پارسیان کریپتو
خانهاخبارارز دیجیتالبنیان‌گذار صرافی تودکس به بیش از ۱۱ هزار سال زندان محکوم شد
بنیان‌گذار صرافی تودکس به بیش از ۱۱ هزار سال زندان محکوم شد عکس

بنیان‌گذار صرافی تودکس به بیش از ۱۱ هزار سال زندان محکوم شد

September 9, 2023
13
0

دادگاهی در استانبول ترکیه، فاروق فاتح اوزر، بنیان‌گذار صرافی تودکس (Thodex) را به دلیل سرقت میلیون‌ها ‌دلار ارز دیجیتال از مشتریان به بیش از ۱۱ هزار سال محکوم کرد. بنا به گزارش‌ها، در مجموع بیش از ۴۰۰ هزار مشتری در جریان اختلاس اوزر متضرر شده بودند.

سراپ، خواهر و گوون، برادر اوزر نیز ضمن جریمه‌‌های نقدی به حبس‌های طولانی مدتی محکوم شدند. در ترکیه از زمان لغو حکم اعدام در سال ۲۰۰۴، اجرای احکام حبس سنگین رواج یافته است. قبلا در سال ۲۰۲۲ رهبر یک فرقه مذهبی به جرم کلاهبرداری و جرائم جنسی به بیش از ۸۵۰۰ سال زندان محکوم شده بود. پیش از این دادستان‌های پرونده درخواست حکم ۴۰،۵۶۲ سال حبس را برای فاروق فاتح اوزر کرده بودند. اما نهایتا اوزر به اتهام‌های پولشویی، کلاهبرداری و جرائم سازمان‌یافته به ۱۱ هزار و ۱۹۶ سال حبس محکوم شد.

صرافی تودکس که در سال ۲۰۱۷ راه‌اندازی شده بود و به‌مرور تبدیل به یکی از بزرگ‌ترین صرافی‌های کشور ترکیه شده بود. فاروق فاتح اوزر با رابطه خوبی که با برخی از چهره‌های حامی دولت ترکیه داشت، به شهرت زیادی در این کشور رسید. اما بنیان‌گذار صرافی تودکس در سال ۲۰۲۱ به‌طرز مرموزی فعالیت‌های صرافی را متوقف کرده و با سرمایه‌‌های مشتریان به کشور آلبانی گریخت.

در ابتدا برخی از رسانه‌های ترکیه رقم سرمایه‌های اختلاس شده از مشتریان صرافی را ۲ میلیارد دلار گزارش دادند. اما در اسناد دادگاه خسارت سرمایه‌گذاران بیش از ۱۳ میلیون دلار عنوان شد، رقمی که در زمان ورشکستگی شرکت حدود ۴۳ میلیون دلار بود. فاروق فاتح اوزر بعدا در سال ۲۰۲۲ با همکاری پلیس بین‌الملل (اینترپل) دستگیر شده و به مقام‌های ترکیه تحویل داده شد.

در همین رابطه بیش‌تر بخوانید:

نظرسنجی صرافی کوکوین: نیمی از مردم ترکیه صاحب ارز دیجیتال هستند

با افت مجدد قیمت لیر، قیمت بیت کوین در ترکیه سر به فلک کشید

با تمام این احوال، فاروق فاتح اوزر همواره خود را بی‌گناه دانسته و حتی گفته بود اگر قصد انجام چنین کاری داشت، «هیچ‌وقت تا این حد مبتدیانه عمل نمی‌کرد.» او در این رابطه به رسانه‌ها گفت:

آنقدر زیرک و باهوش هستم که بتوانم هر مؤسسه‌ای در دنیا را اداره کنم. گواه آن نیز شرکتی است که در ۲۲ سالگی تأسیس کرده‌ام.

با وجودی که اوزر و خواهر و برادرش با حبس‌های سنگینی مواجه شدند، اما اکثر کارمندان صرافی به دلیل نبود شواهد کافی تبرئه یا آزاد شدند. در مجموع، ۲۱ متهم پرونده صرافی تودکس به حدود ۴۰ هزار سال حبس محکوم شدند. این حکم نهایتا باعث رضایت بسیاری از مشتریان صرافی تودکس شد که بسیاری از آنها تمام سرمایه‌ زندگی خود را در جریان اختلاس او و خانواده‌اش از دست داده بود.

از حدود دو سال قبل که ارزش لیره ترکیه به شدت افت کرد، بسیاری از شهروندان ترکی برای فرار از تورم شدید و حفظ ارزش اموال خود اقدام به خرید ارزهای دیجیتال کرده‌اند. در تازه‌ترین گزارش‌ در این خصوص عنوان شده بود که بیش از نیمی از مردم ترکیه صاحب ارزهای دیجیتال هستند.

با پارسیان کریپتو همیشه در جریان آخرین اخبار و رویدادهای صنعت کریپتو و بازار ارزهای دیجیتال قرار بگیرید.
منابع:Watcher Guru