پارسیان کریپتو
خانهاخبارارز دیجیتالبریتانیا ارز دیجیتال ملی بریت‌ کوین (Britcoin) را راه‌اندازی می‌کند
بریتانیا ارز دیجیتال ملی بریت‌ کوین (Britcoin) را راه‌اندازی می‌کند عکس

بریتانیا ارز دیجیتال ملی بریت‌ کوین (Britcoin) را راه‌اندازی می‌کند

March 6, 2023
11
0

بانک انگلستان (بانک مرکزی بریتانیا) و وزارت‌خزانه داری این کشور در تلاش برای راه‌اندازی یک ارز دیجیتال ملی بریت کوین است که ممکن است طی دهه‌ی آینده آغاز به کار کند. دولت بریتانیا راه‌اندازی این ارز را واکنشی منطقی به افزایش عرضه‌ی ارزهای دیجیتال و استیبل‌کوین‌ها دانسته است و مدتی است که دوره مشاوره‌ی چهار ماهه‌ای را برای راه‌اندازی ارز دیجیتال ملی خود شروع کرده است

بنا به گزارش‌ها، باوجود بسیاری از ارزهای دیجیتال خصوصی و استیبل‌کوین‌هایی که وارد بازار شدند و همین‌طور نوسان‌های نگران‌کننده و بحران‌های حوزه ارزهای دیجیتال مانند سقوط صرافی اف‌تی‌ایکس (FTX)، کاملا منطقی است که دولت بریتانیا بخواهد با حمایت بانک مرکزی این کشور یک ارز دیجیتال ملی راه‌اندازی کند. طبق اعلام بانک انگلستان، ارز دیجیتال ملی بریت کوین قابل اعتماد خواهد بود و برخلاف سایر ارزهای دیجیتال که همیشه نوسان دارند، ارزش پایداری در دراز مدت خواهد داشت.

در مقاله «ارز دیجیتال ملی (CBDC)؛ پارادوکسی بحث‌برانگیز در دنیای بلاکچین» درباره مفهوم ارز دیجیتال ملی بیش‌تر بخوانید.

علاقه‌ی دولت بریتانیا به ارز دیجیتال ملی چندان تعجب‌آور نیست، چرا بسیاری از دولت‌های جهان از جمله چین، هند و ژاپن نیز اعلام کردند که می‌خواهند ارزهای دیجیتال مخصوص خود را ایجاد کنند. این دولت‌ها با ایجاد ارزهای دیجیتال ملی می‌خواهند پرداخت‌ها و تراکنش‌های الکترونیکی را برای مصرف‌کنندگان و کسب‌وکارها تسهیل کنند.

علاوه بر این، با عرضه ارزهای دیجیتال بیش‌تر با بازار کریپتو بسیاری از این ارزهای نوظهور به ارزهای دیجیتال موجود از جمله بیت‌کوین مرتبط خواهند شد و همین کاربران نسبت به نوسان‌های شدید کاملا آسیب‌پذیر می‌کند. حال بانک انگلستان با عرضه هرچه بیش‌تر ارزهای دیجیتال نگران موقعیت و توانایی خود برای هدایت اقتصاد کشورش است.

در همین حال، بانک انگلستان مزیت‌های زیادی در راه‌اندازی ارز دیجیتال ملی بریت کوین می‌بیند. توسعه یک ارز دیجیتال ملی می‌تواند علاوه بر اینکه تراکنش‌ها را سریع‌تر و مقرون‌به‌صرفه‌تر کند، می‌تواند پرداخت‌های خُرد برای خدمات را نیز در یک سیستم پرداخت کاملا خودکارتر و مقرون‌ به صرفه‌تر ارائه دهد. علاوه بر این، درها به روی مدل‌های تجاری تازه‌ای نیز گشوده می‌شود.

هم‌اکنون که ارز دیجیتال ملی بریت کوین همچنان در حال توسعه است، مفید بودن یا نبودن آن به میزان مقررات اعمال‌شده در این حوزه و همین‌طور میزان قابل اعتمادی مبادلات برای شرکای تجاری بستگی دارد. اما یک موضوع کاملا مشخص است، بانک انگلستان قطعا به سوی دیجیتالی‌شدن بانکداری پیش‌ خواهد رفت.

منابع:paymentsjournal