پارسیان کریپتو
خانهاخبارارز دیجیتالهفته پرفراز و نشیب ارزهای دیجیتال؛ افت بیت کوین و اتریوم، رشد چین لینک، ریپل و استلار
هفته پرفراز و نشیب ارزهای دیجیتال؛ افت بیت کوین و اتریوم، رشد چین لینک، ریپل و استلار عکس

هفته پرفراز و نشیب ارزهای دیجیتال؛ افت بیت کوین و اتریوم، رشد چین لینک، ریپل و استلار

July 23, 2023
193
0

روند صعودی آلت کوین‌ها در هفته گذشته خاتمه یافت، در واقع، چین لینک (Chainlink)، ریپل (XRP)، استلار (XLM)، ترون (TRX) تنها سکه‌های دیجیتالی بودند که در هفت روز گذشته سود قابل توجهی را نصیب دارندگان خود کردند. در همین حال، بیت کوین و اتریوم در دو روز اخیر نسبت به همین زمان در هفته گذشته افت اندکی داشتند.

بر اساس گزارش پلتفرم کوین‌گکو (CoinGecko)، بیت کوین با افت ۱.۵ درصدی مواجه شد و قیمتش به ۲۹،۸۹۶ دلار رسید. دومین سکه دیجیتال پرارزش بازار، اتریوم نیز یک افت ۲.۵ درصدی را پشت سر گذاشت. در زمان تهیه این گزارش دومین ارز دیجیتال بازار از لحاظ ارزش بازار با قیمت ۱۸۸۸ دلار معامله می‌شود. بالاترین افت قیمت در بین ارزهای دیجیتال برتر بازار را هفته گذشته سولانا (SOL) سپری کرد. این توکن با ۹.۸ درصد کاهش قیمت به ۲۵.۶۸ دلار رسید. سکه دیجیتال اولانچ (AVAX) هم با افت ۸.۱ درصدی با قیمت ۱۳.۷۷ دلار معامله شد.

در همین حال در بازار کریپتو چند آلت کوین توانستند رشد خوبی داشته باشند. به خصوص تون کوین (Toncoin) توکن بومی شبکه تلگرام که با رشد ۸.۳ درصدی به ۱.۴۶ دلار رسید. ارز دیجیتال استلار با علامت اختصاری XLM نیز با افزایش ۲۳ درصدی به قیمت ۰.۱۶۳۱۲۶ دلاری رسید. چین لینک دیگر توکن پربازده بازار آلت کوین‌ها بود که توانست با افزایش قیمت ۱۵ درصدی با قیمت ۷.۹۸ دلار در بازار معامله شود.

در هفت روز گذشته، بیت کوین و اتریوم به ترتیب با ۱.۵ درصد و ۲.۵ درصد کاهش قیمت مواجه شده‌اند

چین لینک روند صعودی خود را دوشنبه هفته گذشته با انتشار پروتکل قابلیت همکاری متقابل زنجیره‌ای (CCIP) در شبکه اصلی خود شروع کرده بود. این پروتکل در حال حاضر از شبکه‌های اولانچ، اتریوم، اپتیمیسم و پالیگان پشتیبانی می‌کند. این پروتکل در عین حال با پلتفرم‌های وام‌دهی دیفای آوه و سینتتیکس نیز یکپارچه شده است. علاوه بر این، پلتفرم چین لینک اعلام کرد که مؤسسات مال سنتی راه چندان طولانی برای ورود به قلمروی دارایی‌های دیجیتالی در پیش ندارند.

روز دوشنبه، هیئت ثبات مالی (FSB) گزارشی به وزرای اقتصاد کشورهای عضو گروه ۲۰ (G20) ارائه داد. هیئت ثبات مالی در این گزارش ۹ دستورالعمل سطح بالا را برای نظارت بر شرکت‌ها و بازار ارزهای دیجیتال به نهادهای قانون‌گذار پیشنهاد داد. این نهاد توصیه‌های تازه‌ای برای نحوه نظارت بر استیبل کوین‌ها نیز اعلام کرد. ظاهرا این توصیه‌های مهم برای پیشگیری از فروپاشی‌های عرصه ارزهای دیجیتال همچون ماجرای صرافی اف تی ایکس (FTX) و اکوسیستم ترا (Terra) ارائه شده‌اند.

روز سه‌شنبه کمیسیون بورس و اوراق بهادار آمریکا مجددا درخواست راه‌اندازی یک صندوق قابل معامله در بورس (ETF) بیت کوین شرکت والکری دیجیتال استز (Valkyrie Digital Assets) را برای بررسی رسمی پذیرفت. این دومین درخواست راه‌اندازی ETF بیت کوین است که پس از غول دنیای مدیر دارایی بلک راک به دور دوم بررسی‌ کشیده می‌شود.

در آن سوی بازارهای مالی، نزدک (Nasdaq)، بازار بین‌المللی اوراق بهادار اعلام کرد که برنامه‌های خود برای راه‌اندازی خدمات نگهداری ارزهای دیجیتال را به دلیل مشکلات عدیده محیط نظارتی در کشور آمریکا به تعویق انداخته است. نزدک قرار بود با راه‌اندازی خدمات نگهداری ارزهای دیجیتال که یک سرویس مالی تخصصی بود، ذخیره و مدیریت امن ارزهای دیجیتال مشتریان را امکان‌پذیر کند.

نزدک در ابتدا قصد خود برای راه‌اندازی خدمات نگهداری ارزهای دیجیتال با تمرکز بر بیت کوین و اتریوم را در اواخر ماه مارس (اوایل فروردین) اعلام کرده بود. برنامه‌ای که بعدا شامل سایر ارزهای دیجیتال نیز شد. نزدک از وزارت خدمات مالی نیویورک نیز درخواست مجوز نظارتی کرده بود. آدنا فریدمن، مدیرعامل نزدک بعدا در خلال گزارش درآمدهای سه‌ ماهه دوم سال این نهاد آشکار کرد که این پروژه فعلا به حالت تعلیق درآمده است. این تصمیم نزدیک به دلیل تغییر چشم‌انداز تجاری و نظارتی در کشور آمریکا گرفته شد.

سناتورهای آمریکایی خواستار موضع قوی دولت در برابر پولشویی و جرایم مرتبط به ارزهای دیجیتال هستند

یک گروه دو حزبی از سناتورهای آمریکایی پیشنهاد قانون «تقویت و اجرای امنیت ملی (CANSEE)» را ارائه دادند. این قانون پیشنهادی می‌تواند به منزله‌ی یک موضع قوی از سوی دولت آمریکا در برابر پولشویی و جرایم ارزهای دیجیتال باشد.

در یک فعل‌وانفعال تازه در زمینه ارزهای دیجیتال، روز پنجشنبه هفته گذشته، کمیته خزانه‌داری کشور بریتانیا خواستار وضع قانون نظارتی مشابه با حوزه قمار برای ارزهای دیجیتال شد. با این حال، این قانون با رأی قاطع رد شد.

سرانجام روز جمعه، قانون‌گذاران جمهوری‌خواه در کمیته کشاورزی و خدمات مالی مجلس نمایندگان آمریکا لایحه‌ای ۲۱۲ صفحه‌ای به نام «قانون نوآوری مالی و فناوری برای قرن بیست‌ویکم» را معرفی کردند. به گفته نمایندگان مجلس نمایندگان این لایحه می‌تواند جهت ایجاد یک چارچوب برای کنترل ریسک‌های مرتبط به فعالیت در حوزه ارزهای دیجیتال و رسیدگی بیش‌تر به شکاف‌های نظارتی به تصویب برسد.

با پارسیان کریپتو همیشه در جریان آخرین اخبار و رویدادهای صنعت کریپتو و بازار ارزهای دیجیتال قرار بگیرید.

منابع:decrypt