پارسیان کریپتو
خانهاخبارارز دیجیتالظرفیت اولین مزرعه استخراج بیتکوین با انرژی هسته‌ای جهان افزایش پیدا می‌کند
ظرفیت اولین مزرعه استخراج بیتکوین با انرژی هسته‌ای جهان افزایش پیدا می‌کند عکس

ظرفیت اولین مزرعه استخراج بیتکوین با انرژی هسته‌ای جهان افزایش پیدا می‌کند

June 25, 2023
3
0

شرکت تراولف (Terawulf) ماه‌ها پس از راه‌اندازی اولین مزرعه استخراج بیتکوین با انرژي هسته‌ای به نام ناتیلوس (Nautilus) در پنسیلوانیا حالا در بیانیه‌ای جدید از بالا بردن ظرفیت این مزرعه استخراج خبر داده است. هدف شرکت تراولف افزودن ۸ هزار دستگاه استخراج دیگر است. هم‌اکنون ۱۶ هزار دستگاه با مصرف برق ۵۰ مگاوات کار می‌کنند. حاشیه سود این مزرعه استخراج ۶۳ درصد است، اما تراولف با هزینه‌ی برق ترکیبی ۰٫۰۲۸ دلار به ازای هر کیلووات ساعت می‌تواند حاشیه‌ سود خود را به ۷۷ درصد نیز برساند.

تراولف همچنین قصد دارد ظرفیت استخراج خود را ۵۰ مگاوات دیگر نیز افزایش دهد تا در نهایتا به ۳۰۰ مگاوات برسد. ایده مزرعه استخراج بیتکوین ناتیلوس برای اولین‌بار در ماه آگوست ۲۰۲۱ به صورت پروژه مشترک بین تراولف و شرکت کومولوس مطرح شد. اولین مزرعه استخراج نیز از ژانویه ۲۰۲۳ شروع به کار کرد. این مزرعه استخراج بیتکوین برق خود را از یک نیروگاه هسته‌ای ۲٫۵ گیگاواتی تأمین می‌کند.

در همین رابطه بخوانید:

السالوادور و تتر یکی از بزرگ‌ترین مزارع استخراج بیت‌کوین در جهان را می‌سازند

نگرانی‌ها در مورد اثرات زیست محیطی استخراج بیتکوین یکی از بحث‌های دامن‌دار در این حوزه است. با این حال، باوجود این نگرانی‌ها این صنعت به رشد و گسترش خود ادامه داده است. در همین حال از سال ۲۰۱۶ نرخ هش بیتکوین نیز مدام افزایش پیدا کرده است. با این حال، تراولف می‌خواهد با پروژه نوآورانه‌ی خود باعث کاهش اثرات زیست‌محیطی منفی این صنعت شود. نرخ هش معیاری برای سنجیدن عملکرد یک دستگاه استخراج است. با افزایش نرخ هش، منابع محاسباتی و پردازشی بیش‌تری برای استخراج بیتکوین به کار می‌رود و در نتیجه مصرف برق نیز افزایش پیدا می‌کند. این امر موجب مصرف بالای برق می‌شود که عمدتا از انرژی‌های فسیلی گرفته می‌شوند.

با این حال، آمار و ارقام جدید نشان می‌دهد که شمار زیادی از استخراج‌کنندگان بیتکوین و کریپتو از منابع انرژی سبز همچون خورشیدی و آبی استفاده می‌کند. اطلاعات وب‌سایت دیجی‌کونومیست نشان می‌دهد، شاخص مصرف برق بیتکوین هم‌اکنون ۱۰۴٫۹۵ تراوات ساعت در سال است. این رقم با میزان برق مصرفی کشور قزاقستان برابری می‌کند. در همین حال، ردپای کربن (میزان کل انتشار گازهای گلخانه‌ای) این صنعت برابر با ۵۸٫۵۴ میلیون تن دی‌اکسیدکربن است که مشابه مصرف برق کشور لیبی است. علاوه بر این برآوردها نشان می‌دهد مصرف برق بیتکوین در سال ۲۰۲۲ کاهش پیدا کرده است که نکته مثبتی برای صنعت کریپتو و شبکه بیتکوین به حساب می‌آید.

منابع:crypto