پارسیان کریپتو
خانهاخبارارز دیجیتالدرآمد ۵ میلیارد دلاری کمیسیون بورس و اوراق بهادار آمریکا (SEC) از راه جریمه‌ها در سال ۲۰۲۳
درآمد ۵ میلیارد دلاری کمیسیون بورس و اوراق بهادار آمریکا (SEC) از راه جریمه‌ها در سال ۲۰۲۳ عکس

درآمد ۵ میلیارد دلاری کمیسیون بورس و اوراق بهادار آمریکا (SEC) از راه جریمه‌ها در سال ۲۰۲۳

November 16, 2023
689
0

کمیسیون بورس و اوراق بهادار آمریکا (SEC)، نهاد قانون‌گذاری است که طی سال‌ها به دلیل نقش پررنگ خود در بازارهای مالی ایالات متحده به «نگهبان وال استریت» یا «پلیس بازار سرمایه» شهرت پیدا کرده است. حال، گزارش سال مالی ۲۰۲۳ این نهاد مستقل دولتی نشان می‌دهد که این آژانس در سال جاری حدود ۵ میلیارد دلار درآمد از راه جریمه‌ نهادها و شرکت‌های متخلف به دست آورده است. SEC مبلغ ۹۳۰ میلیون دلار را در سال ۲۰۲۳ را بین سرمایه‌گذاران آسیب‌دیده و مالباختگان توزیع کرده است.

در همین حال، SEC در خبر از ثبت رکورد‌ ۱۸ هزار گزارش تخلف در سال ۲۰۲۳ داده است. این تعداد گزارش نقض قوانین رشد بی‌سابقه حدود ۵۰ درصدی را نشان می‌دهد. کمیسیون در سال مالی ۲۰۲۳ در مجموع در ۷۸۴ پرونده اقدامات اجرایی انجام داده و دستوراتی برای ۴.۹ میلیارد دلار جریمه صادر کرده است.

در سال جاری در مجموع بیش از ۴۰ هزار شکایت و درخواست به این نهاد دولتی مستقل ارسال شده است. SEC در این مدت بیش از ۶۰۰ میلیون دلار را به خبرچین‌ها و افرادی که گزارش فعالیت‌های غیرقانونی را داده‌اند پرداخت کرده است.

در همین رابطه بیش‌تر بخوانید:

کمیسیون بورس و اوراق بهادار به راه‌اندازی ETFهای آتی اتریوم سرعت می‌بخشد

گری گنسلر: صنعت کریپتو مملو از افراد کلاهبردار و حقه‌باز است

در بین سنگین‌ترین جریمه‌های کمیسیون بورس و اوراق بهادار آمریکا می‌توان به جریمه ۴۰۰ میلیون دلاری ولز فارگو، گروه بانکی اچ‌اس‌بی‌سی و اسکوتیا کاپیتال اشاره کرد. این شرکت‌ها به دلیل عدم رعایت الزامات مربوط به نگهداری سوابق و حفاظت از مشتریان جریمه شده‌اند. در اسناد مالی سال ۲۰۲۳ به جریمه ۱۷۸ میلیون دلاری دانسکه بانک هم اشاره شده است. SEC این بانک دانمارکی را به دلیل گمراهی سرمایه‌گذاران در خصوص طرح ضدپولشویی‌اش جریمه کرده است.

کمیسیون بورس و اوراق بهادار در سال ۲۰۲۳ دو بار از اختیارات قانونی خود برای بلوکه‌ کردن اموال غیرقانونی مجرمان استفاده کرده است. یکی از این موارد مربوط به یک شهروند ساکن ایالت فلوریدا است که یک طرح هرمی ۱۰۰ میلیون دلاری به راه انداخته بود. مورد دوم دیگر نیز مربوط به همین ایالت و یک شرکت مشاور سرمایه‌گذاری ارز دیجیتال در شهر میامی بود.

در گزارش SEC آمده است که این نهاد در طول سال جاری اتهامات مختلفی را در رابطه با کلاهبرداری ارزهای دیجیتال به افراد و شرکت‌های مختلف به خصوص ترافورم لبز (Terraform Labs) و بنیان‌گذارش دو کوان، ریچارد هرت و سه شرکت تحت کنترل او، سم بنکمن فرید، بنیان‌گذار و مدیرعامل سابق صرافی اف تی ایکس و سایر شرکت‌ها و مدیران ارشدشان وارد کرده است. این نهاد مستقل دولتی از شرکت‌های مختلفی به جرم فروش اوراق بهادار ثبت‌نشده از طریق برنامه‌های وام‌دهی ارز دیجیتال یا سهام هم شکایت کرده است.

با پارسیان کریپتو همیشه در جریان آخرین اخبار و رویدادهای صنعت کریپتو و بازار ارزهای دیجیتال قرار بگیرید.
منابع:Crypto News