پارسیان کریپتو
خانهاخبارارز دیجیتالپالیگان آی دی (Polygon ID) با همکاری پروتکل راریمو، در اتریوم در دسترس قرار می‌گیرد
پالیگان آی دی (Polygon ID) با همکاری پروتکل راریمو، در اتریوم در دسترس قرار می‌گیرد عکس

پالیگان آی دی (Polygon ID) با همکاری پروتکل راریمو، در اتریوم در دسترس قرار می‌گیرد

July 22, 2023
225
0

پالیگان آی دی (Polygon ID) سرویسی است که به برنامه‌های تحت بلاکچین این اجازه را می‌دهد تا عملیات احراز هؤیت را بدون افشای اطلاعات خصوصی کاربران انجام دهند. در مقابل، پروتکل قابلیت متقابل زنجیره‌ای راریمو (Rarimo) ابزاری است که به بلاکچین‌های مختلف امکان ارتباط با یکدیگر را می‌دهد. به این ترتیب، پالیگان آی دی به ابزاری چند زنجیره‌ای تبدیل می‌شود.

پالیگان آی دی پیش از این امکان بررسی هؤیت را تنها در بلاکچینی که آی‌دی در آن راه‌اندازی شده بود می‌داد. برای مثال، اگر فردی آی‌دی خود را بر روی پالیگان ساخته بود، نمی‌توانست روی شبکه اتریوم (ETH) از آن استفاده کند. به این ترتیب، هر کاربر باید برای هر بلاکچین یک آی‌دی تازه می‌ساخت. اما اکنون، با همکاری جدید آی‌دی‌های ساخته‌شده در پالیگان می‌توانند در اتریوم نیز مورد استفاده قرار بگیرند. همچنین قرار است که بلاکچین‌های دیگری مانند بی‌ان‌بی چین (BNB Chain) و اولانچ نیز به این فهرست ملحق شوند.

در رابطه با پالیگان بیش‌تر بخوانید:

توسعه‌دهندگان سولانا، کاردانو و پالیگان مخالفت‌شان با ادعای «اوراق بهادار» بودن ارزهای دیجیتال خود را اعلام کردند

پلتفرم بکت، سولانا، کاردانو و پالیگان را از فهرست معاملاتی خود خارج کرد

پالیگان آی دی از هویت خودمختار (SSI) خود نیز استفاده می‌کند که به مؤسساتی مانند بانک‌ها یا دولت‌ها امکان می‌دهد اسناد مهمی مانند مدارک دانشگاهی یا گواهینامه رانندگی صادر کنند. کاربران این امکان را دارند که این اسناد را در کیف پول‌های دیجیتال خصوصی خود نگه داشته و به دلخواه هر زمان و مکانی که لزوم داشت نشان دهند. به این روش «اثبات دانایی صفر یا پروتکل هیچ‌آگاهی» گفته می‌شود که به کاربران اجازه می‌دهد بدون هرگونه افشای اطلاعات خصوصی صحت بیانیه خود را ثابت کنند.

پالیگان آی دی اولین‌بار در مارس ۲۰۲۲ معرفی شد و در همان مارس به صورت رایگان در دسترس قرار گرفت و به اولین سیستمی تبدیل شد که از این اثبات‌های دانایی صفر برای اسناد خارج از زنجیره نیز استفاده می‌کرد. این قابلیت به کاربران این اجازه را می‌دهد که اسناد خود را به قراردادهای هوشمند ارسال کنند و با برنامه‌های غیرمتمرکز (Dapps) تعامل داشته باشند. این پروتکل هیچ‌آگاهی نه تنها وجود سند را تأیید می‌کند، بلکه اطلاعات کاربر را کاملا امن نگه می‌دارد.

همکاری بین راریمو و پالیگان آی دی نشان‌دهنده آینده‌ای است که کاربران قادر خواهند بود به راحتی اطلاعات و اسناد گسترده‌ای را در بلاکچین و خارج از بلاکچین و در بسیاری از سیستم‌ها و برنامه‌های مختلف به کار ببرند. علاوه بر این، این مفهوم می‌تواند آینده‌ای را به وجود بیاورد که کاربران نه تنها به جای شرکت‌هایی مانند متا و فیسبوک کنترل هؤیت خود را در دست دارند، بلکه روند بررسی هؤیت نیز امن‌تر و خصوصی‌تر خواهد بود.

منابع:crypto