پارسیان کریپتو
خانهاخبارارز دیجیتالهر آنچه در هفته اول محاکمه سم بنکمن فرید گذشت
هر آنچه در هفته اول محاکمه سم بنکمن فرید گذشت عکس

هر آنچه در هفته اول محاکمه سم بنکمن فرید گذشت

October 9, 2023
16
0

هفته اول محاکمه سم بنکمن فرید (Sam Bankman-Fried)، بنیان‌گذار و مدیرعامل صرافی اف تی ایکس (FTX) همان‌طور که قابل‌ انتظار بود، در میان هیاهو و پوشش گسترده‌ رسانه‌ای خاتمه پیدا کرد گفته می‌شود که محاکمه بنکمن فرید شاید تا ۶ هفته نیز به طول بینجامد. دادگاه پادشاه کریپتو از فردا دوباره از سر گرفته می‌شود.

کلمات کلیدی محاکمه بنکمن فرید «فریب و دروغ» بود که بارها و بارها تکرار شد. دادستان‌های وزارت دادگستری آمریکا روز چهارشنبه گذشته اعلام کردند که امپراتوری بنکمن فرید برخلاف ظاهر پر زرق و برق‌اش، یک «خانه پوشالی بر پایه‌ دروغ» بوده است.

در محاکمه بنکمن فرید، متهم همان‌طور که قابل انتظار بود، همچنان بر موضع خود که بی‌گناهی بود تأکید ‌کرد. اما وزارت دادگستری آمریکا (DOJ) او را به دخالت در کلاهبرداری بزرگ شرکت اف تی ایکس متهم کرد. شاهدان مهمی از جمله جان ری سوم که رهبری بازسازی صرافی را برعهده دارد به شدت اعتبار بنکمن فرید را زیرسؤال بردند. گری وانگ، یکی از بنیان‌گذاران اف تی ایکس نیز ضمن اعتراف به کلاهبرداری خود، تمام اتهامات را پذیرفت.

وانگ با شهادت خود پای سایر مدیران رده‌بالای اف‌تی‌ایکس و شرکت آلامدا ریسرچ (Alameda Research) از جمله کارولین الیسون، پارتنر سابق بنکمن فرید و نیشاد سینگ را نیز به دادگاه باز کرد. گری وانگ که روز چهارشنبه هفته گذشته به عنوان چهارمین شاهد پرونده به دادگاه احضار شده بود گفت که مدیران اف‌تی‌ایکس و شرکت آلامدا کاملا از فعالیت‌های متقلبانه الکترونیکی و کلاهبرداری‌ها اطلاع داشته‌اند.

قرار است هر دوی این شاهدان در روزهای آتی در دادگاه حاضر شوند و بر علیه بنیان‌گذار صرافی اف تی ایکس شهادت دهند. گری وانگ در اعترافات خود گفت که اف‌تی‌ایکس امتیازهای ویژه‌ای به شرکت آلامدا ریسرچ اختصاص داده است.

آدام یدیدیا، توسعه‌دهنده سابق پلت‌فرم اف‌تی‌ایکس نیز در شهادت خود گفت که به دلیل کشف برنامه‌ کلاهبرداری از مشتریان شرکت تصمیم گرفته که این صرافی را هرچه سریع‌تر ترک کند. آدام یدیدیا گفت که در نوامبر ۲۰۲۲ متوجه جریان شده و همان زمان تصمیم به استعفا گرفته است.

در همین رابطه بیش‌تر بخوانید:

۱۱۰ سال زندان در انتظار سم بنکمن فرید

سم بنکمن فرید دفاعیه ۲۵۰ صفحه‌ای منتشر کرد

وزارت دادگستری آمریکا اعلام کرد که اموال بنکمن فرید از جمله دو جت شخصی بسیار لوکس را توقیف کرده است. ظاهرا این دو جت که بنکمن فرید هیچ‌وقت از آنها استفاده نکرده واقعا به او تعلق دارند. از آنجایی که روند مصادره اموال بنکمن فرید همچنان ادامه دارد، احتمالا در روزهای آینده فهرست بیش‌تری از اموال مصادره‌شده اعلام شود. این وزارت با قاطعیت تمام اعلام کرد که تمام دارایی‌هایی که از راه غیرقانونی به دست آمده باشند را ضبط خواهد کرد.

رفتارها و اقدامات گذشته سم بنکمن فرید کار وکلای مدافع او برای دفاع از موکلشان را سخت‌تر کرده بود. تلاش‌های تیم حقوقی او برای دفاع از بنیان‌گذار صرافی ورشکسته چندان مثمرثمر نبود. این موضوع حتی باعث ناراحتی والدین او، جوزف بنکمن و باربارا فرید، هر دو از اساتید بازنشسته رشته‌ حقوق دانشگاه استنفورد شد.

وکلای بنکمن فرید که بسیاری از رسانه‌ها تمام تلاش آنها برای اثبات بی‌گناهی بنکمن فرید را بی‌اثر دانسته‌اند، سعی کردند روی برخی اقدامات بنیان‌گذار صرافی اف تی ایکس که ظاهرا از روی خلوص نیت انجام گرفته بودند تمرکز کنند تا تصویر انسانی از او بسازند، اما ظاهرا چندان موفق نبودند.

تیم حقوقی بنکمن فرید در دادگاه سعی کردند این‌طور نشان دهند که تمام اتفاقاتی که باعث ورشکستگی صرافی شد یک اشتباه در برنامه‌های تجاری شرکت، هرچند یک اشتباه فاحش ۸ میلیارد دلاری بوده که نمی‌تواند الزما جرم به حساب بیاید.
مت هوانگ، هم‌بنیان‌گذار پارادایم (Paradigm) که یک شرکت سرمایه‌گذاری خطرپذیر است نیز در دادگاه شهادت داد. او اعلام کرد که این شرکت پس از شک و شبهه‌ها و نگرانی‌های فراوان تصمیم گرفته که سرمایه‌گذاری ۲۷۸ میلیون دلاری خود در صرافی اف تی ایکس را به صفر کاهش دهد.

رسانه‌های مختلف گزارش داده‌اند که احتمالا دادگاه سم بنکمن فرید حدود ۶ هفته به طول بیانجامد. همچنان نتیجه نهایی دادگاه مشخص نیست، اما تقریبا اکثر صاحب‌نظران عقیده دارند که بنکمن فرید برای سقوط این صرافی و سوءمدیریت میلیاردها دلار از سرمایه‌های مشتریان باید در انتظار صدور حبس طولانی مدتی باشد. قرار است دور بعدی محاکمه سم بنکمن فرید از فردا، سه‌شنبه ۱۸ مهر (۱۰ اکتبر) پیگیری شود.

با پارسیان کریپتو همیشه در جریان آخرین اخبار و رویدادهای صنعت کریپتو و بازار ارزهای دیجیتال قرار بگیرید.
منابع:CoinDeskReuters