پارسیان کریپتو
خانهاخبارارز دیجیتالکمیسیون بورس و اوراق بهادار آمریکا پس از بایننس، از صرافی کوین بیس شکایت کرد
کمیسیون بورس و اوراق بهادار آمریکا پس از بایننس، از صرافی کوین بیس شکایت کرد عکس

کمیسیون بورس و اوراق بهادار آمریکا پس از بایننس، از صرافی کوین بیس شکایت کرد

June 7, 2023
23
0

تنها یک روز از اعلام خبر شکایت کمیسیون بورس و اوراق بهادار ایالات متحده (SEC) از صرافی بایننس و بنیان‌گذار این صرافی، چانگ پنگ ژائو می‌گذرد، اکنون کمیسیون بورس و اوراق بهادار دادخواست مشابهی را علیه دیگر صرافی بزرگ کوین بیس (Coinbase) تنظیم کرده است.

شکایت کمیسیون بورس و اوراق بهادار علیه دو نهاد کوین بیس و کوین بیس گلوبال (Coinbase Global) ثبت شده است. کمیسیون بورس و اوراق بهادار مدعی است که صرافی کوین بیس از سال ۲۰۱۹ بدون اینکه به عنوان یک نهاد کارگزار، بورس اوراق بهادار ملی یا اتاق پایاپای ثبت‌نام کرده باشد در کشور آمریکا فعالیت کرده است. گری گنسلر، رییس کمیسیون بورس و اوراق بهادار در مورد شکایت اخیر اعلام کرد که ادعاهای صرافی کوین بیس سرمایه‌گذاران را از حمایت‌های حیاتی محروم کرده است.

تازه‌ترین اخبار دنیای کریپتو را در پارسیان کریپتو دنبال کنید:

شرط‌‌بندی ۲ میلیون دلاری مدیر سابق صرافی کوین‌بیس روی قیمت بیت‌کوین

شکایت کمیسیون بورس و اوراق بهادار آمریکا از صرافی بایننس و چانگ پنگ ژائو

پس از شکایت کمیسیون بورس و اوراق بهادار از صرافی کوین بیس سهام این شرکت در بازار ۱۸ درصد افت کرد. با این حال، اکثر فعالان صنعت کریپتو برخی مسائل شکایت اخیر را ابهام‌برانگیز دانسته‌اند و اشاره کرده‌اند که چگونه کوین ‌بیس امکان فعالیت به صورت یک صرافی ثبت‌نشده را داشته، اما در همین حال نهادهای قانون‌گذاری در آوریل ۲۰۲۱ به این صرافی مجوزهای لازم برای تبدیل شدن به یک شرکت سهامی عام را داده بودند.

کمیسیون بورس و اوراق بهادار در شکایت خود عنوان کرد که ۱۳ ارز دیجیتال از جمله سوالانا، کاردانو، پالیگان، سندباکس، و اکسی اینفینیتی به عنوان اوراق بهادار ثبت نشده‌اند. کمیسیون بورس و اوراق بهادار در شکایت خود مدعی شده است که خدمات استیکینگ یا سهام‌گذاری (Staking) صرافی کوین بیس شامل پنج ارز دیجیتال قابل استیک کردن است. به این ترتیب، این خدمات از دید این نهاد به یک قرارداد سرمایه‌گذاری و نوعی اوراق بهادار تبدیل می‌شود.

با این حال صرافی کوین بیس از مدت‌ها قبل در مورد این مسئله با کمیسیون بورس و اوراق بهادار درگیری قضایی داشت و مدعی بود که محصولات استیکینگ این صرافی اصلا واجد شرایط اوراق بهادار نیستند. قبلا صرافی کراکن با به توافق رسیدن با کمیسیون بورس و اوراق بهادار حاضر به پرداخت جریمه این نهاد شده بود و تصمیم گرفته بود خدمات استیکینگ خود را در کشور آمریکا کاملا متوقف کند.

شکایت امروز کمیسیون بورس و اوراق بهادار یک روز پس از شکایت از صرافی بایننس و مدیرعامل و بنیانگذار این شرکت چانگ پنگ ژائو انجام گرفت. کمیسیون بورس و اوراق بهادار در دادخواست خود بایننس را به ۱۳ مورد تخلف متهم و عنوان کرد که برخی از خدمات این صرافی از جمله سهام‌گذاری نقص آشکار قوانین اوراق بهادار در کشور آمریکا است. با این حال مدیران صرافی بایننس این اتهامات را رد کرده‌اند و اعلام کردند که اقدامات اخیر کمیسیون بورس و اوراق بهادار به جای نگرانی از وضعیت حمایت از سرمایه‌گذاران نشان دادن قدرت قضایی خود به سایر نهادهای نظارتی است.

منابع:crypto