پارسیان کریپتو
خانهاخبارارز دیجیتالکلاهبرداری از توسعه‌دهنده ارز دیجیتال با سوءاستفاده از نام صرافی کریپتو دات کام
کلاهبرداری از توسعه‌دهنده ارز دیجیتال با سوءاستفاده از نام صرافی کریپتو دات کام عکس

کلاهبرداری از توسعه‌دهنده ارز دیجیتال با سوءاستفاده از نام صرافی کریپتو دات کام

August 21, 2023
13
0

مدیر عامل شرکت گلو توکن (Glow Token) می‌گوید قربانی یک کلاهبرداری از سوی کسانی شده که خود را نمایندگان صرافی معرفی کرده بودند. استارت‌آپ ارز دیجیتال گلو توکن اکنون در دادگاه فلوریدا شکایت خود علیه صرافی کریپتو دات کام (Crypto.com) را تنظیم کرده است. مدیر عامل گلو توکن این صرافی را به زیرپا گذاشتن قرارداد متهم کرده و ادعا می‌کند که کریپتو. کام باعث ضرر ۲۵۰ هزار دلاری او شده است. با این وجود، برایان لارنس، مدیرعامل گلو توکن همچنان اذعان دارد که کریپتو دات کام در این کلاهبرداری دخالت نداشته است.

طبق اسناد دادگاه، افرادی که خود را کارکنان صرافی کریپتو. کام معرفی کردند، اوایل سال ۲۰۲۳ (دی ۱۴۰۱) با مدیرعامل گلو توکن تماس گرفتند. آنها به اطلاع او رساندند که می‌خواهند رمزارز گلو را وارد فهرست معاملات خود کنند. پس از چند ماه مذاکره و ارسال اسناد مورد نیاز، لارنس وجه قابل‌توجهی را به حسابی که تصور می‌کرد متعلق به کریپتو دات کام است انتقال داد. اما مدیران واقعی صرافی در ماه مارس (اسفند ۱۴۰۱) پس از پیگیری‌های لارنس به او اعلام کردند که از او کلاهبرداری شده است. در واقع، صرافی کریپتو. کام هیچ‌ سندی در مورد امضاء قرارداد با گلو توکن دات کام در اختیار نداشت.

با این حال، او برایان لارنس در شکایت خود عنوان کرد که تمام بررسی‌های لازم را انجام داده و حتی مستقیما هر مرحله از کار را به تأیید چندین نماینده صرافی رسانده است. لارنس پس از اینکه تمام مراحل عادی کار را انجام داد، ۲۵۰ هزار دلار به همراه یک بیت‌کوین (که در آن زمان ۲۳ هزار دلار ارزش داشت) را برای کلاهبرداران فرستاد. لارنس می‌گوید تمام چت‌هایش با نمایندگان کریپتو. کام نیز حذف شدند. هرچند او با احتیاط توانسته کپی‌ از تمام گفتگوهای خود با نمایندگان قلابی صرافی تهیه کند.

شرکت گلو توکن کار خود را با هدف تمرکز بر امور خیریه، کمک به جامعه و آموزش مردمدر مورد تأثیرات مثبت امور مالی دیفای (DeFi) شروع کرده است. لارنس در دادخواست خود ادعا کرده که یک شهرت خوبی در جامعه ارزهای دیجیتال دارد و خود را آماده کرده بود که به یک مدیر برجسته در فضای کریپتو تبدیل شود. اما حالا به جای آن با مشکلات عدیده مالی و حتی سلامتی مواجه شده است.

استرس شدید بعد از کلاهبرداری باعث مشکل معده مدیرعامل شرکت گلو توکن شد حتی باعث شد که او چهار بار در بیمارستان بستری شود. او برای جبران هزینه‌های دادگاه و حل و فصل ماجرا مجبور به فروش خانه خود نیز شد. لارنس پس از اینکه جریان شکایت را علنی کرد، ‌با واکنش بسیار مثبت کاربران در شبکه‌ اجتماعی اکس (توییتر) روبرو شد.

مدیرعامل گلو توکن در این رابطه گفت:

صبح با دیدن تمام پیام‌ها و نظرات از خواب بلند شدم و صادقانه بگویم واقعا اشکم درآمد. نمی‌دانم با چه زبانی از همه تشکر کنم.

کلاهبرداری در فضای کریپتو با سوءاستفاده از نام صرافی‌های بزرگ ارز دیجیتال کاملا رایج است. اما آنچه شکایت اخیر را نسبت به موارد مشابه متفاوت می‌کند، تلاش شاکی پرونده برای مسئول دانستن صرافی است. گلو توکن ادعا می‌کند که حتی اگر کلاهبرداری را شخص دیگری انجام داده باشد، اما کلاهبرداران موفق شدند که به پلت‌فرم کریپتو دات کام نفوذ کرده و از آن بهره‌برداری کنند. برایان لارنس در ادامه صرافی کریپتو. کام را متهم کرد که به دلیل نداشتن پروتکل‌های امنیتی قوی باعث انجام این کلاهبرداری شده است.

با پارسیان کریپتو همیشه در جریان آخرین اخبار و رویدادهای صنعت کریپتو و بازار ارزهای دیجیتال قرار بگیرید.
منابع:Decrypt