا، شرکت اسپیس ایکس بدون توجه به وضعیت شهروندی از هرگونه استخدام یا حتی بررسی درخواست‌های استخدام پناهندگان و پناهجویان خودداری کرده و قانون ملیت و مهاجرت آمریکا (INA) را نیز نقض کرده است. این اتهام بازه زمانی سپتامبر ۲۰۱۸ تا می ۲۰۲۲ را در بر می‌گیرد.

ایلان ماسک، مدیرعامل و بنیان‌گذار شرکت اسپیس ایکس چندان با قرار گرفتن در کانون توجهات بیگانه نیست. او برخی از مهم‌ترین شرکت‌های حوزه فناوری را در اختیار دارد. ماسک از سپتامبر سال قبل که شبکه اجتماعی توییتر را خریداری کرد، حتی بیش‌تر نیز در کانون توجهات قرار گرفت. هم‌اکنون او علاوه بر توییتر که به اکس کورپ تغییر نام تجاری داده، شرکت‌های تسلا، نیورالینک و اسپیس ایکس را در اختیار دارد. با این حال، یکی از ثروتمندترین افراد جهان حالا باید با شکایت وزرات دادگستری آمریکا روبرو شود.

وزارت دادگستری آمریکا اسپیس ایکس را متهم کرده که در خصوص استخدام پناهندگان و پناهجویان تبعیض قائل شده و به همین دلیل مستقیما قانون مهاجرت و ملیت این کشور را نقض کرده است. علاوه بر این، در این شکایت آمده است که اسپیس ایکس به اشتباه در آگهی‌های استخدام خود اعلام کرده از قانون کنترل صادرات دولت فدرال پیروی می‌کند. این شرکت همچنین گفته است که تنها می‌توانند از طریق این قانون «شهروندان آمریکایی و ساکنان دائمیِ قانونی» را استخدام کنند.

با این حال، در دادخواستی که از سوی وزارت دادگستری تنظیم شده، ذکر شده که قانون کنترل صادرات هیچ محدویتی برای استخدام اعمال نمی‌کند. در متن دادخواست همچنین آمده است که هم پناهندگان و هم پناهجویان «مجوز زندگی و کار در آمریکا» را با یک تاریخ انقضا دارند. این افراد طبق قانون کنترل صادرات با شهروندان آمریکایی و ساکنان دائمیِ قانونی برابر هستند.

در همین رابطه بیش‌تر بخوانید:

دومینوی فروش‌ بیت‌کوین‌های اسپیس ایکس؛ میزان دارایی‌های لیکوییدشده از ۱ میلیارد دلار گذشت

کریستن کلارک، دستیار دادستان کل وزارت دادگستری در بخش حقوق شهروندی آمریکا نیز در بیانیه‌ای در این رابطه اعلام کرد:

تحقیقات ما نشان داد که شرکت اسپیس ایکس نتوانسته [تقاضای کار] پناهجویان و پناهندگان را به دلیل وضعیت شهروندی آنها بررسی کرده یا اینکه آنها را استخدام کند و به همین دلیل بدون توجه به صلاحیت افراد استخدام آنها ممانعت کرده است.

کلارک اضافه کرد که تحقیقات وزارت دادگستری نشان می‌دهد:

افراد درگیر استخدام و مدیران بلندپایه اسپیس ایکس اقداماتی انجام دادند که باعث شد پناهجویان و پناهندگان از جستجوی فرصت‌های شغلی در این شرکت صرف‌نظر کنند.

بر اساس اسنادی که وزارت دادگستری آمریکا از شرکت اسپیس ایکس به دست آورده، این شرکت در طی ۴ دوره و استخدام بیش از ۱۰ هزار نفر، تنها ۱ فرد با شرایط پناهندگی را استخدام کرده است. این استخدام نیز ظاهرا تنها چهار ماه پس از این صورت گرفت که وزارت دادگستری، این شرکت را از تحقیقات خود مطلع کرد. اسپیس ایکس همچنان در مورد شکایت اخیر اظهارنظری نکرده است.

اسپیس ایکس اخیرا با انتشار گزارشی از سوی نشریه وال استریت ژورنال به تیتر اول اخبار حوزه ارزهای دیجیتال تبدیل شد. بر اساس این گزارش ظاهرا این شرکت صنایع هوافضایی ۳۷۳ میلیون دلار بیت‌کوین خود را فروخته است. انتشار این خبر بازار ارزهای دیجیتال را به لرزه درآورد و خیلی زود بسیاری از ارزهای دیجیتال افت شدید قیمت را تجربه کردند.