پارسیان کریپتو
خانهاخبارارز دیجیتالریپل با مونته‌نگرو برای توسعه ارز دیجیتال ملی این کشور قرارداد امضا کرد
ریپل با مونته‌نگرو برای توسعه ارز دیجیتال ملی این کشور قرارداد امضا کرد عکس

ریپل با مونته‌نگرو برای توسعه ارز دیجیتال ملی این کشور قرارداد امضا کرد

April 15, 2023
16
0

بانک مرکزی مونته‌نگرو روز 11 آوریل (۲۲ فروردین) اعلام کرد که توافق‌نامه‌ای را با ریپل به امضا رسانده تا برنامه‌ آزمایشی برای ایجاد یک ارز دیجیتال در مونته‌نگرو در قالب ارز دیجیتال ملی یا استیبل‌کوین را راه‌اندازی کند. این کشور از زمانی جدایی از صربستان در سال ۲۰۰۶، علی‌رغم اینکه بخشی از منطقه یورو نیست، از این واحد پول استفاده می‌کند.

جیمز والیس، معاون بخش بانک مرکزی و ارزهای دیجیتال ملی شرکت ریپل ایکس در همین خصوص در مصاحبه‌ای به خبرگزاری کوین‌تلگراف گفت: «جزئیات بیشتر در اواخر سال جاری روشن می‌شوند. این پروژه چندین مرحله دارد از جمله شناسایی کاربرد عملی یک ارز دیجیتال یا استیبل‌کوین ملی.»

اخبار کریپتوکارنسی را از پارسیان ان.اف.تی بخوانید:

با اوج‌گیری بحران پول نقد، پذیرش ارز دیجیتال ملی نیجریه افزایش یافت

دستگیری نیما مومنی، کارآفرین ایرانی‌تبار به اتهام قتل باب لی

والیس در ادامه افزود که این شرکت قرار است مرحله آزمایشی را نیز به اجرا در بیاورد تا موارد استفاده، عوامل کلیدی برای موفقیت پروژه و همین‌طور جدول زمانی را تعیین کند. این پروژه از ماه جاری (آوریل) آغاز می‌شود.

رادوجه ژوگیچ، رئیس بانک مرکزی مونته‌نگرو نیز در بیانیه‌ای گفت که بانک مرکزی با دولت و جامعه دانشگاهی همکاری می‌کند تا بتواند مزیت‌ها و خطراتی ک  ارزهای دیجیتال ملی یا استیبل‌کوین‌های ملی می‌توانند از لحاظ دسترس بودن ابزارهای پرداخت الکترونیکی و امنیت به وجود بیاورند را کاملا برررسی کنند. کارایی، رعایت قوانین و مهم‌تر از همه حفاظت از حقوق و حریم خصوصی شهروندان به گفته ژوگیچ از دیگر مواردی است دولت مونته‌نگرو به آن توجه ویژه‌ای دارد.

آقای ژوگیچ در ادامه اظهار داشت که بانک مرکزی مونته‌نگرو به عنوان یک بانک مرکزی متعهد به پیروی از جدیدترین رویکردهای بانکداری جهان مشتاق است که از داشتن یک سیستم مالی کارآمد مطمئن شود. دریتان آبازوویچ، نخست وزیر مونته‌نگرو اولین مقام رسمی بود که ۳ ماه قبل (ژانویه ۲۰۲۳) احتمال انعقاد قرارداد با شرکت ریپل و بانک مرکزی این کشور را در خلال مجمع جهانی اقتصاد در داووس سوئیس فاش کرد.

شرکت ریپل ماه‌ها است که فضای ارزهای دیجیتال ملی را تبلیغ می‌کند. به گفته والیس، این شرکت بسیاری پروژه ارزها دیجیتال ملی را در سرتاسر جهان در حال انجام دارد و با ده‌ها بانک مرکزی از کشورهای مخلتف در حال مذاکره است.

منابع:cointelegraph