پارسیان کریپتو
خانهاخبارارز دیجیتالاسبربانک، بزرگ‌ترین بانک روسیه اجازه معامله دارایی‌های دیجیتال را پیدا کرد
اسبربانک، بزرگ‌ترین بانک روسیه اجازه معامله دارایی‌های دیجیتال را پیدا کرد عکس

اسبربانک، بزرگ‌ترین بانک روسیه اجازه معامله دارایی‌های دیجیتال را پیدا کرد

June 12, 2023
12
0

اسبربانک (Sberbank) یا بانک پس‌انداز فدراسیون روسیه که بزرگ‌ترین بانک کشور روسیه محسوب می‌شود، اعلام کرد که از ماه جون اجازه معامله دارایی‌های مالی دیجیتال (DFA)را به سرمایه‌گذاران خصوصی معتبر می‌دهد. دارایی‌های مالی دیجیتال، یک اصطلاح حقوقی است که گسترده‌ وسیعی از دارایی‌های دیجیتال از جمله ارزهای دیجیتال را در بر می‌گیرد. این اصطلاح تا زمان تصویب یک قانون اختصاصی در این کشور به کار می‌رود.

طبق گزارش‌ رسانه‌های محلی، اسبربانک به مشتریان خود این اجازه را می‌دهد که با استفاده از دارایی‌های مالی دیجیتال در پلتفرم این بانک خرید و فروش انجام دهند. این طرح پیشنهادی قرار بود در پایان سه ماهه‌ی اول سال ۲۰۲۳ اجرا شود، اما به دلایلی به ماه جون (ماه پنجم سال) موکول شد.

تازه‌ترین اخبار ارزهای دیجیتال را در پارسیان کریپتو بخوانید:

روسیه طرح راه‌اندازی صرافی ملی کریپتو را کنار گذاشت

با اوج‌گیری بحران پول نقد، پذیرش ارز دیجیتال ملی نیجریه افزایش یافت

آناتولی پوپوف، معاون هیئت‌مدیره اسبربانک گفت که کاربران می‌توانند از طریق این سرویس جدید با به کارگیری دارایی‌های مالی دیجیتال تجارت کرده و حتی این دارایی‌ها را با پول نقد معامله کنند.

پوپوف در بیانیه‌ای رسمی اعلام کرد: «این سرویس برای ماه جون برای افراد مختلف در دسترس قرار می‌گیرد. افراد این فرصت را دارند که دارایی‌های مالی دیجیتال خود را بخرند یا بفروشند و یا آنها را با پول نقد تعویض کنند.»

با این حال، همچنان زمان دقیق راه‌اندازی سرویس جدید مشخص نشده است. عرضه و گردش دارایی‌های مالی دیجیتالی به بلاکچین متکی خواهد بود. بلاکچین اختصاصی اسبربانک امکان مستقر شدن قراردادهای هوشمند را فراهم می‌کند و با ارز دیجیتال اتریوم نیز سازگاری دارد.

یکی از سخنگویان بزرگ‌ترین بانک روسیه نیز گفت که هدف این بانک ایجاد راه‌حلی برای تسهیل عملیات مالی دیفای (DeFi) در روسیه است. اسبربانک در ماه آوریل ۲۰۲۲ چراغ سبز دولت روسیه را برای راه‌اندازی پلتفرم اختصاصی خود برای عرضه و گردش دارایی‌های مالی دیجیتال دریافت کرد. پوپوف توضیح می‌دهد که این بانک حالا معادل میلیاردها روبل برای عرضه به صورت ارز دیجیتال در اختیار دارد. بزرگ‌ترین متقاضیان وام نیز می‌توانند در هفته‌های آینده به پلتفرم این بانک اتصال پیدا کنند.

اسبربانک در سال ۲۰۲۱ از مقامات روسیه درخواست عرضه‌ی استیبل کوین خود را کرده بود. اما بانک مرکزی روسیه نهایتا این پیشنهاد را نپذیرفت. با این حال، اسبربانک به توسعه پلتفرم خود ادامه داد. با توجه به موقعیت اسبربانک که مشتریان بی‌شمار و دایره‌ی نفوذ قوی دارد، تغییر و تحولات اخیر نشان از تغییر موضع بانک مرکزی روسیه در خصوص دارایی‌های دیجیتال دارد. علاوه بر اسبربانک، به آلفا بانک، یک بانک خصوصی در روسیه نیز اجازه عرضه‌ی دارایی‌های دیجیتال داده شده است. سایر مؤسسات مالی که برای فعالیت در حوزه دارایی‌های مالی دیجیتال مورد تأیید دولت روسیه قرار گرفته‌اند شامل شرکت فین‌تک لایت‌هاوس (Lighthouse) و پلتفرم توکن‌سازی اتومایز (Atomyze) می‌شوند.

منابع:crypto