پارسیان کریپتو
خانهاخبارارز دیجیتالچرا ران دسنتیس، نامزد ریاست جمهوری آمریکا با ارز دیجیتال بانک مرکزی (CBDC) مخالف است؟
چرا ران دسنتیس، نامزد ریاست جمهوری آمریکا با ارز دیجیتال بانک مرکزی (CBDC) مخالف است؟ عکس

چرا ران دسنتیس، نامزد ریاست جمهوری آمریکا با ارز دیجیتال بانک مرکزی (CBDC) مخالف است؟

July 17, 2023
141
0

ران دسنتیس، نامزد جمهوری‌خواه ریاست جمهوری آمریکا روز ۴ جولای گفته بود که در صورتی که رئیس جمهور آینده آمریکا شود، فورا جلوی ارز دیجیتال بانک مرکزی یا ارز دیجیتال ملی (CBDC) را می‌گیرد.

آقای دسنتیس در همین رابطه در مصاحبه‌ اخیر با رسانه بلز‌مدیا ابراز داشت: «اگر من رئیس‌ جمهور باشم، همان روز اول به کارِ ارز دیجیتال بانک مرکزی پایان می‌دهم. تمام، مُرد و رفت، [ارز دیجیتال بانک مرکزی] در این کشور اتفاق نمی‌افتد. ارز دیجیتال بانک مرکزی تهدیدی جدی بر علیه آزادی آمریکا است و روز ۲۰ ژانويه ۲۰۲۵ [اولین روز ورود رئیس‌جمهور آینده به کاخ سفید] به انبوه خاکسترهای تاریخ می‌پیوندد.»

طبق گفته ران دسنتیس، فدرال رزرو قصد دارد با شعبه‌های مختلف آژانس‌های قانون‌گذاری و اجرایی دولت آمریکا مشورت کند تا در حالت ایده‌آل با تصویب قانونی مجوز فعالیت ارز دیجیتال بانک مرکزی در این کشور را صادر کند. این گفته‌های آقای دسنتیس اشاره‌ای به گزارش سال ۲۰۲۲ دارد که فدرال رزرو توضیحاتی در این ‌رابطه داده بود. با این حال، در همان گزارش اشاره شده بود که فدرال رزرو هنوز به دنبال پیش‌برد سیاست خاصی نیست. علاوه بر این، فدرال رزرو همچنان هیچ‌ موضعی در خصوص CBDCها نگرفته است. چنانچه در صفحه سؤالات متداول فدرال رزرو نیز به همین موضوع اشاره شده و گفته شده است که این نهاد تصمیمی برای صدور ارز دیجیتال ملی نگرفته است.

در همین رابطه بیش‌تر بخوانید:

بریتانیا ارز دیجیتال ملی بریت‌ کوین (Britcoin) را راه‌اندازی می‌کند

طرح جدید صندوق بین‌المللی پول برای راه‌اندازی پلتفرم جهانی ارزهای دیجیتال بانک مرکزی

دسنتیس با این وجود عقیده دارد که محدودیت‌های قانونی در سطح ایالت‌ها، مانع می‌شود که فدرال رزرو ارز دیجیتال بانک مرکزی عرضه کند. علاوه بر این، در صورت هرگونه تلاشی احتمالا شکایت‌هایی روانه این نهاد دولتی شوند. دسنتیس ابراز داشت که فلوریدا، جایی که او هم‌‌اکنون فرماندار ایالت است، قبلا CBDCها را ممنوع اعلام کرده بود. از این رو، این ایالت هیچ‌ ارز دیجیتال بانک مرکزی را به رسمیت نمی‌شناسد. به باور دسنتیس، سایر ایالت‌ها نیز ممکن است از همین رویه پیروی کنند.

ران دسنتیس درباره مجمع جهانی اقتصاد (WEF)نیز ابراز نگرانی کرد و اظهار داشت که این سازمان برای دولت‌ها برنامه‌ریزی می‌کند تا پول فیات و کریپتو را حذف کنند و در نتیجه آنها را از انجام خریدهای مطلوبی مانند سوخت و مهمات باز دارد.

این اظهارات ران دسنتیس به سخنرانی ماه جون (خرداد) اسوار پراساد، اقتصاد‌دان هندی-آمریکایی و استاد تجارت بین‌الملل دانشگاه کورنل اشاره دارد. پراساد در این رویداد مجمع جهانی اقتصاد گفته بود که ارزهای دیجیتال بانک مرکزی می‌تواند دنیای ما را تاریک‌تر کنند. او همچنین گفته بود که کشورها می‌توانند با برنامه‌ریزی CBDCها جلوی برخی خریدهای غیرقانونی شهروندان همچون ویدئوهای مستهجن، مهمات یا مواد مخدر را بگیرند. با این حال، از آنجایی که پراساد هیچ‌ سمتی در این نهاد بین‌المللی ندارد، گفته‌های او لزوما نشانگر موضع مجمع جهانی اقتصاد نیست.

در همین حال، با وجود ادعاهای مبهم دسنتیس بسیاری از کشورها هم‌اکنون سخت در تلاش هستند تا سهمی از بازار ارزهای دیجیتال را با صدور ارزهای CBDCهای خود بدست بیاورند. اکثر کشورها نیز تصمیم گرفته‌اند برای خریدهای غیرقانونی و همین‌طور ردیابی تراکنش‌ها اقدامات جدی انجام دهند. موضوعی که طرفداران تمرکززدایی را نگران کرده‌ و بسیاری عقیده دارند چنین ارزهای دیجیتالی می‌توانند کاملا متضاد ارزش‌های اصولی بیت‌کوین و سایر ارزهای دیجیتال باشند.