پارسیان کریپتو
خانهاخبارارز دیجیتالساتوشی ناکاموتو بعد از ۵ سال سکوتش را شکست
ساتوشی ناکاموتو بعد از ۵ سال سکوتش را شکست عکس

ساتوشی ناکاموتو بعد از ۵ سال سکوتش را شکست

October 4, 2023
22
1

انتشار پستی از سوی یک حساب کاربری در شبکه اجتماعی ایکس (توییتر) که نام ساتوشی ناکاموتو، خالق ناشناس بیت ‌کوین را یدک می‌کشد، هیاهوی زیادی در شبکه‌های اجتماعی به پا کرده است. این حساب کاربری با نام کاربری ساتوشی (@satoshi) از سال ۲۰۱۸ تا به‌حال هیچ پستی منتشر نکرده بود.

این کاربر در پست خود به جنبه‌های فنی اشاره کرده که ظاهرا در کاغذ سفید اصلی بیت‌کوین ذکر نشده بودند. پست ساتوشی ناکاموتو در کم‌تر از ۲۴ ساعت از مرز ۱ و نیم میلیون بازدید گذشت. برخی از کاربران اینترنتی عقیده دارند که این کاربر خودِ ساتوشی ناکاموتو، خالق مرموز بیت‌کوین است. اما با توجه به خط‌مشی‌های شبکه ایکس چنین امکانی وجود ندارد.

شبکه اجتماعی ایکس هم‌اکنون برای عضویت در طرح اشتراک پولی و دریافت تیک آبی از کاربران پول دریافت می‌کند. همین موضوع نیز باعث می‌شود که احتمال اینکه خود خالق مرموز بیت‌کوین گرداننده این حساب کاربری باشد را پایین می‌آورد. در همین حال، برخی از کاربران ایلان ماسک، مالک شبکه اجتماعی ایکس را تحت‌ فشار قرار داده‌اند تا هرچه سریع‌تر اقدام به حذف و مسدود کردن چنین حساب‌های کاربری کند که آشکارا از نام افراد سوءاستفاده می‌کنند.

بحث و گمانه‌زنی‌های کاربران در خصوص پست اخیر این کاربر همچنان ادامه دارد و حتی افراد و شرکت‌های مشهوری مانند آدام کوکران، تحلیل‌گر بازار و صرافی ارز دیجیتال کراکن نیز به این جمع پیوسته‌اند. بسیاری از کاربران هشدار داده‌اند که اصلا نباید روی لینک‌هایی که این حساب کاربری به اشتراک می‌گذارد کلیک کرد؛ چرا که ممکن است هدف این فرد کلاهبرداری از کاربران باشد.

اکثر کاربران عقیده دارند که ساتوشی ناکاموتوی واقعی باهوش‌تر از آن است که از سرویسی استفاده کند که ناشناسی او را به خطر می‌اندازد. به همین دلیل، قاطعانه اعلام کرده‌اند که این حساب کاربری احتمالا جعلی است و کسی قصد دارد خود را به جای خالق اسرارآمیز بیت ‌کوین جا بزند.

ساتوشی ناکاموتو نزدیک ۱۵ سال قبل با انتشار کاغذ سفید بیت‌کوین، این ارز دیجیتال را به جهانیان معرفی کرد. ناکاموتو ایده انقلابی را در این سند توضیح می‌داد که اساسا یک سیستم ارز الکترونیکی همتا به همتا بود و نیازی به استفاده از واسطه معتمد نداشت. ساتوشی ناکاموتو پس از اینکه کاغذ سفید بیت‌کوین را در سال ۲۰۰۸ در یک انجمن اینترنتی منتشر کرد، کم‌کم فعالیت‌های خود را محدود کرد و نهایتا در سال ۲۰۱۰ برای همیشه ناپدید شد.

بسیاری عقیده دارند که خالق بیت‌کوین میلیاردها دلار بیت‌کوین در اختیار دارد. در واقع، تخمین زده می‌شود که او مالک بین ۷۵۰ هزار تا ۱.۱ میلیون واحد بیت کوین است. هرچند این ارقام تخمینی هستند، چرا که ردگیری آدرس کیف پول عمومی او دشوار است و همچنان کسی کیف پول ناکاموتو را شناسایی نکرده است. به هر حال، با قیمت فعلی بیت‌کوین ناکاموتو احتمالا حدود ۳۰ میلیارد دلار ثروت خواهد داشت. ثروت او در نوامبر ۲۰۲۱ به ۷۳ میلیارد دلار رسید که او را به پانزدهمین فرد ثروتمند جهان در آن زمان تبدیل می‌کرد.

با پارسیان کریپتو همیشه در جریان آخرین اخبار و رویدادهای صنعت کریپتو و بازار ارزهای دیجیتال قرار بگیرید.
منابع:U.Today