پارسیان کریپتو
خانهاخبارارز دیجیتالکلاهبرداری ۶ میلیون دلاری زوج اهل تنسی از طریق یک صندوق سرمایه‌گذاری ارز دیجیتال
کلاهبرداری ۶ میلیون دلاری زوج اهل تنسی از طریق یک صندوق سرمایه‌گذاری ارز دیجیتال عکس

کلاهبرداری ۶ میلیون دلاری زوج اهل تنسی از طریق یک صندوق سرمایه‌گذاری ارز دیجیتال

July 26, 2023
235
0

کمیسیون معاملات آتی کالا (CFTC) دو نفر از اهالی ایالت تنسی را متهم کرد که از طریق راه‌اندازی یک صندوق سرمایه‌گذاری ارز دیجیتال با فریب بیش از ۱۰۰ نفر، بیش از ۶ میلیون دلار کلاهبرداری کرده‌اند. به گفته کمیسیون معاملات آتی کالا متهمان سرمایه‌گذاران ناآگاه را فریب داده بودند تا بیش از ۶ میلیون دلار را در یک صندوق سرمایه‌گذاری ارز دیجیتال سرمایه‌گذاری کنند. کمیسیون معاملات آتی کالا آمریکا تصمیم دارد از طریق جریمه، و برخی ممنوعیت‌های تجاری و مجازات‌های دیگر جلوی تخلف‌های بیش‌تر این زوج را بگیرد.

کمیسیون روز سه‌شنبه شکایتی را علیه آقا و خانم مایکل و آماندا گریفیس، دو شهروند ساکن شهر کلارکسویل، ایالت تنسی را به دادگاه ارائه داد. این آژانس عقیده دارد که متهمان در طی دوره‌ای بین جولای ۲۰۲۲ (تیر ۱۴۰۱) تا ژانویه ۲۰۲۳ (دی ۱۴۰۱) از بیش از ۱۰۰ نفر اخاذی کرده‌اند.
متهمان پس از اینکه سرمایه‌گذاران را متقاعد کرده بودند که در این صندوق سرمایه‌گذاری ارز دیجیتال سرمایه‌گذاری کنند، به آنها وعده سودهای کلان را داده بودند. آنها ادعا می‌کردند که این معاملات را با راهنمای یک تحلیل‌گر خبره به نام مستعار کوچ وندی و صرافی ارز دیجیتال اپکس (Apex) انجام می‌دادند. دو متهم در همین حال با بهره‌برداری از روابط شخصی و حرفه‌ای خود تا حد زیادی این طرح سرمایه‌گذاری جعلی را مشروع جلوه داده بودند.

صندوق سرمایه‌گذاری (Commodity Pool) یک ابزار است که وجوه سرمایه‌گذاران مختلف را ترکیب می‌کند. سپس از این دارایی‌های گردآوری‌شده برای معامله در قراردادهای آتی یا سرمایه‌گذاری‌های مشابه استفاده می‌شود. معمولا این صندوق‌ها به صورت مشارکتی اداره شده و مدیر صندوق از طرف بقیه اعضا وظیفه اداره دارایی‌های سرمایه‌گذاران را برعهده می‌گیرد.
کمیسیون امیدوار به بازپرداخت پول‌های مالباختگان، جریمه، محدویت دائمی تجاری و ممنوعیت افتتاح حساب متهمان پرونده را محکوم کند. این نهاد قانون‌گذاری همچنین به دنبال صدور حکم دائمی است تا جلوی نقض هرچه بیش‌تر قانون مبادله کالاها و مقرارت این نهاد را بگیرد.

یان مک‌گینلی، مأمور اجرای احکام کمیسیون معاملات آتی کالا در مورد کلاهبرداری اخیر گفت که دو متهم با افراد مختلف با وعده سودهای کلان جذب سرمایه‌گذاری خود در قراردادهای آتی ارزهای دیجیتال کرده بودند. آقای مک‌گینلی در ادامه افزود: «آنها [متهمان] با کمال‌ بی‌شرمی اعتماد مالباختگان را زیرپا گذاشته و با فریب آنها سود به جیب زدند. آنچه کمیسیون معاملات آتی کالا امروز انجام داد نشان از تعهد این نهاد برای پاسخگو کردن افراد بی‌گناهی است که هدف استثمار قرار می‌گیرند.»

کمیسیون معاملات آتی کالا اعلام کرد که بیش از ۴ میلیون دلار از پول‌های صندوق را به صرافی اپکس و بعدا به سرعت به کیف پول‌هایی خارج از کنترل متهمان انتقال داده شده‌اند. از این جهت، بازگردانی این دارایی‌ها غیرممکن است. متهمان در حدود ۱ میلیون دلار را نیز برای پرداخت بدهی و خرید کالاهای لوکس خرج کرده بودند. این زوج بعدا از بقیه‌ پول‌های صندوق برای ادامه طرح سرمایه‌گذاری پانزی خود تا هر زمانی که امکان داشت استفاده کرده‌اند. کمیسیون عنوان کرد که بازپس‌گیری پول‌های مالباختگان با توجه به اینکه این زوج صاحب اموال کافی نیستند، ممکن است مشکل باشد. با این وجود، این آژانس عقیده دارد که می‌تواند همچنان متهمان را در قبال اتهام‌هایشان پاسخگو کند.

کلاهبرداری در صندوق‌های سرمایه‌گذاری به خصوص در زمینه ارزهای دیجیتال حربه شناخته‌شده‌ای برای اخاذی و فریب قربانیان ناآگاه است. مجرمان معمولا ادعا می‌کنند که اطلاعات ویژه‌ای از وضعیت بازار دارند و وعده سودهای کلان و سریع را به افراد می‌دهند. با این حال، وقتی که سرمایه‌ها به صندوق سرمایه‌گذاری سرازیر شود، بازگرداندن این پول‌ها دشوار می‌شود. به خصوص زمانی که مجرمان مانند مورد زوج اهل تنسی پول‌ها را به کیف پول‌هایی خارج از کنترل خود انتقال می‌دهند.

با پارسیان کریپتو همیشه در جریان آخرین اخبار و رویدادهای صنعت کریپتو و بازار ارزهای دیجیتال قرار بگیرید.
منابع:beincrypto