پارسیان کریپتو
خانهاخبارارز دیجیتال۹۷.۵ درصد از سرمایه‌ گذاران بیت کوین در ضرر قرار دارند
۹۷.۵ درصد از سرمایه‌ گذاران بیت کوین در ضرر قرار دارند عکس

۹۷.۵ درصد از سرمایه‌ گذاران بیت کوین در ضرر قرار دارند

September 22, 2023
37
0

در حال حاضر بخش زیادی از دارندگان کوتاه‌ مدت بیت کوین در ضرر قرار دارند. بر اساس گزارش تحلیلی که شرکت گلسنود (Glassnode)، تحلیل‌گر حوزه بلاک‌چین منتشر کرده، این حد از زیان سرمایه گذاران بیت کوین بالاترین نسبت از دوران ورشکستگی صرافی اف تی ایکس (در آبان ۱۴۰۱) تا به حال است.

در حقیقت، از زمان افت قیمت بیت کوین به محدوده پایین‌تر از ۲۶ هزار دلار در هفته‌های اخیر، بیش از ۹۷.۵ درصد از دارندگان کوتاه‌ مدت بیت کوین وارد ضرر شده‌اند. اگرچه این آمار به خودی خود مأیو‌س‌کننده است، اما نکته امیدبخشی نیز در آن به چشم می‌خورد. در طول بازارهای خرسی، هر موقع که بیش از ۹۷.۵ درصد از دارندگان کوتاه ‌مدت وارد ضرر می‌شوند، احتمال ناتوانی از فروش دارایی‌ها نیز به سرعت بالا می‌رود. در این شرایط، سرمایه‌ گذاران بیت کوین هیچ انگیزه‌ای برای فروش دارایی‌ها و خروج از بازار ندارند.

هر چند این ناتوانی در فروش نمی‌تواند لزوما به معنای تغییر قیمت باشد، اما این اطمینان را به وجود می‌آورد که بیت کوین توانایی پوشش زیان‌هایش را داشته باشد. برای اینکه روند صعودی بازار بیت کوین شروع شود، نیاز است که روند انباشت قوی‌تر شود و مهم‌تر از همه اینکه احساسات سرمایه‌گذاران برای وقوع چنین اتفاقی باید مثبت باشد.

اما در حال حاضر، سرمایه‌ گذاران بیت کوین با وحشت توأمانی دست و پنجه نرم می‌کنند. در واقع، احساسات منفی در کوتاه مدت بر بازار تسلط پیدا کرده‌اند. اخیرا، میزان اطمینان به منفی ۰.۰۷۵ رسیده است. تنها وقتی که این نرخ دوباره افزایش یابد و سمت محدوده انتقالی و نهایتا مثبت (۰.۰۵) حرکت کند، سرمایه‌‌ها نیز دوباره به بازار بازخواهند گشت.

در همین حال، در نمودارهای روزانه قیمت نیز مشاهده می‌کنیم که بیت کوین حرکت به سمت کانال صعودی خود را رها کرده و طی چند روز گذشته در محدوده ۲۶ هزار تا ۲۷ هزار دلاری ثابت مانده است. با این حال، اگر بیت کوین سطح حمایتی خود در محدوده ۲۶،۶۰۰ دلاری را از دست بدهد، این امکان وجود دارد که در کوتاه مدت به محدوده‌ای تا ۲۴،۸۰۰ دلار نیز افت قیمت کند.

در نمودار هفتگی نیز بیت کوین از یک الگوی نزولی پیروی کرده، الگویی که شباهت زیادی به سال‌های ۲۰۲۱ و ۲۰۲۲ دارد. در آن زمان، بیت کوین سه نقطه اوج محلی (نقطه اوج اول بالاترین، سوم پایین‌ترین) پشت سر گذاشت و سپس افت قیمت چشمگیری داشت.

بیت کوین در سال ۲۰۲۳ نیز روند یکسانی را طی کرد و به بالاترین قیمت‌های خود در این سال با ۳۱،۰۰۰ دلار، ۳۱،۸۰۴ دلار و ۲۷،۴۸۳ دلار رسید. حال اگر تاریخ دوباره تکرار شود، باز هم شاهد آغاز روند نزولی قیمت بیت کوین در چند روز آینده خواهیم بود. در میان‌ مدت این افت قیمت بیت کوین را به محدوده ۲۰ هزار دلاری می‌رساند، سطحی که با شکاف قیمت پرنشده‌ی این دارایی همزمان است.

با پارسیان کریپتو همیشه در جریان آخرین اخبار و رویدادهای صنعت کریپتو و بازار ارزهای دیجیتال قرار بگیرید.
منابع:Watcher Guru