پارسیان کریپتو
خانهاخبارارز دیجیتالهکر نوجوان ارز دیجیتال محکوم به ۱۰ سال حبس و بازگرداندن ۵.۲ میلیون دلار ارز دیجیتال و خودروی سرقتی شد
هکر نوجوان ارز دیجیتال محکوم به ۱۰ سال حبس و بازگرداندن ۵.۲ میلیون دلار ارز دیجیتال و خودروی سرقتی شد عکس

هکر نوجوان ارز دیجیتال محکوم به ۱۰ سال حبس و بازگرداندن ۵.۲ میلیون دلار ارز دیجیتال و خودروی سرقتی شد

September 11, 2023
23
0

یک قاضی فدرال در سانفرانسیسکو حکم به حبس ۱۰ ساله یک نوجوان هکر ارز دیجیتال داد. دادگاه این هکر را که در سال ۲۰۱۹ دستگیر شده بود، ملزم به بازگرداندن ۵.۲ میلیون دلار ارزهای دیجیتال سرقتی و خودروی اسپرتی که از درآمد نامشروع خریداری شده بود کرد.

این هکر به نام «احمد وقافه هرد»، اهل ایالت آریزونا، از سال ۲۰۱۶ عضو یک باند سرقت ارز دیجیتال بوده است. بنا به گزارش رسانه‌های محلی شهر سانفرانسیسکو، ایالت کالیفرنیا، هرد به همراه دو نفر همدستش از سرمایه‌گذاران و مدیران فناوری ثروتمند ساکن شهر سرقت می‌کردند. اعضای این باند سانفرانسیسکو را به دلیل مراکز زیادش در حوزه فناوری و فین‌تک انتخاب کرده بودند.

اواسط فروردین امسال یک حادثه خونین در سانفرانسیسکو، جامعه کریپتو را شوکه کرد. باب لی ۴۳ ساله، مدیر ارشد فناوری شرکت اسکویر و خالق کرش‌اپ روز سه‌شنبه ۱۵ فروردین با ضربان متعدد چاقو به قتل رسید. مأموران پلیس شهر سانفرانسیسکو بعدا نیما مومنی، کارآفرین و مدیر فناوری ایرانی-آمریکایی را به جرم قتل باب لی دستگیر کردند.

هرد و همدستانش از روش مبادله سیم‌ کارت برای سرقت ارز دیجیتال استفاده می‌کردند. در این روش، سارقان ضمن سرقت هؤیت فرد با اپراتورهای مخابراتی تماس می‌گرفتند و خود را فرد صاحب سیم‌ کارت معرفی کرده و درخواست انتقال سیم ‌کارت به تلفن جدید می‌کردند. به این ترتیب، پس از به دست گرفتن تلفن همراه قربانی به حساب‌های بانکی، کارت‌های اعتباری یا کیف پول‌های ارز دیجیتال او دسترسی پیدا می‌کردند. سرقت‌های مبادله سیم ‌کارت به دلیل اینکه نیاز به مهارت چندانی ندارد، این اواخر رواج زیادی یافته است.

کارشناسان امنیت بلاکچین هشدار می‌دهند، بهتر است کاربران استفاده از روش‌های مبتنی بر سیم‌کارت جهت تأیید هؤیت دو مرحله‌ای را محدود کنند. در عوض بهتر است که از اپلیکیشن‌‌هایی مانند گوگل آتنتیکیتور یا اوتی (Authy) استفاده کنند که امنیت بالاتری دارند.

در همین رابطه بیش‌تر بخوانید:

ارز دیجیتال کانادایی‌ها از خانه‌هایشان دزدیده می‌شود؛‌ مراقب عبارت‌ بازیابی خود باشید

دستگیری نیما مومنی، کارآفرین ایرانی‌تبار به اتهام قتل باب لی

هرد در سال ۲۰۱۹، زمانی که مشغول خریداری یک خودروی اسپرت مک‌لارن با بیت‌ کوین بود دستگیر شد. او بعدا به ۱۱ فقره جرم از جمله کلاهبرداری سیمی (تلفنی/ اینترنتی)، ‌سرقت هؤیت و هک کامپیوتری متهم شد. هرد در دادگاه پس از اقرار به اتهام‌های خود ملزم شد که خودروی اسپرت و ۵.۲ میلیون دلار ارز دیجیتال را به عنوان غرامت به مالباختگان به دولت تحویل دهد. او به ۱۰ سال حبس نیز محکوم شد.

اخیرا سرقت ارزهای دیجیتال به یک نگرانی جدی تبدیل شده است. با افزایش ارزش و محبوبیت رمزارزها، خطرات و آسیب‌پذیری‌های این حوزه نیز افزایش یافته است. سارقان ارز دیجیتال از روش‌های مختلف از هک اینترنتی تا خشونت و ضرب و جرح برای سرقت دارایی‌های دیجیتال افراد استفاده می‌کنند.

اخیرا حتی گزارش‌های زیادی از هجوم سارقان به منازل سرمایه‌گذاران ارز دیجیتال منتشر شده است. مجرمان معمولا در لباس پیک، مأمور تحویل‌ کالا و موارد مشابه وارد منزل افراد ثروتمند ارز دیجیتال می‌شوند و به زور یا تهدید خواستار اطلاعات کیف پول آنها می‌شوند. موارد سرقتی از این دست در چندین کشور دنیا از جمله کانادا گزارش شده است. اخیرا پلیس سواره‌نظام سلطنتی کانادا در ریچموند مجبور شد که برای مقابله با این پدیده شوم به عموم مردم هشدار دهد. سواره‌نظام سلطنتی چندین مورد سرقت مشابه را در سال ۲۰۲۲ تأیید کرده است که در یک مورد سارق دستگیر شد.

با پارسیان کریپتو همیشه در جریان آخرین اخبار و رویدادهای صنعت کریپتو و بازار ارزهای دیجیتال قرار بگیرید.
منابع:Crypto News