پارسیان کریپتو
خانهاخبارارز دیجیتالاظهارات جدید دو کوان، بنیانگذار ترا درباره پاسپورت‌های جعلی، استرداد به کره جنوبی و روابط سیاسی در مونته‌نگرو
اظهارات جدید دو کوان، بنیانگذار ترا درباره پاسپورت‌های جعلی، استرداد به کره جنوبی و روابط سیاسی در مونته‌نگرو عکس

اظهارات جدید دو کوان، بنیانگذار ترا درباره پاسپورت‌های جعلی، استرداد به کره جنوبی و روابط سیاسی در مونته‌نگرو

June 18, 2023
8
0

دو کوان (Do Kwon) یکی از بنیانگذاران ترافورم لبز (Terraform Labs) و رهبر سابق پروژه ارزهای دیجیتال ترا-لونا (Terra-Luna) هم‌اکنون به همراه هان چانگ جون (Han Chang-joon)، مدیر ارشد سابق ترافورم لبز به قید وثیقه در حبس خانگی در شهر پودگوریتسا، پایتخت مونته‌نگرو به سر می‌برد. اخیرا روند رسیدگی به پرونده او شتاب گرفته است. مقامات کشور مونته‌نگرو به روند تحقیقات و مراحل قانونی خود برای استراداد دو کوان به کشور کره‌ جنوبی تا شش ماه آینده سرعت داده‌اند. متهم چند روز قبل پس از دادگاه به سوالات خبرنگاران پاسخ دادند.

دو کوان و هان چانگ جون در جریان جلسه دادگاه گفتند که اصلا نمی‌دانستند پاسپورت‌های آنها که از طریق برنامه‌ی شهروندی اقتصادی دریافت کردند جعلی بودند. آنها قبلا با پاسپورت‌های کشورهای کاستاریکا و بلژیک به سراسر جهان سفر می‌کردند. با این حال، گزارش پلیس بین‌الملل (اینترپل) جعلی بودن اسناد دو متهم را تأیید کرده بود.

دو کوان در این مورد گفت: «من تمام فُرم‌های لازم را پر کردم و پاسپورت کاستاریکا را از طریق شرکتی در سنگاپور که یکی از دوستانم به من پیشنهاد داده بود دریافت کردم.»

در همین رابطه بیش‌تر بخوانید:

تعیین قرار وثیقه برای دو کوان، بنیانگذار ترافورم لبز

دو کوان احتمالا به ۴۰ سال حبس محکوم می‌شود

دو کوان در ادامه افزود که هیچ‌وقت با پاسپورت جعلی به کشورهای دیگر نمی‌رود. دو کوان و هان چانگ جون به همراه پاسپورت کاستاریکا و بلژیک برای پاسپورت گرانادا نیز اقدام کرده بودند که درخواستشان رد شد. بنیانگذار ترا گفت که اگر مقامات به او اجازه دسترسی به ایمیلش را بدهند می‌تواند به سوالات در مورد مدارک جعلی سفر خود و همکار سابقش پاسخ درستی بدهد. او همچنین از دادگاه درخواست کرد که هان چانگ جون را به دلیل اینکه از ماجرای پاسپورت جعلی اطلاع نداشته از مجازات معاف کند.

با این حال، هاریس سابوتیچ، دادستان مونته‌نگرو درخواست کرد که به دلیل اثبات ادعاهای کیفرخواست در جریان رسیدگی هر دو متهم مجرم دانسته شوند. قرار است فردا (۲۹ خرداد/ ۱۹ جون) حکم قاضی ایوانا بچیچ اعلام شود.

قبلا دادگاه عالی مونته‌نگرو در روز ۱۵ جون درخواست وثیقه دو کوان و هان چانگ جون را تأیید کرده بود. با این حال، به درخواست مقامات کره جنوبی دادگاه عالی مونته‌نگرو حکم به ادامه بازداشت خانگی تا شش ماه آینده داد تا مراحل استرداد قانونی دو متهم به کشورشان پیگیری شود.

در همین حال در روزهای گذشته اخبار دیگری منتشر شده بود که عنوان می‌کردند دو کوان، بنیانگذار ترا به کمپین سیاسی حزب سیاسی جنبش اروپا در مونته‌نگرو کمک مالی کرده است. کوان در برابر دادستانی ویژه دولتی و وکلای مدافع شهادت داد که هیچ‌گونه تراکنش مالی با وزیر دارایی سابق این کشور میلوژکو اسپاجیچ نداشته است.

دریتان آبازوویچ، نخست وزیر سابق مونته‌نگرو قبلا ادعا کرده بود که نامه‌ای از دو کوان درباره‌ روابطش با اسپاجیچ، رئیس حزب سیاسی جنبش اروپا دریافت کرده است. با این حال، وزیر دارایی سابق تأیید کرد که دوستانش و شرکتی که او در آن کار می‌کرد در سال ۲۰۱۸ در پروژه‌ی ترا سرمایه‌گذاری کرده‌اند. با این حال، آنها پس از فروپاشی اکوسیستم کریپتوی لونا-ترا تمام سرمایه‌های خود را از دست داده‌اند. او در ادامه گفته بود که به همین دلیل از گزارش دو کوان به مقامات کشور رضایت خاصی داشته‌ است. میلوژکو اسپاجیچ با ویتالیک بوترین، یکی از بنیانگذاران اتریوم نیز روابطی دارد.

منابع:coingape