پارسیان کریپتو
خانهاخبارارز دیجیتالوحشت راس اولبریکت، بنیان‌گذار جاده ابریشم از گذراندن تمام عمر پشت میله‌های زندان
وحشت راس اولبریکت، بنیان‌گذار جاده ابریشم از گذراندن تمام عمر پشت میله‌های زندان عکس

وحشت راس اولبریکت، بنیان‌گذار جاده ابریشم از گذراندن تمام عمر پشت میله‌های زندان

October 6, 2023
53
0

راس اولبریکت (Ross Ulbricht)، بنیان‌گذار جاده ابریشم (Silk Road) ۱۰ سال اخیر را در یک زندان فوق‌امنیتی فدرال گذرانده است. او اخیرا در پستی در شبکه اجتماعی ایکس (توییتر) از وحشت خود از گذراندن تمام عمرش در زندان صحبت کرده است. اولبریکت اواسط هفته به مناسبت دهمین سال حبس خود پستی منتشر کرد.

بنیان‌گذار جاده ابریشم نوشت:

یک سال برای هر انگشت از دو دستم. امروز یک دهه کامل می‌شود که در زندانم. بعضی ‌وقت‌ها از این می‌ترسم که باقی عمرم را پشت دیوارهای سیمانی و درهای قفل‌شده سپری کنم. اما نمی‌توانم آدم دیگری را مقصر بدانم. این انتخاب‌های بد خودم بود که مرا به اینجا کشاند. حالا تنها کاری که می‌توانم انجام بدهم طلب بخشش است.

حامیان و دوستان اولبریکت با نظرات مثبتی از این پست او حمایت کردند. بسیاری از کاربران اینترنتی عقیده دارند که بنیان‌گذار جاده ابریشم پس از گذراندن این مدت طولانی در زندان، از اشتباهات زندگی‌اش درس گرفته است. برخی نیز گفته‌اند که مجازات سنگینی که برای اولبریکت در نظر گرفته شده، اصلا با جرم او همخوانی ندارد. به باور این کاربران، حتی افرادی که جرایم بسیار جدی‌تری مرتکب شدند نیز قبلا فرصت تبرئه شدن را پیدا کرده‌ بودند و چنین حقی باید به راس اولبریکت نیز داده شود.

در همین رابطه بیش‌تر بخوانید:

بیت‌کوین‌های بازار سیاه جاده ابریشم فروخته می‌شوند

جیمز ژونگ، سارق بیت‌کوین از بازار سیاه جاده ابریشم به ۱ سال حبس محکوم شد

راس اولبریکت ۳۹ ساله (متولد مارس ۱۹۸۴) که به فلسفه زندگی در جهانی فارغ از هرگونه کنترل و حاکمیت مطلق باور داشت،‌ در سال ۲۰۱۱ برنامه‌نویسی را آموخت. او بعدا جاده ابریشم، یک بازار سیاه آنلاین را در دارک‌وب، بخش پنهان اینترنت به راه انداخت. اولبریکت این بازار سیاه را با نام مستعار دِرِد پایرت رابرتز (Dread Pirate Roberts) به راه انداخته بود.

او ارز دیجیتال بیت کوین را به عنوان روش پرداخت در این بازار آنلاین انتخاب کرده بود. انتخابی که به باور بسیاری به رونق گرفتن این ارز دیجیتال و پذیرش هر چه بیش‌ترش نیز کمک چشمگیری کرد. جاده ابریشم از ژانویه ۲۰۱۱ شروع به کار کرد. این بازار سیاه اینترنتی فهرست‌ اقلامی شبیه به فروشگاه اینترنتی eBay داشت. مشتریان می‌توانستند هر آنچه می‌خواهند از جمله انواع کالاهای قاچاق مانند مواد مخدر، داروهای غیرمجاز و سلاح گرم را بدون احتیاج به دلال‌های خیابانی در این فروشگاه زیرزمینیِ آنلاین تهیه کنند.

پست بنیان‌گذار جاده ابریشم در شبکه اجتماعی ایکس

اولین محصولی که در جاده ابریشم قرار گرفت، مخدر توهم‌زای قارچ جادویی بود که خود اولبریکت پرورش داده بود. ۴ ماه پس از آغاز به کار جاده ابریشم، موجودی این بازار آنلاین به ۳۰۰ قلم کالا رسید. بعد از یک سال ۳۵۰ فروشنده تأییدشده می‌توانستند محصولات خود را در فروشگاه به فروش بگذارند.

اما نهایتا این بازار سیاه آنلاین در اکتبر سال ۲۰۱۳ با دستگیری اولبریکت برای همیشه تعطیل شد. اولبریکت در فوریه سال ۲۰۱۵ به ۲ حبس ابد به‌علاوه ۴۰ سال حبسِ بدون آزادی مشروط محکوم شد. او به قاچاق و حمل مواد مخدر، هک شبکه‌های کامپیوتری، پولشویی و سردستگی یک باند جرایم سازمان‌یافته متهم شد. قاضی در دادگاه اعلام کرد که اولبریکت با تأسیس یک بازار سیاه برای قاچاق مواد مخدر، عملا خود را فراتر از قانون دانسته است.

دادستان و وکیل مدافع اولبریکت در سال ۲۰۲۱ توافق کردند که او از مالکیت ۵۰،۶۷۶ بیت‌کوین چشم‌پوشی کند. این مقدار بیت‌کوین که در آن زمان حدود ۳.۴ میلیارد دلار ارزش داشتند را سارق اینترنتی به نام جیمز ژونگ در سال ۲۰۱۲ از جاده ابریشم به سرقت برده بود.

راس اولبریکت در سال ۲۰۱۷ اعلام کرد که قصد دارد در دادگاه عالی آمریکا درخواست تجدیدنظر کند. او ادعا کرد که حقوقش در جریان تحقیقات و محاکمه نقض شده است. با این حال، دیوان عالی آمریکا در جون ۲۰۱۸ درخواست او را رد کرد. بنیان‌گذار جاده ابریشم هم‌اکنون در زندان ایالتی توسان در ایالت آریزونا زندانی است.

با پارسیان کریپتو همیشه در جریان آخرین اخبار و رویدادهای صنعت کریپتو و بازار ارزهای دیجیتال قرار بگیرید.
منابع:Crypto.News