پارسیان کریپتو
خانهاخبارارز دیجیتال۱۶۰ هزار مرتبه تلاش برای هک صرافی آپ بیت (Upbit)؛ افزایش چشمگیر حملات سایبری به صنعت کریپتو
۱۶۰ هزار مرتبه تلاش برای هک صرافی آپ بیت (Upbit)؛ افزایش چشمگیر حملات سایبری به صنعت کریپتو عکس

۱۶۰ هزار مرتبه تلاش برای هک صرافی آپ بیت (Upbit)؛ افزایش چشمگیر حملات سایبری به صنعت کریپتو

October 11, 2023
15
0

از سال ۲۰۲۰ حملات سایبری به کسب‌وکارها و صرافی‌های ارز دیجیتال به شدت افزایش یافته است. گزارش پلت‌فرم چینلیسیس (Chainalysis) و برخی دیگر از منابع از افزایش تکاپوی مجرمان سایبری و میلیاردها دلار ضرر به کسب‌وکارهای این حوزه خبر می‌دهد. این روند در سال ۲۰۲۳ نیز تداوم داشته و در چند ماه گذشته شاهد افزایش حملات هکری به این صنعت نوپا بوده‌ایم.

بر اساس گزارش روزنامه یونهاپ کره‌ جنوبی، در نیمه اول سال ۲۰۲۳ برای هک صرافی آپ بیت (Upbit) بیش از ۱۶۰ هزار مرتبه تلاش شده است. دونامو (Dunamu)، شرکت مادرِ آپ بیت این اطلاعات را در اختیار کمیته علوم، ‏فناوری، اطلاعات، خبررسانی و ‏ارتباطات مجلس ملی کره جنوبی قرار داده است.

این داده‌ها با داده‌های چینلیسیس و سایر منابع همخوانی دارد؛ چرا که حملات هکری به صنعت کریپتو در طول سال‌های اخیر همواره روند رو به رشدی داشته است. در نیمه دوم سال ۲۰۲۰ بیش از ۸۳۰۰ تلاش برای هک صرافی آپ بیت ثبت شده است.

کمی بعد از ۶ ماه، این صرافی شاهد بیش از ۳۴ هزار تلاش برای هک بود. تا اواخر سال ۲۰۲۱، این شرکت رمزارزی بیش‌تر از ۹۰ هزار حمله هکری را ثبت کرد. در واقع، تلاش‌ها برای حملات هکری نسبت به سال قبل ۱۰ برابر شده بودند. این روند همچنان ادامه داشت تا اینکه صرافی Upbit در سال ۲۰۲۲ تنها در نیمه اول شاهد ۷۳،۲۴۹ تلاش برای هک بود.

در همین رابطه بیش‌تر بخوانید:

رشد ۵۰ درصدی ارز دیجیتال مون بیم بعد از پشتیبانی در صرافی آپ‌ بیت

افزایش ۳۹۹ درصدی حملات کریپتو جکینگ یا رمزارز ربایی

رقم مشابهی در نیمه دوم سال ۲۰۲۲ به ثبت رسید. در این مدت، حدود ۱۵۰ هزار مرتبه برای هک صرافی تلاش شده بود. در سال ۲۰۲۳ نیز در نیمه اول تعداد حملات هکری از مرز ۱۶۰ هزار گذشت. این حملات سایبری تا به حال میلیون‌ها دلار به آپ بیت خسارت وارد کرده است. شاخص‌ترین حمله هکری به آپ بیت سال ۲۰۱۹ رخ داد. در جریان این حمله سایری، ۳۴۲ هزار اتریوم به ارزش ۵۸ میلیارد وون (معادل ۴۲.۸ میلیون دلار) از دست داد.

بنا به گفته سخنگوی صرافی آپ بیت، این صرافی پس از اتفاقات سال ۲۰۱۹، برای افزایش امنیت خود اقدامات مختلفی انجام داده است. این شرکت حالا بیش‌تر به کیف پول‌های سخت‌افزاری سرد که به اینترنت اتصال ندارند و کلیدهای خصوصی آنها روی سخت‌افزارهای جداگانه‌ای ذخیره می‌شود متکی است. در واقع، بر اساس گزارش روزنامه یونهاپ، Upbit برای افزایش امنیت خود نسبت کیف پول‌های سرد را حالا به بیش از ۷۰ درصد افزایش داده و رویه‌های تازه‌ای برای استفاده از کیف پول‌های گرم دنبال کرده است.

سخنگو صرافی آپ بیت در همین خصوص گفت:

ما بعد از حمله هکری سال ۲۰۱۹ برای جلوگیری از وقوع چنین مشکلاتی راهکارهای مختلفی را به کار بسته‌ایم، همچون توزیع [دارایی‌ها در] کیف‌ پول‌های گرم. تا به امروز حتی یک نفوذ امنیتی اتفاق نیفتاده است.

پارک سونگ جونگ، نماینده مجلس ملی از حزب قدرت مردم و عضو کمیته علوم، ‏فناوری، اطلاعات، خبررسانی و ‏ارتباطات نیز از دولت درخواست کرد تا اقداماتی را به منظور حمایت از صرافی‌های ارز دیجیتال انجام دهد. در صورت ادامه روند فعلی، آپ‌بیت و سایر صرافی‌های رمزارز کشور کره جنوبی ممکن است سالانه با بیش از نیم میلیون حمله هکری مواجه شوند.

تأثیر مالی این حملات نیز می‌تواند برای این شرکت‌ها مهلک باشد. پارک عقیده دارد که نقش دولت کره جنوبی در این اوضاع مبهم است و همین نیز به وضعیت آشفته فعلی و صرافی آپ بیت منجر شده است.

صرافی Upbit که در سال ۲۰۱۷ تأسیس شد، زیرمجموعه‌ی شرکت فین‌تک دونامو است. دونامو با ارزش‌ترین استارتاپ کره جنوبی محسوب می‌شود. صرافی آپ بیت نیز هم‌اکنون بزرگ‌ترین صرافی ارز دیجیتال در این کشور است.

با پارسیان کریپتو همیشه در جریان آخرین اخبار و رویدادهای صنعت کریپتو و بازار ارزهای دیجیتال قرار بگیرید.