پارسیان کریپتو
خانهاخبارارز دیجیتالجولان یک نهنگ بیت کوین از دوران ساتوشی؛ انتقال ۳۷.۸ میلیون دلاری
جولان یک نهنگ بیت کوین از دوران ساتوشی؛ انتقال ۳۷.۸ میلیون دلاری عکس

جولان یک نهنگ بیت کوین از دوران ساتوشی؛ انتقال ۳۷.۸ میلیون دلاری

July 24, 2023
134
0

یک نهنگ بیت کوین پس از ۱۱ سال رقم قابل‌توجهی از بیت کوین‌های خود را به آدرس جدیدی منتقل کرد. این نهنگ قدیمی مقدار بیت کوینی به ارزش حدود ۳۷.۸ میلیون میلیون دلار را جابجا کرد. داده‌های لوکانچین (Lookonchain)، پلتفرم نظارت بلاچین نشان می‌دهد، یک کیف پول قدیمی پس از مدت‌ها بیدار شده و ده‌ها میلیون‌ دلار بیت کوین را به آدرس دیگری منتقل کرده است. این کیف پول این انتقال را در حالی انجام داد که در طی حدود ۱۱.۳ سال گذشته هیچ فعالیتی نداشت. پلتفرم وال آلرت (Whale Alert) که فعالیت نهنگ‌های ارز دیجیتال را ردیابی می‌کند نیز این گزارش را تأیید کرد.

ظاهرا این نهنگ بیت کوین خود را به قصد فروش به آدرس جدید انتقال داده است. تا همین چند سال قبل فعالیت یک‌باره این نهنگ‌های خفته و جابجایی خزانه‌های بزرگ بیت کوین می‌توانست باعث افت قیمت BTC شود. لوکانچین گزارش داد که این نهنگ ۱۰۳۷.۴۲ BTC به ارزش ۳۷.۸ میلیون دلار را به آدرس جدیدbc1qtl منتقل کرده است. کیف پول موردنظر این حجم از BTCها را در تاریخ ۱۱ آوریل سال ۲۰۱۲ (۲۳ فروردین ۱۳۹۱) به این آدرس دریافت کرده بود. در آن زمان تنها ارز دیجیتال به جز بیت کوین، لایت کوین بود. بیت کوین در آن زمان با قیمت ۵۱۰۷ دلار معامله می‌شد. لایت کوین (LTC) نیز ۴.۹۲ دلار قیمت داشت.

در دورانی این اتفاق‌ می‌افتاد که همچنان سایه‌ی ساتوشی ناکاموتو، خالق اسرارآمیز بیت کوین روی جامعه ارزهای دیجیتال حس می‌شد. ناکاموتو سرانجام در دسامبر ۲۰۱۰ برای آخرین بار در اینترنت فعالیت کرد و برای همیشه ناپدید شد. آخرین پیام او در انجمن BTC به تاریخ دسامبر آن سال برمی‌گردد. نابغه فناوری اطلاعات در آخرین اظهارنظرهای خود بر اهمیت بهبود محافظت در مقابل حمله‌های انکار سرویس (DoS) تأکید کرده بود.

لوکانچین همچنین اعلام کرد که با وجود اینکه نهنگ موردنظر این مقدار BTC را به آدرس جدید منتقل کرده، اما ممکن است قصدش فروش ارز دیجیتال در آینده باشد. قبلا رسانه‌ها موارد زیادی را گزارش داده بودند که دارندگان کیف پول‌های قدیمی پس از گم‌ کردن کلیدهای خصوصی خود که روی برگه‌های کاغذ نوشته بودند یا در مکانی امن قفل‌ شده از دست داده‌ و شاید هم کل جریان را فراموش کرده‌ و نتوانسته‌اند برای مدت بسیار طولانی به مقادیر قابل‌توجهی از ارزهای دیجیتال قدیمی خود دسترسی پیدا کنند. برخی از این افراد بعدا موفق شدند کلیدهای خصوصی و عبارت‌های اولیه خود را بازیابی کنند. شاید به همین دلیل باشد که هم‌اکنون شاهد بیداری بسیاری از کیف‌ پول‌های دوران ساتوشی هستیم.

این احتمال وجود دارد که موردی که گزارش دادیم، دقیقا شرایط مشابه همین نهنگ‌های را خفته داشته باشد. همین چند روز قبل گزارش شد که یک نهنگ خفته اتریوم که از سال ۲۰۱۴ هیچ‌گونه فعالیتی نداشت، پس از هشت سال بیدار شد. این نهنگ اتریوم طی عرضه اولیه سکه اتریوم را خریداری کرده بود. در زمان تهیه این خبر قیمت بیت کوین در نوسان است و هم‌اکنون با افت قیمت ۲۹،۸۹۰ دلار، پایین‌تر از سطح حمایت حیاتی ۳۰،۰۰۰ دلاری هفته گذشته معامله می‌شود.

با پارسیان کریپتو همیشه در جریان آخرین اخبار و رویدادهای صنعت کریپتو و بازار ارزهای دیجیتال قرار بگیرید.

منابع:U.Today