پارسیان کریپتو
خانهاخبارارز دیجیتالپیروزی مهم کمیسیون بورس و اوراق بهادار بر ریپل
پیروزی مهم کمیسیون بورس و اوراق بهادار بر ریپل عکس

پیروزی مهم کمیسیون بورس و اوراق بهادار بر ریپل

February 6, 2024
0
0

دیروز دادگاه منطقه‌ای ناحیه جنوبی نیویورک حکم مهمی به نفع کمیسیون بورس و اوراق بهادار آمریکا (SEC) صادر کرد که اساسا این نهاد مستقل دولتی را در آستانه پیروزی در پرونده شرکت ریپل‌لبز قرار داد.

در حالی که از سال ۲۰۲۰ که جنگ حقوقی این دو نهاد آغاز شده، هر دو طرف همواره بر موضع خود پافشاری کرده‌اند، در تازه‌ترین جلسه دادگاه، قاضی سارا نتبرن به نفع کمیسیون رأی صادر کرد.

اختلاف این دو نهاد از آنجایی شروع شد که کمیسیون شرکت ریپل‌لبز را متهم به فروش غیرقانونی اوراق ‌بهادار ثبت‌نشده در قالب ارز دیجیتال ریپل (XRP) کرد. با این حال، ریپل‌لبز همواره این ادعا را رد می‌کرد. کمیسیون هم به همین دلیل از دادگاه درخواست کرده بود که به صورت‌حساب‌های مالی این شرکت بین سال‌های ۲۰۲۲ تا ۲۰۲۳ و همین‌طور صورت کامل تراکنش‌های شرکت از زمان ثبت شکایت در سال ۲۰۲۰ دسترسی داشته باشد.

در همین رابطه بیش‌تر بخوانید:

براد گارلینگهاوس، مدیر عامل شرکت ریپل از کارشکنی‌های کمیسیون بورس و اوراق بهادار گفت

به باور کمیسیون بورس و اوراق بهادر، شرکت ریپل‌لبز ممکن است از آن زمان تا به حال قوانین اوراق بهادار بیش‌تر از قبل هم نقض کرده باشد. اگر این موضوع ثابت شود، قطعا شرکت ریپل می‌تواند با جریمه‌های بسیار سنگینی روبرو شود. با این حال، شرکت ریپل قاطعا این ادعا را رد کرد و مدعی شد که فروش‌ توکن‌های ریپل که کمیسیون مدعی است غیرقانونی بوده، مشمول معافیت‌های مخصوص فروش‌های سازمانی است.

<< قیمت استَکس را در اینجا مشاهده کنید >>

اگر ادعای ریپل ثابت شود، احتمالا این شرکت می‌تواند از جریمه‌ سنگین جلوگیری کند. اما پرونده از جایی پیچیده‌تر می‌شود که شرکت ریپل‌لبز بارها کمیسیون را متهم به تلاش برای اضافه کردن اتهامات تازه علاوه بر شکایت اصلی و همین‌طور رفتار غیرمنصفانه کرده است.

باتوجه به اینکه دو طرف پرونده هیچ قصدی برای حل و فصل پرونده در خارج از دادگاه ندارند، احتمالا به زودی رأی نهایی دادگاه به این پرونده خاتمه دهد. به باور ناظران، کمیسیون تنها در صورتی پای میز مذاکره خواهد نشست که مذاکره مزیت‌های بیش‌تری از رأی دادگاه برای این نهاد به‌همراه داشته باشد که احتمال این امر به شدت پایین قلمداد می‌شود.

در مقابل،‌ در صورتی که همچون تابستان امسال که ریپل‌لبز در دادگاه پیروزی جزئی را در پرونده به دست آورد، پیروزی نهایی می‌تواند باعث افزایش قیمت ارز دیجیتال این شرکت شود. اما شکست احتمالی می‌تواند باعث افت شدید قیمت توکن XRP شود.

ارز دیجیتال ریپل هم‌اکنون با قیمت ۰.۵۰۴۸ دلار معامله می‌شود. با این قیمت توکن XRP افت قیمت ۵.۷۷ درصدی در بازه‌زمانی ۷ روزه و ۱۱.۷۶ درصدی را در ۳۰ روز اخیر داشته است. تا زمان اعلام حکم نهایی نوسان‌های قیمت ریپل همچنان ادامه خواهد داشت. اما فراتر از اینکه سرنوشت ریپل به حکم دادگاه گره خورده، هر رأی‌ای می‌تواند پیامدهای گسترده‌‌تری روی کل بازار کریپتو داشته باشد؛‌ چرا رأی آتی دادگاه اساسا نحوه رفتار نهادهای مجری قانونی با ارزهای دیجیتال را به خوبی مشخص می‌کند.

با پارسیان کریپتو همیشه در جریان آخرین اخبار و رویدادهای صنعت کریپتو و بازار ارزهای دیجیتال قرار بگیرید.

منابع:U.Today