پارسیان کریپتو
خانهاخبارارز دیجیتالشبکه‌های اجتماعی به دلیل تبلیغات گمراه ‌کننده ارزهای دیجیتال زیر ذره‌بین سازمان‌های اروپایی رفتند
شبکه‌های اجتماعی به دلیل تبلیغات گمراه ‌کننده ارزهای دیجیتال زیر ذره‌بین سازمان‌های اروپایی رفتند عکس

شبکه‌های اجتماعی به دلیل تبلیغات گمراه ‌کننده ارزهای دیجیتال زیر ذره‌بین سازمان‌های اروپایی رفتند

June 9, 2023
8
0

شبکه‌های اجتماعی اینستاگرام از شرکت متا، یوتیوب از آلفابت، تیک‌تاک و توییتر از ایلان ماسک ممکن است با اقدامات نظارتی جدی از سوی سازمان مصرف‌کنندگان اروپا (‌BEUC) مواجه شوند. این سازمان اخیرا شکایتی را در خصوص وجود حجم بالایی از تبلیغات گمراه ‌کننده ارزهای دیجیتال در این شبکه‌های اجتماعی به کمیسیون اروپا ارسال کرده است.

بر اساس بیانیه‌ سازمان مصرف‌کنندگان اروپا، این نهاد شکایتی را علیه شرکت‌های کریپتو در اروپا تنظیم کرده و تأکید دارد که گسترش تبلیغات گمراه ‌کننده ارزهای دیجیتال در شبکه‌های اجتماعی می‌تواند به معنای یک روال تجاری غیرمنصفانه باشد که خطرات زیادی برای مصرف‌کنندگان از جمله زیان‌های مالی چشمگیر را برای آنها به همراه دارد. در این شکایت به تبلیغات پولی و همین‌طور تأییدهای اینفلوئنسرهای کریپتو نیز اشاره شده است.

اخبار ارزهای دیجیتال را در پارسیان کریپتو دنبال کنید:

پیتر شیف، اقتصاددان معروف: قوانین دولتی عامل وخامت اوضاع بحران مالی است

اقدامات‌ اخیر کمیسیون بورس و اوراق بهادار باعث اتحاد صنعت کریپتو می‌شود

از زمان سقوط ناگهانی صرافی اف‌تی‌ایکس (FTX) متعلق به سم بنکمن فرید در نوامبر سال ۲۰۲۲ (آبان ۱۴۰۱) فضای وب ۳ شاهد فشار نظارتی زیادی بوده و نهادهای قانون‌گذار در سراسر جهان توجهات خود را معطوف فعالان بازار کریپتو کرده‌اند. در ایالات متحده آمریکا، سازمان کمیسیون بورس و اوراق بهادار (SEC)، کوین بیس (Coinbase) بزرگ‌ترین محل معاملات بیتکوین در این کشور را متهم به زیرپا گذاشتن قوانین این نهاد کرده است. صرافی بایننس متعلق به چانگ پنگ ژائو نیز با اتهامات مشابهی مواجه شد.

حالا سازمان مصرف‌کنندگان اروپا غول‌های شبکه اجتماعی جهان اینستاگرام، یوتیوب، تیک‌تاک و توییتر را متهم به انتشار تبلیغات گمراه‌کننده ارزهای دیجیتال کرده است. این سازمان از شبکه همکاری خود درخواست کرده که سیاست‌های تبلیغاتی سخت‌گیرانه‌تری را برای دارایی‌های کریپتو در این پلتفرم‌های اجتماعی اعمال کنند.

هدف سازمان مصرف‌کنندگان اروپا محافظت از مصرف‌کنندگان در مقابل کلاهبرداری‌ها و وعده‌های دروغین در فضای کریپتو است. این سازمان همچنین از مدیران شبکه‌های اجتماعی درخواست کرد مطمئن شوند که افراد تأثیرگذار و اینفلوئنسرها نیز از گمراه کردن مصرف‌کنندگان خودداری می‌کنند.

نمایندگان کشورهای دانمارک، فرانسه، یونان، ایتالیا، لیتوانی، پرتغال، اسلواکی و اسپانیا حمایت خود را از شکایت اخیر سازمان مصرف‌کنندگان اروپا اعلام کرده‌اند. سازمان مصرف‌کنندگان اروپا و حامیانش با این تلاش جمعی تصمیم دارند که شبکه‌های اجتماعی را به دلیل نقش آنها در راحت کردن شیوه‌های تبلیغاتی گمراه‌کننده در صنعت کریپتو کاملا پاسخگو نگه دارند.

اتحادیه اروپا هم‌اکنون با وضع اولین مجموعه قوانین جامع جهان در صنعت کریپتو با عنوان قوانین بازارهای دارایی‌های رمزنگاری‌شده (MiCA) گام مهمی در زمینه قانونمندسازی دارایی‌های دیجیتال برداشته است. با این حال، در این قوانین مستقیما به مسئولیت‌ شرکت‌های شبکه اجتماعی برای جلوگیری از تبلیغات گمراه‌کننده کریپتو نپرداخته است.

تلاش اخیر سازمان مصرف‌کنندگان اروپا نشان می‌دهد که توجه ویژه‌ای به خطرات مرتبط به تبلیغات گمراه‌کننده کریپتو در این نهاد اروپایی شده است. این سازمان می‌خواهد با اعمال سیاست‌های تبلیغاتی سخت‌گیرانه و پاسخگو نگه داشتن شبکه‌های اجتماعی محیط امن‌تری را برای مصرف‌کنندگان در دنیای عمدتا بی‌‌ثبات کریپتو به وجود بیاورد.

منابع:crypto