پارسیان کریپتو
خانهاخبارارز دیجیتالاحتمال ورشکستگی سیلورگیت، بزرگ‌ترین بانک کریپتویی افزایش یافت
احتمال ورشکستگی سیلورگیت، بزرگ‌ترین بانک کریپتویی افزایش یافت عکس

احتمال ورشکستگی سیلورگیت، بزرگ‌ترین بانک کریپتویی افزایش یافت

March 6, 2023
17
0

بانک سیلورگیت با اقدامات اخیر نشان داده که فاصله چندانی با ورشکستگی ندارد. این بانک کریپتویی روز جمعه 3 مارچ (13 اسفند) از توقف فعالیت شبکه تبادل سیلورگیت (SEN) خبر داد. مؤسسات و نهادهای مالی از این شبکه برای انتقال پول به صرافی‌های ارز دیجیتال استفاده می‌کردند.

سیلورگیت روز جمعه در وب‌سایت رسمی خود بیانیه‌ای به این شرح گذاشت: «بانک سیلورگیت بی‌درنگ تصمیم برای ارزیبای ریسک گرفته و شبکه تبادل سیلورگیت را تعطیل کرده است. سایر خدمات در ارتباط با سپرده‌گذاری همچنان به فعالیت خود ادامه خواهند داد.»

شبکه تبادل سیلورگیت یک سرویس تسویه فوری 24 ساعته است که مشتریان این بانک کریپتویی می‌توانند از طریق آن تراکنش‌های بین همدیگر را در هر زمانی از جمله شب‌ها و آخر هفته‌ها انجام دهند. برخی از شرکت‌ها و صرافی‌های بزرگ فعال در حوزه ارزهای دجیتال از جمله بایننس یواس، کراکن، جمنای، اریس‌اکس از جمله مشتریان شبکه تبادل سیلورگیت بودند.

در روزهای گذشته برخی از ارزهای دیجیتال از جمله بیت‌کوین افت شدید قیمت را تجربه کرده‌اند. ظاهرا احتمال ورشکستگی بانک سیلورگیت اصلی‌ترین دلیل این افت قیمت شدید باشد. مارک کوهودس، معامله‌گر و یکی از منتقدان بانک سیلورگیت که از یک سال گذشته انتقادهای شدیدی نسبت به این بانک کریپتویی داشت در یک توئیت اعلام کرد که انتظار دارد این بانک طی یک هفته‌ی آینده به فعالیت خود خاتمه دهد.

احتمال ورشکستگی بانک سیلورگیت

در همین حال، از سوی دیگر خبر می‌رسد که سیلورگیت مجبور شده که سپرده‌ی 9٫85 میلیون دلاری را به بلاک‌فای (BlockFi) را به این شرکت وام‌دهی ارز دیجیتال که ورشکسته شده بازگرداند. دادگاه ورشکستگی که نظار بر روند بازسازی این شرکت است روز جمعه از سیلورگیت خواست که بی‌درنگ سپرده‌ی 9٫85 میلیون دلاری را به این شرکت بازگرداند.

طبق قراردادی که این شرکت مالی در آگوست 2020 بایکدیگر منعقد کرده بودند، سیلورگیت قرار بود که به عنوان مؤسسه سپرده‌گذاری برای ورودی‌ اعتباری یا بدهی‌های بلاک‌فای عمل کند. این شرکت در نوامبر 2021 با به وجود آوردن سپرده‌ای 10 میلیون دلاری موافقت کرد. در این تفاهم‌نامه‌ آمده بود که این حساب ۹۰ روز کاری پس از آخرین انتقال خاتمه پیدا می‌کند. همچنین طبق این تفاهم‌نامه بلاک‌فای دسترسی نامحدودی به این وجوه داشت.

حکم دادگاه بخشی از پروسه‌ی ورشکستگی این شرکت است. شرکت بلاک‌فای از جمله اولین شرکت‌هایی بود که پس از سقوط صرافی اف‌تی‌ایکس (FTX) اعلام ورشکستگی کرد. بلاک‌فای که وام‌دهنده حوزه ارزهای دیجیتال بود بیش از 100 هزار طلبکار دارد و بدهی‌هایش بین 10 تا 100 میلیارد دلار تخمین زده می‌شوند.

صرافی اف‌تی‌ایکس نیز تا همین چند ماه قبل یکی از بزرگ‌ترین صرافی‌های کریپتو پس از بایننس و کوین‌ بیس بود، اما نوامبر 2022 بود که برخی از تخلف‌های این شرکت افشا شد. اف‌تی‌ایکس و مدیر عاملش سم بنکمن فرید متهم بودند که تخلفات مالی و سوءاستفاده‌های زیادی را از دارایی‌های کاربران انجام داده‌اند. همین تخلف‌ها نهایتا این امپراطوری بزرگ حوزه ارزهای دیجیتال را به سمت ورشکستگی سوق داد و به خود موجی از ورشکستگی‌های بعدی به همراه آورد.

منابع:cointelegraph