پارسیان کریپتو
خانهاخبارارز دیجیتالروبل دیجیتال روسیه از سال ۲۰۲۵ عرضه می‌شود
روبل دیجیتال روسیه از سال ۲۰۲۵ عرضه می‌شود عکس

روبل دیجیتال روسیه از سال ۲۰۲۵ عرضه می‌شود

September 19, 2023
6
0

بانک مرکزی روسیه در تازه‌ترین اظهارنظر در خصوص ارز دیجیتال بانک مرکزی (CBDC) این کشور، روبل دیجیتال ابراز امیدواری کرد که این ارزش دیجیتال ضمن عرضه در سال ۲۰۲۵ با سیستم‌های پرداخت کشورهای دیگری مانند چین، هند و امارات متحده عربی یکپارچه شود.

بانک روسیه (بانک مرکزی روسیه) سال ۲۰۲۵ را سال عرضه گسترده روبل دیجیتال اعلام کرده است. خبرگزاری دولتی تاس (ТАСС) این موضوع را از قول اولگا اسکوروبوگاتووا، معاون اول بانک مرکزی روسیه تأیید کرد. طبق گفته‌های خانم اسکوروبوگاتووا، روبل دیجیتال روش پرداختی خواهد بود که به مجموعه روش‌های پرداخت موجود در روسیه از جمله کارت‌های بانکی میر (Mir)، کارت‌های بدون تماس (NFC)، کدهای کیو آر (QR)، پرداخت‌های بیومتریکی و پول نقد اضافه می‌شود.

هنوز مشخص نیست که دولت روسیه نهایتا چه تصمیمی دارد و آیا شهروندان را مجبور به استفاده از این ارز دیجیتال ملی برای انجام اموری مانند دریافت حقوق، مزایای بازنشستگی یا خدمات تأمین اجتماعی می‌کند یا اینکه راه‌کار دیگری در پیش می‌گیرد.

پیش از این الویرا نابیولینا، رئیس بانک مرکزی روسیه اعلام کرده بود:

مردم روسیه مجبور به استفاده از روبل دیجیتال نیستند، بلکه حق اختیار دارند.

اما این مقام بانک مرکزی ابراز امیدواری کرده بود که استفاده از ارز دیجیتال بانک مرکزی روسیه بتواند برای مردم و کسب‌وکارها امور مالی را راحت‌تر و ارزان‌تر کند. قبلا این اتفاق با شروع به کار سیستم پرداخت ملی میر در سال ۲۰۱۴ اتفاق افتاده بود، سیستمی که دولت روسیه به دلیل واهمه‌ای که از تأثیر کمرشکن تحریم‌های آمریکا و اروپا داشت راه‌اندازی کرده بود.

در رابطه با روبل دیجیتال بیش‌تر بخوانید:

بانک مرکزی روسیه از لوگوی رسمی و نرخ کارمزد روبل دیجیتال رونمایی کرد

روبل دیجیتال با ارزهای دیجیتال بانک مرکزی (CBDC) سایر کشورها یکپارچه می‌شود

در همین حال، بانک مرکزی تأکید کرده بود که ارز دیجیتال ملی قرار است در کنار روبل برای مردم و کسب‌وکارها به کار رود و اصلا قرار نیست جایگزین پول نقد شود. با این حال، چین، متحد اصلی دولت روسیه قبلا برنامه‌ی مشابهی را به اجرا در آورده بود. دولت چین پیش از این پرداخت حقوق کارمندان دولت در ایالت چانگشو را در قالب یوان دیجیتال انجام داده بود تا به این طریق، بتواند میزان استفاده از ارز دیجیتال بانک مرکزی خود را بالا ببرد.

اسکوروبوگاتووا در این خصوص اظهار داشت:

بانک روسیه امیدوار است با چین، هند و امارات متحده عربی همکاری کند تا بتواند به سیستم‌های پرداخت این کشورها متصل شود. به این ترتیب، مردم روسیه می‌توانند در خارج از کشور نیز با روبل دیجیتال خرید کنند.

اگرچه پیرامون عرضه روبل دیجیتال هیاهوی زیادی به وجود آمده، اما بعید است راه‌اندازی یک ارز دیجیتال ملی بتواند روسیه را از وضعیت ژئوپلیتیکی اسفباری که حالا گرفتارش شده نجات دهد. علاوه بر این، مقام‌های دولتی قبلا اذعان داشته‌اند که آزمایش‌ پلت‌فرم ارز دیجیتال بانک مرکزی این کشور تنها با همکاری کشورهای دوست و متحدی که دارای فناوری این حوزه هستند انجام می‌شود.

با پارسیان کریپتو همیشه در جریان آخرین اخبار و رویدادهای صنعت کریپتو و بازار ارزهای دیجیتال قرار بگیرید.
منابع:Crypto.News