پارسیان کریپتو
خانهاخبارارز دیجیتالسم بنکمن فرید می‌خواست سهام اف تی ایکس را به محمد بن سلمان بفروشد
سم بنکمن فرید می‌خواست سهام اف تی ایکس را به محمد بن سلمان بفروشد عکس

سم بنکمن فرید می‌خواست سهام اف تی ایکس را به محمد بن سلمان بفروشد

October 12, 2023
34
0

با ادامه محاکمه سم بنکمن فرید، هر روز اطلاعات تازه‌ای از پشت‌پرده صرافی اف تی ایکس فاش می‌شود. کارولین الیسون، مدیرارشد اجرایی سابق شرکت سرمایه‌گذاری آلامدا ریسرچ (Alameda Research)، شرکت خواهر صرافی اف تی ایکس(FTX) روز چهارشنبه در جایگاه شهود دادگاه منطقه‌ای ناحیه منهتن نیویورک ایستاد و برعلیه شریک زندگی سابقش شهادت داد. او در بخشی از اظهارات خود گفت که که بنکمن فرید ۳۱ ساله چند ماه قبل از ورشکستگی صرافی تصمیم داشت که بخشی از سهام اف‌تی‌ایکس را به ولیعهد عربستان سعودی بفروشد.

محاکمه سم بنکمن فرید هفته گذشته آغاز شد و تاکنون، برخی از مدیران و نفرات کلیدی شرکت اف‌تی‌ایکس از جمله گری وانگ، هم‌بنیان‌گذار صرافی و آدام یدیدیا، توسعه‌دهنده پلت‌فرم اف‌تی‌ایکس بر علیه بنکمن فرید شهادت داده و نقش او در ورشکستگی اف‌تی‌ایکس در نوامبر ۲۰۲۲ (آبان ۱۴۰۱) را برملا کرده‌اند.

کارولین الیسون که مدت‌ها رابطه عاشقانه‌ای با بنکمن فرید داشت، سال ۲۰۱۷ شرکت بازرگانی جین استریت کپیتال را ترک کرد و به اف‌تی‌ایکس پیوست. الیسون دیروز در مقابل هیئت منصفه ایستاد و اعلام کرد که بنیان‌گذار و مدیرعامل صرافی اف تی ایکس بارها در سال ۲۰۲۲ از او درخواست کرده که ترازنامه‌های مالی شرکت را دستکاری کند تا شرکت جنسیس (Genesis) را در خصوص وجوهی که به صرافی اف‌تی‌ایکس سرازیر شده‌اند گمراه کند. جنسیس که حالا ورشکست شده، یکی از بزرگ‌ترین وام‌دهندگان شرکت اف‌تی‌ایکس به حساب می‌آید.

در همین رابطه بیش‌تر بخوانید:

کارولین الیسون در دادگاه: سم بنکمن فرید دستور می‌داد مرتکب این جرایم شوم

سم بنکمن فرید عمدا دفتر خاطرات معشوقه سابقش، کارولین الیسون را به رسانه‌ها افشا کرد

کارولین الیسون ماجرای فروش سهام شرکت به محمد بن سلمان عربستان را در یکی از صفحات یادداشت‌های آنلاین خود با نام «چیزهایی که سم در ازشان به وحشت می‌افتد (Things Sam is Freaking Out About)» به صورت مفصل شرح داده است. این مجموعه یادداشت‌های آنلاین الیسون حاوی اطلاعات مهمی است، به همین دلیل قبلا دادستان‌ها احتمال استفاده از این اسناد در جریان محاکمه سم بنکمن فرید را مطرح کرده بودند.

برخی از گزارش‌ها عنوان کرده‌اند که بنکمن فرید حدود ۲ هفته پیش از ورشکستگی اف‌تی‌ایکس در عربستان سعودی با محمد بن سلمان دیدار کرده است. برنامه عربستان ظاهرا سرمایه‌گذاری ۲۵۰ میلیون دلاری در این صرافی بود، هرچند این اتفاق با ورشکستگی صرافی هیچ‌وقت نیفتاد.

ادعای الیسون در مورد سرمایه‌گذاری ولیعهد عربستان سعودی در حوزه ارزهای دیجیتال چندان تعجب‌برانگیز نیست. شاهزاده سعودی با میلیاردها دلار ثروت در چندین پروژه بزرگ صنعت بلاک‌چین سرمایه‌گذاری کرده است. توجه به محمد بن سلمان به اکوسیستم ارزهای دیجیتال بخشی از طرح بزرگ او برای تبدیل اقتصاد عربستان سعودی به یک ابرقدرت جهانی است.

از دیگر برنامه‌های بنکمن فرید که الیسون در یادداشت‌های خود افشا کرد می‌توان به خرید شبکه اجتماعی اسنپ‌چت و همین‌طور تشویق نهادهای مجری قانون برای تحت‌فشار قرار دادن هرچه بیش‌تر صرافی رقیب، بایننس اشاره کرد. به دلیل همین اطلاعات مهم بود که بنکمن فرید تصمیم گرفت در ماه آگوست (مرداد) با افشای دفترخاطرات کارولین الیسون به نشریه نیویورک‌تایمز او را بی‌اعتبار کند تا دادستان‌ها نتوانند از یادداشت‌های او در جریان محاکمه استفاده کنند. همین موضوع نیز باعث شد تا قاضی لوئیس کاپلان بنیان‌گذار و مدیرعامل سابق صرافی اف تی ایکس را به جرم تخریب و بی‌اعتبار کردن شاهد پرونده دوباره به زندان بیندازند.‌

وکلای بنکمن فرید هم‌اکنون به دنبال دریافت مجوز دادگاه برای بازپرسی از الیسون و گری وانگ در دادگاه هستند، با این حال، قاضی کاپلان قاطعانه با این درخواست تیم حقوقی بنکمن فرید مخالفت کرده است.

با پارسیان کریپتو همیشه در جریان آخرین اخبار و رویدادهای صنعت کریپتو و بازار ارزهای دیجیتال قرار بگیرید.